دولت عربستان دو معلم را به اتهام جاسوسی برای ایران محاکمه کرد

10:01:14 1396-04-29

دو شهروند سعودی همچنین متهم‌ شده اند که برای منفجر کردن این خط لوله، در "اردوگاه‌های سپاه پاسداران و حزب الله لبنان" در ایران و عراق آموزش دیده‌اند.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرگزاری بی بی سی، به گزارش رسانه‌های سعودی، دادگاه جنایی ویژه تروریسم و امنیت ملی در ریاض، پایتخت عربستان، دو معلم این کشور را دیروز سه شنبه ۲۷ تیرماه ( ۱ ژوئن) به اتهام جاسوسی برای ایران محاکمه کرده است.

بنابر کیفرخواستی که علیه متهمان صادر شده، این دو نفر اطلاعات مربوط به خط لوله نفتی ۱۲۰۰ کیلومتری میان شهر بقیق در ساحل خلیج فارس و شهر ینبع در ساحل دریای سرخ را به ایران انتقال داده اند. روزانه پنج میلیون بشکه نفت از این خط لوله نفتی می گذرد.

دو شهروند سعودی همچنین متهم‌ شده اند که برای منفجر کردن این خط لوله، در "اردوگاه‌های سپاه پاسداران و حزب الله لبنان" در ایران و عراق آموزش دیده‌اند.

دادستان کل عربستان سعودی برای هر دو متهم درخواست مجازات اعدام کرده و دادگاه به متهمان سه هفته مهلت داده تا لایحه دفاعیه خود را آماده کنند.

هویت این دو نفر فاش نشده اما به نوشته روزنامه اینترنتی سعودی وئام، یکی از متهمان ۴۱ ساله و دیگری ۳۹ ساله است و هر دو در مدارس دولتی به تدریس اشتغال داشته‌اند.

۱۶ آذر سال گذشته هم دادگاهی در عربستان سعودی، ۱۵ تن از شهروندان شیعه مذهب این کشور را که چهار سال پیش بازداشت شده بودند به اتهام جاسوسی برای ایران به اعدام محکوم کرد.

پرونده آن متهمان، هم اکنون در مرحله تجدید نظر قرار دارد.

روابط ایران و عربستان به شدت تیره است و دو کشور روابط دیپلماتیک ندارند.

ریاض، تهران را به تلاش برای ناآرام کردن کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از طریق تحریک و مسلح کردن شیعیان در عربستان، بحرین و یمن متهم می‌کند.

تهران این اتهام‌ها را تکذیب کرده و متقابلا، ریاض را به کمک به مخالفان مسلح حکومت ایران متهم می کند.

REALIRAN.net