اختلال و کندی اینترنت در ایران

14:48:38 1394-10-06

به دنبال قطعی مسیرهای ارتباطی ترکیه و باب المندب، بخشی از ارتباطات بین الملل کشورهای منطقه ازجمله ایران دچار کندی شد.

اختلال و قطعی اینترنت که در هفته‌های گذشته بارها تکرار شده است، از عصر دیروز تا ساعات پایانی شب ادامه داشت و هم اینترنت پرسرعت ثابت و هم اینترنت همراه با قطعی‌های مکرر همراه بود.

به گزارش فارس، در تماس با واحد پشتیبانی اپراتورها و همچنین شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت ثابت اعلام می‌شد که اختلال سراسری است و وعده داده می‌شد که تا ساعت‌های آینده این مشکل برطرف شود.

به دنبال تکرار این قطعی‌ و اختلال‌ها در ماههای اخیر شرکت ارتباطات زیرساخت علت این کندی را قطع مسیرهای تامین اینترنت ایران از ترکیه و یک مسیر دیگر اعلام و تاکید کرده بود:به دنبال قطعی مسیرهای ارتباطی ترکیه و باب المندب، بخشی از ارتباطات بین الملل کشورهای منطقه ازجمله ایران دچار کندی شد. این شرکت و سایر شرکت‌های بین‌المللی در تلاشند مشکل ایجاد شده را از طریق برقراری مسیر های پشتیبان و در کوتاه ترین زمان ممکن رفع کند.

همچنین تکرار این اختلال‌ها در هفته‌های گذشته باعث شده بود تا جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بخشی از منشاء اختلالات اینترنتی را مربوط به کیفیت شبکه دسترسی و نحوه مدیریت منابع و نیز بخشی مربوط به منابع تامین و ارتباطات بین‌المللی دانسته و اظهار کرده بود: در زمینه ارتباطات بین الملل ممکن است شبکه به دلایل اضطراری و یا موضوعات طبیعی دچار اختلال شود، اما در مورد کیفیت شبکه دسترسی در داخل کشور امکانات شرکت های واسطه باعث بروز برخی اختلالات می شود.

این دلایل در حالی در توجیه اختلال‌های اخیر بیان می‌شود که نصرالله جهانگرد پیش از این خبر داده بود که با نصب یک نسخه کپی از آدرس‌های اینترنتی جهان در زیرساخت شبکه ایران، امکان استفاده از شبکه داخلی در صورت قطع ارتباط با اینترنت بین‌الملل، به وجود آمده است.
REALIRAN.net