واکنش فعالان بلوچ به طرح تقسیم استان سیستان و بلوچستان

16:12:00 1392-11-30

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرگزاری العربیه، پیشنهاد هدایت الله میرمرادزهی، نماینده سراوان در مجلس ایران، در جلسه دیدار با حسن روحانی رئیس جمهور ایران درباره تقسیم استان سیستان و بلوچستان به سه استان، اعتراض گسترده فعالان بلوچ در داخل و خارج از این کشور را برانگیخت.

میرمرادزهی نماینده مردم سراوان، سیب، سوران و زابلی روز دوشنبه 17-02-2014 در گفتگو با سایت باشگاه خبرنگاران از پیشنهاد خود به رئیس‌جمهور مبنی بر تقسیم استان سیستان و بلوچستان به سه استان مجزا خبر داد.
 
این عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در توجیه پیشنهاد خود گفت: «به دلیل مساحت زیاد استان سیستان و بلوچستان معتقدم این استان باید به سه بخش تقسیم شود تا مدیریت و رسیدگی به مشکلات این استان آسان‌تر شود».
 
میرمرادزهی همچنین گفته که دیگر نمایندگان استان با طرح وی موافق هستند.
 
طرح پیشنهادی این نماینده مجلس ایران در روز گذشته با اعتراض فعالان بلوچ در داخل و خارج از ایران روبرو شد.
 
رضا حسین بر فعال سیاسی بلوچ در صفحه فیس بوک خود در این باره نوشت: «ما تقسیم بلوچستان را به استانهای کوچک مساوی تجزیه ایران میدانیم و همه کسانی را که در این برنامه شرکت کنند، مسوول کشتار هایی میشماریم که در اثر اجرای چنین طرحی پیش خواهد امد».
 
دکتر عبدالستار دوشوکی نیز با انتشار مقاله ای به دولت روحانی درباره پیامدها و عواقب طرح تقسیم استان سیستان و بلوچستان هشدار داد و نوشت: «تقسیم استان “دشمنی آشکار با هویت تاریخی ـ جغرافیایی قوم بلوچ است؛ و چنین عمل نابخردانه‌ای آغاز هویت زدایی مردم بلوچ و در راستای محو اجباری و قوم زدایی بلوچ ها خواهد بود».
دکتر دوشوکی از دولت روحانی خواست تا به گفته وی "تسلیم خواسته های نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و عوامل آنان نشود" و افزود: «این امر نه تنها اجحاف بزرگی در حق یکی از اقوام قدیمی ایرانی خواهد بود، بلکه باعث سلب امید، تشدید تنش و خشونت و نارضایتی فراگیر خواهد شد. و این اقدام با تدبیر و خردمندی بیگانه است».
محمود براهویی نژاد، روزنامه نگار بلوچ در زاهدان نیز از اینکه یکی از نمایدگان مجلس "بدون در نظر گرفتن چگونگی، جوانب و پیامدهای آن با توجه به ویژگیهای خاص استان" پیشنهاد تقسیم سیستان و بلوچستان را مطرح کرده انتقاد کرد و گفت که نمایندگان استان در مجلس مسایل و مشکلات بیشمار مردم این استان را از یاد برده و با طرح چنین مسایلی فقط به افزایش مشکلات این استان دامن می زنند.
 
پیش از این نیز در ماه مارس سال 2013 مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به زمزمه‌های تقسیم این استان، نسبت به حذف نام "بلوچستان"، هشدار داده و گفته است افرادی که به دنبال این اقدام هستند، قصد ایجاد "فتنه و نارضایتی ملت" را دارند.
 
مولوی عبدالحمید در خطبه های نماز جمعه اهل سنت زاهدان در اول مارس 2013 گفته بود: «آنچه مایه نگرانی مردم است شنیده‌هایی است مربوط به اینکه عده‌ای قصد دارند واژه بلوچستان را از نام استان حذف کنند و استان را به بخش‏های سیستان، مکران، ولایت و... تقسیم کنند، و این مسئله همه اقشار را نگران کرده است».
 
REALIRAN.net