انسداد شماری از کانال‌های تلگرامی؛‌ جهرمی: در زمینه فیلترینگ با قوه قضائیه اختلاف نداریم

13:05:46 1396-06-06

به گفته وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات٬ قوه قضائیه و وزرات ارتباطات به جای «دعوا کردن در عرصه رسانه باید هماهنگی‌های لازم» را انجام دهند.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید این وزارتخانه تعدادی از هشت هزار کانال تلگرامی را که از سوی دادستانی برای انسداد ارسال شده بود، مسدود کرده است و در زمینه «فیلترینگ»٬ اختلافی میان قوه قضائیه و وزارت ارتباطات وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، محمد جواد آذری جهرمی روز یکشنبه پنجم شهریور این موضوع را در حاشیه نخستین همایش فناوری کوانتومی اعلام کرد و افزود: «بخشی از این کانال‌ها مشمول مسائل غیراخلاقی و غیراسلامی بودند که مسدود شدند و ما آن را به دادستانی اعلام کردیم».

وی همچنین با «کشانده شدن» این موضوع در عرصه رسانه و فضای مجازی و گفتن این مطلب که «چه تعداد کانال باز و چه تعداد بسته است»٬ مخالفت کرد و گفت که با این روش٬ «مشکلی» حل نمی‌شود.

به گفته وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات٬ قوه قضائیه و وزرات ارتباطات به جای «دعوا کردن در عرصه رسانه باید هماهنگی‌های لازم» را انجام دهند.

محمد جواد آذری جهرمی همچنین گفت که درباره فیلترینگ٬ «اختلافی بین مدیران کشور از جمله مدیران دستگاه‌های اجرایی و قضایی وجود ندارد. مصادیق فیلترینگ از سوی قانون مشخص شده است و اختلاف نظری هم وجود ندارد».

این سخنان پس از آن ابراز شد که عبدالصمد خرم‌آبادی٬ دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اینترنتی در اواخر کار دولت یازدهم اعلام کرد هشت هزار کانال تلگرامی، «ضدامنیت کشور» شناسایی شده و «حتی دستور انسداد برخی از این کانال‌ها بیش از ۴۰ بار به وزارت ارتباطات ارسال شده است ولی تاکنون فیلتر نشده‌اند».

او همچنین محمود واعظی٬ وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات، را تهدید کرد که اگر دستورات این کارگروه را اجرا نکند٬ علیه وی «اعلام جرم» خواهد کرد.

این در حالی است که محمود واعظی ‌گفت بعضی درخواست‌ها برای فیلترینگ برخی کانال‌های تلگرامی به خاطر «مسائل سیاسی» است و افزود که این وزارتخانه٬ همه «احکام قضایی و آنچه را که کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در خصوص فیلترینگ تصویب کرده»٬ اجرا کرده است.

واعظی همچنین خرم‌آبادی را به طرح اظهارات «نامعقول و نظرات شخصی» متهم کرد و افزود که تفکر وی بر انسداد فضای مجازی است.

دولت حسن روحانی و مقام‌های قوه قضائیه پیش از این بر سر فیلتر شدن تلگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام با یکدیگر اختلاف نظر داشته‌اند.

آقای روحانی پیش از برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفته بود کسانی که به گفته او بارها برای فیلتر کردن شبکه‌های مجازی به دولت فشار آوردند، اکنون هنگام انتخابات، پیشتاز استفاده از فضای مجازی هستند.

REALIRAN.net