ارتش آمریکا تصاویر 'شلیک راکت از سوی سپاه' را منتشر کرد

10:31:00 1394-10-20

مقام های نظامی آمریکا روز چهارشنبه ۳۰ دسامبر اعلام کرده بودند قایق‌های سپاه پاسداران ایران راکت‌هایی را در نزدیکی ناو هواپیمابر ترومن شلیک کرده‌اند.

نیروی دریایی آمریکا تصاویری منتشر کرده که می‌گوید مربوط به شلیک راکت از سوی قایق‌های تندرو سپاه پاسداران در تنگه هرمز و در نزدیکی ناوهای جنگی و کشتی‌های تجاری است.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرگزاری بی بی سی، این تصاویر روز شنبه (نهم ژانویه - ۱۹ دی) در اختیار رسانه‌های قرار گرفته و آن طور که نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده انتشار آنها بنا بر قانون "حق دسترسی آزاد به اطلاعات" و در پی تقاضای رسمی انتشار آنها صورت گرفته است.

در این ویدئو کوتاه سیاه و سفید که تاریخ ۲۶ دسامبر در ابتدای آن درج شده و به گفته نیروی دریایی آمریکا از طریق دوربین‌های یک هلی‌کوپتر سی‌هاوک آمریکا تهیه شده، چند قایق کوچک دیده می‌شوند. لحظاتی بعد نورهایی شبیه شلیک راکت روی این قایق‌ها دیده می‌شود؛ هر چند جهت حرکت نورها در جهتی کاملا متفاوت از کشتی تجاری (شبیه نفتکش) است که در آن نزدیکی دیده می‌شود.

مقام های نظامی آمریکا روز چهارشنبه ۳۰ دسامبر اعلام کرده بودند قایق‌های سپاه پاسداران ایران راکت‌هایی را در نزدیکی ناو هواپیمابر ترومن شلیک کرده‌اند.

کایل رینز سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا آن روز ضمن "بسیار تحریک‌کننده" خواندن این واقعه به رسانه‌ها گفته بود چند قایق سپاه راکت‌هایی به نزدیکی ناوها و چند کشتی تجاری درحال عبور شلیک کردند که "فقط ۲۳ دقیقه پس از صدور اطلاعیه‌ای" در این مورد بود.

در گزارش اولیه شبکه ان‌بی‌سی آمده بود که راکت‌ها مستقیما به سوی ناو هواپیمابر یا سایر کشتی‌های اطراف آن شلیک نشده بود. موضوعی که در ویدئو منتشر شده امروز هم قابل مشاهده است.

ویدئو منتشر شده از سوی نیروی دریایی آمریکا را در کانال یوتیوب آسوشیتد‌پرس ببینید.

ایران هنوز به انتشار این ویدئو واکنش نشان نداده است.

با وجود این، در واکنش اولیه به انتشار این خبر، سپاه نیوز - سایت اطلاع‌رسانی سپاه پاسداران - روز پنجشنبه (۳۱ دسامبر) اظهارات سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف، مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران را منتشر کرد که گفته بود: "نیروی دریایی سپاه طی هفته اخیر و زمان مورد ادعای آمریکایی‌ها رزمایشی در محدوده تنگه هرمز نداشته که اقدام به شلیک موشک و راکت کند."

سرتیپ شریف روز پنجشنبه (۳۱ دسامبر) گفته بود "انتشار این گونه اخبار دروغ در شرایط جاری، بیشتر یک عملیات روانی بوده و قابل تامل است."

به گفته این مقام سپاه پاسداران ایران، "امنیت و آرامش منطقه راهبردی خلیج‌فارس از راهبردهای جدی ایران بوده و سپاه نیز رزمایش‌های خود را برای ارتقای آمادگی‌های لازم، طبق جدول برنامه‌های یگانی خود در زمان مقرر اجرا می‌کند."

نکته جالب توجه در این ابتدای این ویدئو درج مکان جغرافیایی این واقعه است که نیروی دریایی آمریکا بنا بر دستور العملی که در سال‌های اخیر در پیش گرفته آن را "خلیج عربی" عنوان کرده است. اصطلاحی که به کاربردن آن برای خلیج فارس بارها محل منازعه میان ایران و کشورهای منطقه بوده است. این در حالی است که سازمان ملل متحد تنها از خلیج فارس در مستندات و مکاتبات خود استفاده می‌کند.

REALIRAN.net