وزیر خارجه عربستان: مذاکره با ایران برای برقراری رابطه «مضحک» است

09:16:46 1396-06-15

روابط دیپلماتیک تهران و ریاض از دی‌ماه ۹۴ به دنبال اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی و آتش زدن سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد قطع است.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز سه‌شنبه ۱۴ شهریور گفت که مذاکره برای برقراری رابطه احتمالی ایران با پادشاهی عربستان «مضحک» است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عادل الجبیر به خبرنگاران در لندن گفت که ایران برای داشتن رابطه حسنه با کشورش باید سیاست‌های خود را تغییر دهد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، اول شهریور به خبرگزاری ایسنا گفته بود که هیات‌های دیپلماتیک ایران و عربستان پس از پایان مراسم حج از سفارتخانه‌های خود در دو کشور بازدید خواهند کرد.

وی افزوده بود که ویزای اعضای هیات‌های دو کشور برای انجام این سفر صادر شده و باید «اقدامات نهایی» در این باره انجام شود.

روابط دیپلماتیک تهران و ریاض از دی‌ماه ۹۴ به دنبال اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی و آتش زدن سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد قطع است.

عادل الجبیر در واکنش به سخنان ظریف گفته که اظهارات وزیر امور خارجه ایران «مضحک» است.

به گفته او، «اگر ایران خواهان روابط حسنه با عربستان سعودی است، باید سیاست‌هایش را تغییر دهد. این کشور باید به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد».

وزیر خارجه عربستان افزود: «در حال حاضر، ما شاهد این نیستیم... که آنها بخواهند همسایه خوبی باشند».

وی تصریح کرد که «تبادل هیات دیپلماتیک با ایران بر سر ترتیبات مربوط به حج به معنای عادی‌سازی روابط دو کشور نیست و چنین تماس‌هایی ربطی به سیاست ندارد».

الجبیر اظهار داشت: «ما موسم حج را داشتیم، و وقتی که مراسم حج برگزار می‌شود، بنا نداریم تا آن را سیاسی کنیم... اما این به معنای عادی‌سازی نیست».

به گفته او، «چنین دیدارهایی درباره حج، ربطی به مسائل سیاسی ندارد. این یک موضوع مذهبی است».

مناسبات میان ایران و عربستان از دو سال پیش بسیار تیره بوده و هر دو کشور یکدیگر را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از طرف‌های مخالف یکدیگر در سوریه، عراق و یمن متهم می‌کنند.

ایران در سوریه از حکومت بشار اسد حمایت می‌کند، در حالی که عربستان از مهم‌ترین حامیان گروهی از شورشیان مخالف دمشق است.

در یمن روندی معکوس حاکم است و در حالی که ائتلاف عربی به رهبری ریاض دست به حملات هوایی علیه شورشیان حوثی، برای بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی زده است، مقام‌های ایرانی از شورشیان حوثی حمایت کرده و در عین حال بارها به «ارسال سلاح» برای آنها متهم شده‌اند.

عادل الجبیر در سخنان روز سه‌شنبه خود همچنین به بحران در روابط برخی از کشورهای عربی با قطر اشاره کرد و گفت که اگر این تنش دو سال دیگر هم طول بکشد «مشکلی نیست».

عربستان، مصر، بحرین و امارات متحده عربی خرداد گذشته روابط‌شان را با قطر قطع کرده و این کشور را متهم کرده‌اند که از نیروهای افراطی حمایت می‌کند.

REALIRAN.net