هواپیمای جاسوسی روسیه برای ایران

10:17:34 1396-02-05

ایران به خرید اکرانوپلان روسی نوع مدرنیزه شده «اوریون–20» علاقمند است.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرنامه پیک ایران، این وسایل نقلیه می‌توانند در نتیجه اثر سطحی بر فراز سطح‌ آب، زمین و یخ با سرعت بالا پرواز کند. یوری واراکاسوف سر طراح شرکت اکرانوپلان سازی «اوریون» روسیه در مصاحبه با اسپوتنیک در باره این موضوع صحبت کرد.

اکرانوپلان «اوریون» در نتیجه استفاده از اثر سطحی می‌تواند بر فراز سطح آب، زمین یا یخ پرواز کند. سرعت این پرواز تا 180 کیلومتر بر ساعت و قابلیت بارگیری یک تن است و می‌تواند 12 مسافر ببرد. این شناور اثر سطحی از بسیاری لحاظ از مشابه های خارجی برتری دارد. رادارگریزی (کاهش انتشار و انعکاس امواج راداری) یکی از ویژگی‌های این اکرانوپلان است.

نهاد های تخصصی ایران حتی در 2011 به این وسیله نقلیه علاقه نشان دادند ولی به علت برخی مشکلات نتوانستند موفق شوند. حالا مشکلات برطرف شده و همکاری با سرعت کامل شروع شد و راه افتاده است. ایران مایل است مدل جدید «اوریون-20» را بخرد. «یوری واراکاسوف» به اسپوتنیک در باره چگونگی مشارکت مربوطه با طرف ایرانی چنین تعریف کرد: 

«ما در سال 2011 قراردادی در باره تحویل چند فروند اکرانوپلان «اوریون-12» را با شرکت «دانش بنیان نانو شرق» ایران امضا کردیم. تا به حال به ایران سه فروند از کشتی این نوع تحویل شد. مطابق قراردار امضا شده باید چند فروند دیگر تحویل شود و این شرط هم هست که پس از تحویل اولین کشتی‌ها این قرارداد می‌تواند برای ساخت ماشین های جدید تمدید شود.

REALIRAN.net