وزارت کشور ایران: بدون روادید برای مراسم اربعین راهی عراق نشوید

14:50:48 1394-09-10

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ایران و رئیس "ستاد مرکزی اربعین حسینی" تاکید کرد کسانی که فاقد روادید (ویزا) هستند اجازه عبور از مرز برای شرکت در مراسم اربعین را ندارند.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از بی بی سی، وزارت کشور عراق روز دوشنبه گفت انبوهی از زائران ایرانی با شکستن حصار مرزی و مجروح کردن مرزبانان در مرز مهران-زرباطیه وارد عراق شدند.

وزارت کشور عراق گفت روز یکشنبه فهمید که ده ها هزار زائری که قصد عبور از مرز را دارند ویزا دریافت نکرده اند که باعث سردرگمی و یورش جمعیت شد.

این وزارتخانه در بیانیه ای نوشت که "ما طرف ایرانی را مسئول می شناسیم" و افزود که شکستن حصار برای "اعمال فشار برمقام های مرزبانی برای باز کردن مرز به طور غیرقانونی بوده است."

آقای ذوالفقاری دوشنبه ۹ آذر به خبرگزاری ایرنا گفت: «دولت عراق صدور روادید را تا روز پنج شنبه تمدید کرده است، اما برخی به جای گرفتن روادید رویه غیرمتعارف را اتخاذ کرده اند».

او همچنین گفت: «اگرچه وزارت کشور عراق و مسوولین آن نسبت به ورود برخی افرادی که فاقد ویزا بودند و با تجمع موجب اختلال در وضعیت کنترل ها شدند اظهار نارضایتی داشتند و در صدد بودند که مرز مهران را یکطرفه ببندند، اما با رایزنی صورت گرفته فعلا این کار انجام نشد».
او به زائران هشدار داد: «کسانی که بدون ویزا وارد عراق شدند چنانچه در آنجا توسط پلیس عراق دستگیر شوند ایران هیچ گونه معاضدت کنسولی و سیاسی از آنها نخواهد داشت و بستگی به دولت عراق دارد که با آنها چگونه برخورد کند».

همزمان، سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران هم با تاکید بر اینکه "تا روز ۱۲ آذرماه ویزا صادر می‌شود"، توقف صدور روادید برای زائران را "شایعه" دانست.

این در حالی است که محمدرضا مروارید، استاندار ایلام، به خبرگزاری تسنیم گفته است: «از مردم می‌خواهیم که دیگر به مرز‌ها برای خروج مراجعه نکنند، چرا که مرزهای عراق نیز بسته شده‌ و دولت عراق اجازه ورود نمی‌دهد».

وی افزوده است: «به‌دنبال بازگشت زائران اربعین از عراق به کشور و تکمیل‌شدن ظرفیت عراق برای پذیرش زائران، مرزهای مهران، چذابه و شلمچه برای خروج زائران بسته شده است».

سال گذشته، مطابق توافق صورت گرفته میان دولت های ایران و عراق، زواری که به مناسبت اربعین از ایران راهی عراق بودند می توانستند بدون روادید به این کشور سفر کنند، اما امسال دولت عراق اعلام کرده که همه زوار باید پیش از ورود به آن کشور روادید بگیرند.

در اظهار نظری جداگانه، امروز "یک منبع آگاه" به خبرنگار ایرنا گفته که طی پنج روز اخیر، بازگشت زائران ایرانی به ایران شدت گرفته "به نحوی که از حدود سه هزار زائر در روز چهارشنبه به ۸۰ هزار زائر در یکشنبه شب گذشته رسیده و انتظار می رود طی امروز و فردا به ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار زائر در روز برسد".

برخی از مراجع شیعه پیشتر اعلام کرده بودند که زائران می توانند طی ده روز منتهی به اربعین (که امسال ۱۱ آذر است) مراسم اربعین را به جای بیاورند و قبل از این روز به شهرها و زادگاه های خود بازگردند.

اربعین، مراسم بزرگداشت چهلمین روز کشته شدن امام سوم شیعیان و یارانش در کربلاست و همه ساله شیعیان زیادی از کشورهای مختلف، برای شرکت در مراسم ویژه آن به کربلا می روند.

 

 

REALIRAN.net