هشتاد درصد صنایع دفاعی به 'بیرون از تهران منتقل شده است'

18:59:11 1394-12-09

امسال همچنین کارخانه فولاد در محله پاسداران پس از ۵۵ سال فعالیت تعطیل و به خارج از پایتخت منتقل شده است.

محمد اسلامی، معاون مهندسی دفاعی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، امروز گفت "بیش از هشتاد درصد صنایع دفاعی از شهر تهران خارج شده است."

به گفته آقای اسلامی، محل جدید کارخانه‌هایی مثل جنگ‌افزارسازی و مهمات‌سازی "براساس طرح آمایش" در دست ساخت است و این صنایع نیز "انتقال" خواهند یافت.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرگزاری بی بی سی، امسال همچنین کارخانه فولاد در محله پاسداران پس از ۵۵ سال فعالیت تعطیل و به خارج از پایتخت منتقل شده است.

صنایع نظامی در ایران نود سال پیش با عنوان قورخانه در میدان توپخانه با تولید تفنگ برنو فعالیت خود را آغاز کرد.

در سال ۱۳۲۰ شمسی اداره تسلیحات در باغ سلطنت‌آباد تاسیس شد. این باغ بزرگترین باغ و یکی از کاخ های ییلاقی ناصرالدین شاه در شمیران بود که در سال ۱۳۰۵ قمری بنای آن به اتمام رسید. این باغ در دوره رضا شاه تبدیل به کارخانه مهمات سازی شد و امروز نیز همین کاربرد را دارد.

کارخانه مسلسل‌سازی نیز در سال ۱۳۲۶ شمسی در خیابان پیروزی به عنوان اداره مرکزی تسلیحات راه اندازی گردید که اکنون کارخانه جنگ‌افزارسازی است.

آقای اسلامی درباره انتقال پادگان‌ها گفت: "در سال ۹۵ پادگان‌هایی که خروج آنها از شهرها مصوب شده جابجا خواهند شد و منابع مالی مورد نیاز نیز از محل آزادسازی اماکن نظامی قبلی تامین خواهد شد."

"هم‌اکنون در سه استان سمنان، کرمان و ایلام به دنبال جانمایی برای انتقال پادگان‌های نظامی هستیم."

در هفته گذشته یحیی رحیم‌صفوی، دبیر همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران گفته بود "با دستور فرمانده کل قوا بسیاری از اماکن نظامی و پادگان‌ها از شهر تهران خارج شده است."

به گفته آقای رحیم‌صفوی، "فرماندهی نیروی دریایی سپاه پاسداران از تهران به بندرعباس و لشکر ۲۱ ارتش حمزه از تهران به تبریز رفته است."

امروز همچنین اعلام شد سازمان مجری طرح‌های عمرانی و سازمان املاک و اراضی نیروهای مسلح رسما کار خود را آغاز کرده‌اند.

به این ترتیب، مسئولیت کلیه املاک و اراضی و همچنین ساخت و سازهای عمرانی نیروهای مسلح، بر عهده سازمان مجری طرح‌های عمرانی و سازمان املاک و اراضی نیروهای مسلح خواهد بود.

REALIRAN.net