۱۰ دیپلمات ایرانی برای پیگیری امور حج عازم عربستان شده‌اند

14:33:17 1396-05-13

عربستان سعودی پس از حمله به اماکن دیپلماتیکش در تهران و مشهد در دی ماه ۹۴، روابط خود با ایران را قطع کرد.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، سخنگوی وزارت خارجه ایران خبر داد که یک گروه ۱۰ نفره از دیپلمات‌های ایرانی روز پنج‌شنبه ۱۲ مرداد، برای پیگیری امور مربوط به حج عازم عربستان سعودی شده‌اند.

بهرام قاسمی روز جمعه ۱۳ مرداد، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که قرار بود این گروه حدود ۴۰ روز پیش عازم ریاض شوند، اما ویزای آنان روز چهارشنبه صادر شده است.

به گفته مقام‌های سازمان حج و زیارت این ۱۰ نفر کارمندان بخش کنسولی وزارت خارجه هستند.

عربستان سعودی پس از حمله به اماکن دیپلماتیکش در تهران و مشهد در دی ماه ۹۴، روابط خود با ایران را قطع کرد.

پس از توافق برای اعزام حجاج ایرانی به عربستان در سال ۹۶، تهران از ریاض خواسته بود که هیئتی کنسولی از سوی ایران در زمان حج در این کشور مستقر شود تا مسائل کنسولی مربوط به اتباع ایرانی را پیگیری کند.

زائران ایرانی آخرین بار سال ۹۴ در مراسم حج شرکت داشتند. در آن زمان به دلیل ازدحام بیش از حد جمعیت در هنگام عبور زائران از منطقه منا، بیش از دو هزار تن جان خود را از دست دادند که بیش از ۴۶۰ تن از آنها ایرانی بودند.

جدال‌های لفظی مقام‌های ایران و عربستان سعودی پس از این حادثه و به توافق نرسیدن آنان درباره شرط‌های طرفین، مانع حضور زائران ایرانی در حج ۹۵ شد.

با این حال وزیران خارجه ایران و عربستان سعودی روز سه‌شنبه ۱۰ مرداد، در نشست کمیته اجرایی سازمان همکاری‌های اسلامی در استانبول، یکدیگر را در آغوش گرفته و گفت‌وگوی کوتاهی با هم داشتند.

پس از آن برخی از رسانه ها از احتمال حضور وزیر خارجه ایران در مراسم حج امسال خبر داده بودند.

با این حال سخنگوی وزارت خارجه ایران روز جمعه این گزارش‌ها را تکذیب کرد و گفت که آقای ظریف برنامه‌ای برای حضور در مراسم حج امسال ندارد.

عربستان سعودی برای حضور زائران ایرانی در مراسم حج شرط‌هایی تعیین کرده بود که از جمله آنها برگزاری دعای کمیل در فضای بسته است.

در همین حال خبرگزاری ایسناخبر داد که نخستین دعای کمیل زائران ایرانی شامگاه پنج‌شنبه در فضای بسته برگزار شده است.

تا کنون ۱۱ هزار زائران ایرانی برای حضور در مراسم حج امسال به عربستان وارد شده‌اند.

در فضای مجازی کمپینی برای تحریم حج امسال تشکیل شده است. مقام‌های سازمان حج و زیارت از این کمپین شدیداً انتقاد کرده‌اند.

در همین حال علی قاضی عسکر،‌ نماینده رهبر جمهوری اسلامی در امور حج و زیارت، پیش از این با اشاره به اینکه فضای داخل کشور در خصوص سفر حجاج ایرانی به عربستان «کمی ملتهب» است، از رسانه‌ها خواسته بود تا «فضا را آرام کنند».

REALIRAN.net