مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان ممنوع الخروج شد

07:31:00 1393-04-27

خبرگزاری هرانا – مولانا عبدالحمید اسماعیل‌زهی امام جمعه اهل‌سنت زاهدان که برای شرکت در کنفرانس بین المللی «توجه علمای جهان اسلام برای نهادینه کردن صلح، اعتدال و عقل سالم» عازم ترکیه بود پیش از سفر از سوی نهاد‌های امنیتی ممنوع الخروج شد.

بنا به اطلاع سایت «رئال ایران.نت» به نقل از هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان و مدیر شورای هماهنگی مدارس دینی استان سیستان و بلوچستان که صبح امروز پنجشنبه ۲۶ تیر ماه ۹۳ جهت شرکت در کنفرانس بین المللی «توجه علمای جهان اسلام برای نهادینه کردن صلح، اعتدال و عقل سالم» عازم ترکیه بود پیش از سفر از سوی نهاد‌های امنیتی ممنوع الخروج شد.
 
یک منبع مطلع در این زمینه به گزارشگر هرانا گفت: «مولانا عبدالحمید پس از اعلام ممانعت از سفر وی از سوی ارگان‌های امنیتی، طی تماسی باعلی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها خواستار رفع این محدودیت شدند اما آقای یونسی گفتند: سازمان‌های امنیتی موافق با شرکت شما در این کنفرانس نیستند و اگر شما به فرودگاه بروید، شما را بر می‌گردانند و پاسپورت شما را هم ضبط خواهند کرد».
 
این منبع افزود: «مولانا عبدالحمید همچنین برای پیگیری علت ممنوع الخروج شدن خود، به دفتر رهبری، و استانداری هم تماس گرفته‌اند اما همه ارگان‌ها به وی گفته‌اند؛ نیروهای امنیتی سفر شما را صلاح نمی‌بینند و حساسیت‌ها روی شما زیاد است».
 
کنفرانس بین المللی «توجه علمای جهان اسلام برای نهادینه کردن صلح، اعتدال و عقل سالم» از امروز پنجشنبه ۲۶ تیر به مدت سه روز در شهر استانبول ترکیه با حضور جمع زیادی از علما، اندیشمندان و موسسات فرهنگی و دینی سراسر جهان اسلام از سوی دولت ترکیه برگزار می‌شود که مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی از دعوت شدگان ویژه این کنفرانس بودند.
 
در این کنفرانس تعدادی از علمای قم چون آیت الله تسخیری و مصطفوی نماینده رهبر ایران هم شرکت خواهند داشت.
 
همچنین طبق گزارش‌ها همزمان با ممانعت از سفر مولانا عبدالحمید برای شرکت در کنفرانس استانبول سایت رسمی وی و سایت «سنی آنلاین» وابسته به حوزه علمیه دار العلوم زاهدان که زیر نظر مستقیم ایشان است در پی حملات سایبری از دسترس خارج شده است.
 
شایان ذکر است پیش‌تر نیز جمهوری اسلامی، از سفر مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی برای شرکت در کنفرانس «انجمن جهان اسلام» در عربستان سعودی و کنفرانس علمای اسلام در ژوهانسبرگ آفریقای جنوبی ممانعت به عمل آورده است.
 
REALIRAN.net