مدیر عامل انجمن موسیقی: در ایران هنر شغل محسوب نمی‌شود

15:58:03 1395-09-26

بهرام جمالی در گفت‌و‌گویی که خبرگزاری کار ایران با او انجام داد اعلام کرد که برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بازار کار وجود ندارد.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت»» به نقل از رادیو زمانه، به گفته مدیر عامل انجمن موسیقی ایران رشته‌های هنری در ایران به عنوان شغل رسمیت ندارند. او از وزارت کار و امور اجتماعی خواست که با همکاری وزارت علوم و وزارت ارشاد اسلامی تعریف تازه‌ای از کار در زمینه هنر به دست دهد.

بهرام جمالی در گفت‌و‌گویی که خبرگزاری کار ایران (ایلنا) با او انجام داد اعلام کرد که برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بازار کار وجود ندارد.

او از وزارت کار و وزارت ارشاد اسلامی خواست که در تعامل با یکدیگر برای فارغ‌التحصیلان رشته‌‌های هنری فرصت اشتغال به وجود آوزند.

مدیر عامل انجمن موسیقی ایران راهکارهایی هم پیشنهاد داده است:

«ایجاد فضای مناسب و فرصت اشتغال برای این فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری نیازمند یک تعامل بینابخشی بین وزارت علوم، وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت ارشاد اسلامی است تا با تدوین یک پروتکل مشترک نهادهای صنفی حقوقی مانند خانه موسیقی و خانه نمایش ساز و کارهای اجرایی این برنامه‌ها را عملی کنند اما تا زمانی که تدوین قانونی در این‌باره نداشته باشیم نمی‌توان فعالیت خاصی دراین زمینه انجام داد.»

در سال ۱۳۹۳ نرخ بیکاری در رشته‌های هنری ۴/۲۶ درصد و در سال ۱۳۹۴ بیش از ۳۷ درصد اعلام شد. بر اساس آماری که دولت اعلام کذده دست‌کم در طی فقط یک سال به میزان ۱۱ درصد به میزان بیکاران در میان فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری افزوده شده است.

REALIRAN.net