در دولت روحانی حملات علیه بهاییان «با شدت ولی پنهانی ادامه دارد‎»

08:59:01 1395-08-05

کمیته بین‌المللی بهاییان در گزارش تازه‌ای می‌گوید از زمان روی کار آمدن حسن روحانی در ایران، هزاران مطلب و نوشته علیه بهاییان منتشر، ۱۵۱ نفر بازداشت و نزدیک به ۴۰۰ مورد تبعیض اقتصادی و آموزشی گزارش شده‌است.

جامعه بهاییان گزارش تازه خود را در ۱۲۲ صفحه منتشر کرده و دولت حسن روحانی را متهم کرده است، با وجود تعهد به مقابله با برخوردهای نامناسب با گروه‌ها و اقلیت‌های مذهبی در ایران، وضعیت این دسته از شهروندان به مراتب بدتر شده‌است.

به گزارش سایت رئال ایران.نت به نقل از آسوشیتدپرس، بانی دوگال، نماینده جامعه بهاییان در سازمان ملل متحد، می‌گوید «آنچه شاهد آن هستیم، روی آوردن دولت ایران به این راهکار کلی‌ست که هدف از آن پنهان کردن اقداماتش و نابود کردن جامعه بهاییان [در ایران] به‌دور از چشم جهانیان است».

این کمیته می‌گوید طی سه سال گذشته و از زمانی که آقای روحانی هدایت دولت را در دست گرفته، بیش از ۲۰ هزار مطلب تبلیغاتی ِ آکنده از نفرت علیه بهاییان، در رسانه‌های ملی منتشر شده‌است.

در این گزارش به بازداشت ۱۵۱ بهایی اشاره شده و گفته می‌شود دست‌کم ۳۸۸ مورد تبعیض آموزشی و اقتصادی علیه باورمندان به این مذهب در ایران رخ داده‌است.

جامعه بین‌المللی بهاییان می‌گوید از ورود هزاران باورمند بهایی به دانشگاه‌ها جلوگیری شده و طی این سه سال دست‌کم ۳۸ نفر از آن‌ها از دانشگاه اخراج شده‌اند.

نهادهای بین‌المللی، از جمله سازمان ملل متحد و سازمان‌های مدافع حقوق بشر، بارها در مورد وضعیت بهاییان در ایران، سرکوب و بازداشت آن‌ها، جلوگیری از آموزش و کسب‌وکارشان، گزارش‌ها و انتقادهایی منتشر کرده‌اند.

از سوی دیگر اما در خود ایران شماری از نواندیشان دینی از «ستم» علیه بهاییان انتقاد کرده‌اند، شماری از دانشگاهیان و فرهیختگان از رفتار حکومت با آن‌ها ابراز «شرمساری» کرده‌اند، و گروه‌های شهروندی برای پی‌گیری برخی تبیعیض‌ها علیه آن‌ها شکل گرفته‌است. هر چند این‌ اقدامات نیز با واکنش‌های تند از طرف سازوکار قضایی و امنیتی روبه‌رو شده‌است.

جمهوری اسلامی، آیین بهایی را به رسمیت نمی‌شناسد و مقام‌های ارشد حکومتی بارها علیه آن سخنانی گفته‌اند؛ شماری از بهاییان بازداشت‌شده در ایران نیز، با اتهام‌های سنگین امنیتی روبه‌رو هستند.

بنا بر گزارش جامعه بین‌المللی بهاییان، از زمان دولت محمود احمدی‌نژاد به این سو، طی نزدیک به ۱۱ سال، بیش از ۸۶۰ باورمند بهایی بازداشت و ۲۷۵ نفر از آن‌ها در نهایت محکوم و روانه زندان شدند.

جامعه بهاییان می‌گوید ایران، خانه نزدیک به ۳۰۰ هزار تن از باورمندان آن است. این کمیته از جامعه بین‌المللی خواسته است تا بر تلاش‌های خود برای جلوگیری از سرکوب بهاییان در ایران بیافزاید.

 

 

REALIRAN.net