واکنش جشنواره برلین به دادستان تهران: نماینده این جشنواره در آلمان است

16:23:19 1395-09-17

جشنواره برلین با این همه از ارائه جزئیات بیشتر درباره اتفاقات رخ داده در فرودگاه بین‌الملل امام خمینی تهران هنگام خروج نماینده این جشنواره از ایران خودداری کرد.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرنامه پیک ایران، جشنواره فیلم برلین در واکنش به اظهارات دادستان تهران درباره دستگیری نماینده این جشنواره در تهران می‌گوید آنکه لویکه هم اکنون در آلمان است.

به گزارش رادیو فردا، دفتر رسانه‌ای جشنواره برلین در پاسخ به سئوال رادیو فردا درباره بازداشت یا توقیف نماینده این جشنواره در تهران گفت که آنکه لویکه تهران را ترک کرده و هم اکنون در آلمان به سر می‌برد.

جشنواره برلین با این همه از ارائه جزئیات بیشتر درباره اتفاقات رخ داده در فرودگاه بین‌الملل امام خمینی تهران هنگام خروج نماینده این جشنواره از ایران خودداری کرد.

دفتر رسانه‌ای جشنواره برلین در این باره گفت که این جشنواره فعلا قصد ندارد در این باره موضع گیری کند. دادستان تهران روز دوشنبه گفته بود که اخیراً خانمی به نام «آنکه لویکه» وارد کشور شده و پس از ارتباط‌گیری با برخی به گفته او «محکومان فتنه»، حین خروج از کشور دستگیر شده است. عباس جعفری دولت‌آبادی همچنین گفته بود که بیش از ۶۰ فیلم «زیرزمینی و غیرمجاز» همراه خانم لویکه بود که از او ضبط شده است.

ماموران امنیتی صبح یکشنبه هفتم آذرماه، هنگام بازگشت آنکه لویکه، نماینده جشنواره فیلم برلین از تهران، فیلم‌های داخل چمدان وی را توقیف و از خروج نوش‌افرین دستوری، مترجم همراهش از ایران جلوگیری کردند.

آنکه لویکه چند سالی است که قبل از برگزاری جشنواره برلین برای دیدن فیلم‌های جدید سینمای ایران و انتخاب آنها برای شرکت دراین جشنواره به ایران سفر می‌کند. با این همه سفر اخیر او با حاشیه‌های همراه بوده است. روزنامه شرق پیشتر نوشته بود که به دنبال توقیف فیلم‌ها و ممانعت از خروج مترجم همراه آنکه لویکه او تصمیم می‌گیرد در تهران بماند اما روز بعد از این اتفاق، تهران را ترک می‌کند.

نوش‌آفرین دستوری، مترجم نماینده جشنواره برلین درباره این اتفاق به وب سایت «سینماسینما» گفته بود که چند ساعتی در فرودگاه «به برخی سؤال‌ها» پاسخ داده اما به او اعلام شده که فعلا ممنو‌ع‌الخروج است.

دادستان تهران نام فیلم‌های توقیف شده از نماینده جشنواره برلین را اعلام نکرد اما رادیو فردا مطلع شده است که تعدادی از فیلم‌های جدید سینمای ایران که در حال طی کردن مراحل فنی آماده سازی خود هستند، در میان فیلم‌های توقیف شده قرار دارند.

حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی ایران در واکنش به اظهارات دادستان تهران درباره توقیف ۶۰ فیلم روز دوشنبه گفت منتظر اعلام نام این فیلم‌ها از سوی دادستانی است. او گفته بود به محض اعلام فیلم‌ها تعداد مجاز و غیر مجاز بودن آن مشخص خواهد شد.

با آنکه مشخص نیست چه نهادی مانع از خروج فیلم‌ها همراه نماینده جشنواره برلین و مترجمش از ایران شده اما این اتفاق با استقبال برخی رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران روبرو شده است. از جمله خبرگزاری فارس در روزهای اخیر با استقبال از اتفاق رخ داده، آن را اقدامی برای جلوگیری از «نفوذ فرهنگی» دانسته است.

سینمای ایران در سال‌های اخیر حضور پرتعدادی در جشنواره برلین داشته است. فیلم «تاکسی» ساخته جعفر پناهی دو سال پیش خرس طلایی این جشنواره را بدست آورد. سال گذشته هم فیلم «اژدها وارد می‌شود» در بخش مسابقه و «لانتوری» در بخش پانورامای این جشنواره حاضر بودند و مستند «رویاهای دم صبح» به کارگردانی مهرداد اسکویی برنده یکی از جوایز جنبی این جشنواره معتبر شده بود.

REALIRAN.net