سپاه «۳۰۰ هزار کاربر تلگرام را در استان مرکزی شناسایی کرده‌است».

14:21:06 1394-09-19

«تسنیم»: محسن کریمی، فرمانده سپاه استان مرکزی گفته سپاه پاسداران، ۳۰۰ هزار کاربر شبکه اجتماعی تلفن همراه «تلگرام» را در این استان «شناسایی کرده است».

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، آقای کریمی این خبر را شامگاه سه‌شنبه، ۱۷ آذرماه، در نشست شورای فرهنگ عمومی استان مرکزی اعلام کرده است.

او گفته «پژوهش» سپاه استان مرکزی منجر به شناسایی ۳۰۰ هزار کاربر «تلگرام» در این استان شده که ۹۷ هزار نفر از آنها «بومی» هستند.

کریمی همچنین از فعالیت «۲۴۰ گروه پر جمعیت» در استان مرکزی خبر داده که محور «۶۰ درصد» فعالیت‌ آن‌ها «فرهنگی و اجتماعی» بوده و محل فعالیت آن‌ها نیز «فضای مجازی» است.

به گفته وی «۴۲ درصد» از این گروه‌ها را «گروه‌های فرهنگی همسو با انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی» تشکیل می‌دهند.

آن‌طور که این فرمانده سپاه اعلام کرده «۳۸ درصد» گروه‌های شناسایی شده فعال در فضای مجازی استان مرکزی نیز «مستقل» بوده و گرایش «خاصی» ندارند.

کریمی افزوده در میان گروه‌های فعال مجازی در استان مرکزی، تنها «۱۸ درصد» آن‌ها «غیرهمسو» هستند و «اغلب با محتواهای ضد فرهنگی و مستهجن فعالیت می‌کنند».

سپاه پاسداران در سال‌های اخیر فعالیت‌های اطلاعاتی، امنیتی و نظارتی خود در شبکه‌های اجتماعی را افزایش داده و طی این مدت ده‌ها نفر را نیز به اتهامات مختلف بازداشت و زندانی کرده است.

«کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» در ایران تاکنون چندین جلسه درباره تعیین تکلیف «تلگرام» و برخی دیگر شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه داشته اما برای مسدود کردن آن آرای کافی وجود نداشته است.

در پی ناموفق بودن آنچه «فیلترینگ هوشمند» این شبکه اجتماعی عنوان می‌شود، فشار قوه قضائیه در دو ماه گذشته برای مسدود کردن آن افزایش یافته است. دولت حسن روحانی که موافق استفاده از این شبکه است، برای یافتن راه‌حلی دیگر با مدیران «تلگرام» وارد مذاکره شده است.

در اواخر مهر ماه امسال پاول دروف، مدیر عامل «تلگرام» از رد درخواست دولت ایران برای «جاسوسی شهروندان» این کشور از سوی مجموعه خود خبر داد.

شبکه «تلگرام» یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های ارتباطی تلفن همراه در ایران محسوب می‌شود.

سوم آبان ماه سال جاری محمود واعظی، وزیر ارتباطات اعلام کرده بود «تلگرام» در ایران ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفر مخاطب دارد.

 

 

REALIRAN.net