رئیس مرکز ملی فضایی ایران: کمبودها را با ساخت موشک جبران کردیم

22:03:54 1395-04-12

رئیس مرکز ملی فضایی ایران در اظهارات اخیرش گفته کشورش "هم‌اکنون قادر است که هواپیماهای قدیمی خود را که معادل دهه ۷۰ [میلادی] است ارتقا دهد و حداقل به هواپیماهایی برسد که معادل دهه ۹۰ [میلادی] است."

منوچهر منطقی، رئیس مرکز ملی فضایی ایران گفته است کشورش کمبود در بخش هوایی و مدرن سازی آن را با ساخت موشک "جبران" کرده است.

آقای منطقی در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران که امروز ۱۲ تیرماه (دوم ژوئیه) منتشر شده درباره ضرورت تقویت صنایع موشکی ایران گفته "ما صرفا با جنگ‌های شهری روبرو نیستیم و ممکن است توسط همین کشورهای همسایه که دور و بر ما هستند تحت حملات هوایی قرار بگیریم."

از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ و لغو خریدهای نظامی ایران به خصوص از آمریکا، ایران نتوانسته نیروی هوایی خود را مطابق فناوری روز ارتقا دهد. عموم جنگنده های نیروی هوایی ایران متعلق به دهه ۱۳۵۰ خورشیدی یعنی بیش از ۴۰ سال پیش است.

رئیس مرکز ملی فضایی ایران در اظهارات اخیرش گفته کشورش "هم‌اکنون قادر است که هواپیماهای قدیمی خود را که معادل دهه ۷۰ [میلادی] است ارتقا دهد و حداقل به هواپیماهایی برسد که معادل دهه ۹۰ [میلادی] است."

آقای منطقی گفته "می‌توانیم بگوییم که ما سیستم [دفاع] هوایی داریم، منتهی این سیستم در همه جنبه‌های مختلف نمی‌تواند پشتیبان ما باشد. با نگاهی به کشورهای اطراف می‌بینیم که همه این کشورها بدون استثنا به سراغ سیستم‌های هوایی مدرن رفته‌اند که به نسبت سیستم‌های ما دو یا سه نسل جلوتر هستند و قابلیت‌های فوق العاده بالایی دارند."

رئیس مرکز ملی فضایی ایران گفته "ما می‌توانیم در یک بخش، مقابله با هواپیما را مدنظر قرار دهیم اما در بخش دیگر باید پدافندهای موشکی مورد توجه قرار بگیرد... همچنین ممکن است سواحل ما تهدید شوند که بخشی از این تهدیدها را می‌توانیم با هواپیما جواب دهیم و بخش دیگر را باید با موشک‌هایی جواب دهیم که ضد کشتی هستند."

به گفته آقای منطقی، برای دستیابی به موشک زمین به زمین "چیزی حدود ۱۵ تا ۲۰ سال" وقت لازم است و برای توسعه آن به سایر موشک ها "ممکن است ۵۰ تا ۶۰ سال طول بکشد" اما ایران در زمان کوتاه تری به این موارد دست پیدا کرده است که یکی از دلایل آن تجربه هشت سال جنگ با عراق است.

آقای منطقی از نیمه سال ۱۳۹۴ با حکم معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ایران، رئیس مرکز ملی فضایی شده است. او پیش از این مدیرعامل شرکت ایران خودرو بوده است.

REALIRAN.net