نهادهای ایرانی از استفاده از کانال پیام رسانی "تلگرام" منع شدند

12:17:54 1395-07-02

پس از تهدید ها و کش مکش های مقامات سایبری و قضایی ایران پیرامون پیامرسان های بین المللی از جمله کانال جهانی "تلگرام" بالاخره معاون دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به نهادهایی که درکشور از سامانه تلگرام استفاده می کنند، هشدارداد که درصورت تخلف علیه انها اعلام جرم خواهد شد.

به گزارش سایت رئال ایران.نت به نقل از خبرگزاری فرانسه"، عبدالصمد خرم آبادی" معاون قوه قضائیه ی جمهوری اسلامی درامور"سایبری" درپاسخ به پرسشی پیرامون احتمال استفاده سازمان ها ودستگاه های دولتی از سامانه "تلگرام" گفت: برخی از نهاد ها از این شبکه اجتماعی استفاده کرده بودند که تذکر داده شد و البته بخشنامه ای برای این مسئله صادرشد که این موضوع درآن تخلف دانسته شده و اگر این موضوع منجر به خروج اطلاعات ازکشور شود به نحوی که دیگران بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند قطعا جنبه کیفری هم پیدا خواهد کرد.

وی گفته است: اگر مطلع شویم که برخی از نهاد ها دراموراداری شان از این شبکه استفاده می کنند قطعاً علیه شان اعلام جرم خواهد شد و به طورجدی با آنها برخورد می شود.

خرم آبادی گفته است: باید سعی کنیم همه نهادهای ما پیام رسان های داخلی را جایگزین پیام رسان خارجی کنند.

کانال پیام رسانی تلگرام درایران وجهان یکی از جوانترین، درعین حال محبوب ترین، درنوع خود درمیان شبکه های اجتماعی بین المللی محسوب می شود.

این شبکه ارتباطات بین المللی شامل ارسال صدا، پیام نوشتاری و تصویری، دراول ماه فوریه سال 2016 رسماً اعلام داشت که شمارکاربران آن درسراسر جهان از یک صد میلیون نفرگذشته است.

خبرگزاری ایرانی "مهر" درنیمه اول امرداد ماه سال جاری خورشیدی، 1395، گزارش داده بود که درایران حدود 20 میلیون نفراز شبکه تلگرام بهره می گیرند.

گزارش ها حاکی است که بسیاری از چهره های شناخته شده ایرانی از همان اغازکاراین شبکه به عضویت آن درآمده و کانال ویژه خود را ایجادکرده اند.

ظاهراً برخی گزارش ها نشان می دهد که مقامات رسمی ایران نیزاز این کانال پیام رسانی بهره گیری می کنند.

دراین میان، ماننده برخی از کشورهای جهان، درایران نیز موضوع امنیت شنود و رد یابی دستگاه های امنیتی جمهوری اسلامی یکی از عمده ترین معضلات کاربران شبکه های اجتماعی بوده و هست.

کاربران ایرانی از اغاز کار"فیس بوک"، "توئیتر"، "وایبر"، "واتس آپ"؛ "وی چت"، "تانگو"، "ایمُو"، "تلگرام" و ده ها کانال پیام رسانی منطقه ای و بین المللی دیگربا معضل کنترل نهاد های دولتی و امنیتی رو به رو بوده اند.

درجریان ماه اوت گذشته، 2016، خبرگزاری رویترز با انتشارگزارشی درباره ایران نوشت هکرهای ایرانی توانسته اند حساب های کاربری بیش ده کاردرتلگرام را در این سامانه هک کرده و شماره های پانزده میلیون کاربرایرانی را از این طریق به دست اورند.

این درحالی است که تلگرام از هنگام ورود به شبکه های جهانی اعلام داشته است که امنیت ارتباطات اعضای شبکه بزرگترین دلمشغولی این اپلیکیشن بوده و خواهد بود.

پژهشگران حوزه امنیت سایبری درماه اوت به رویترز گفتند این بزرگترین رخنه ی اطلاعاتی دریک شبکه مخابراتی رمزدار محسوب می شود که تا امروز شناخته شده است.

"کلاودیو گانیری" کاشناس فناوری های تازه درعفو بین الملل دراین باره گفته است: "ایران کشوری است که درتلگرام 20 میلیون کاربردارد و این حملات سایبری که سال گذشته رخ دادند وپیش از این گزارش نشده بود، فعالان مدنی، روزنامه نگاران و افراد دیگردرشرایط حساس زندگی در ایران را به مخاطره انداختند" .

با این حال به گفته مقامات "تلگرام" این اپلیکیشن یک سیستم بسیار مطمئن پیام رسانی است، زیرا به گفته آنان، همه اطلاعات درآن از ابتدا تا انتها رمزگذاری سرتا سری شده است".

همانگونه که دربالا اشاره شد مقامات تلگرام دردفترمرکزی این سامانه درآلمان می گویند بیش از صد میلیون نفر از طریق این سامانه بین المللی دراربتاط دائم به سرمی برند. به گفته مسئولین شبکه ثبت نام کنندگان فعال تلگرام درسراسرجهان از خاورمیانه گرفته، تا اروپا، آسیای مرکزی، آسیای جنو شرقی حتی تا گروهایی مانند دولت اسلامی درعراق وشام پراکنده اند.
 

REALIRAN.net