انتقاد شدید نماینده سابق مجلس از سخنان ضد اهل سنت آخوند مکارم شیرازی

07:04:00 1393-02-06

سخنان آخوند مکارم شیرازی در مخالفت با انتصاب اهل سنت در دانشگاه ها و دیگر مناصب از سوی دولت، با واکنش هایی از سوی اهل سنت مواجه شد، از جمله یکی از نمایندگان اهل سنت اسبق سنندج در مجلس که با تاکید بر حفظ شان و مقام مراجع، به چند پرسش و نکته در باره ی این سخنان پرداخته است.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرگزاری بالاترین ، جلال جلالی زاده در این باره با تاکید بر اینکه «قبل از هر چیز بگویم در این نوشته هیچ نشانه ای خدای ناخواسته دال بر اهانت به مقام مراجع نیست بلکه روشنگری و دفاع از حقوق انسانی اصیل ترین ساکنان یک کشور است»، نوشت:
 
ابتدا بخوانید سخنان ایشان (مکارم شیرازی) را: این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود عنوان داشت: شنیده ام در برخی از شعب دانشگاهها رفته اند سراغ افراد غیر شیعه واستادانی از علی اللهی ها گذاشته اند و اصرار کرده اند که اهل سنت باید باشند و روشی هم که اخیراً دولت در برخی امور به دنبال آن است راه به مقصد نمی‌رساند و تجربه نشان داده اگر در حد معمول کار کنیم توقعات هم محدود می‌شوند ولی اگر به توقعات دامن بزنیم، بیشتر می‌شوند و فردا به دنبال وکیل و وزیر و رئیس جمهور هم خواهند بود.
 
او تصریح کرد: در زمان رژیم گذشته طوری رفتار می‌شد که اقلیت‌های مذهبی هم قانع بودند ولی الان در حال افزایش توقعات هستیم؛ باید بدانیم این امر موجب جذب بیشتر نمی‌شود بلکه توقعات آنها را افزون‌تر می‌کند.
 
و اکنون چند پرسش مطرح می شود که خواهشمند است ایشان به آنان پاسخ دهد:
 
1 - آقای مکارم جنابعالی رهبر مملکت هستید یا مقام معظم رهبری؟
 
2 - چرا هر زمان مقام رهبری نکاتی را در ایام حج و یا مناسبت های مختلف در ارتباط با وحدت مسلمانان که از ضرورت های جهان امروز است ایراد می نمایند فورا جناب عالی با سخنان تفرقه آمیز و مایوس کننده اهل سنت را نسبت به نظام دچار موضعگیری می کنید؟
 
3 - [با توجه به اشاره ی شما، آیا] اگر جمهوری اسلامی مقلد رژیم گذشته می بود نیازی به انقلاب نبود؟
 
4 - آیا اگر صفویه تشیع را در ایران گسترش نمی دادند جنابعالی امروز در این مقام قرار می گرفتید و به نام یک رهبر مذهبی مخالف حقوف بشر صحبت می کردید؟
 
5 - جناب آیت الله! انصاف دهید، در همین کردستان خانواده های هستند که چندین تن از عزیزان خود را در راه حفظ انقلاب، اسلام و ایران تقدیم کرده که امروز بر اثر تلقینات امثال جنابعالی حتی آبدارچی اداره ای را به آنان نمی دهند. اما اطرافیان جنابعالی تنها به خاطر امتیاز شیعه بودن که ارثی است باید هیچ مانعی برای ترقی نداشته باشند.
 
6 - و من و امثال من متاسفیم که بهترین عزیزانمان را در راه انقلاب از دست دادیم و امروز باید نتیجه اش سخنان جناب عالی باشد.
 
7 - آیا سند این سرزمین و یا این نظام به نام افراد خاصی ثبت شده که عده ای را برخوردار از رانت های آن چنانی و عده ای از حقوق خویش محروم شوند؟
 
8 - پدران ما با شاه مبارزه کردند و شهید شدند و شما هم مبارزه کردید و به اینجا رسیدید.
 
9 - و کاش اهل سنت در یک فضای برابر اجازه می یافتند که با شما مناظره کنند که سخنان شما هرگز با نامه مالک اشتر و با منش امام بزرگوار جعفر صادق [ع] در ارتباط با حقوق بشر موافقت ندارد.
 
10 - و کاش ...
 
REALIRAN.net