دو اسلحه ایرانی با یک دونالد ترامپ

11:59:42 1396-07-20

مثل اینکه ترامپ به دلیل موضع ضد ایرانی خود تنها با اروپا دچار مشکل نشده، بلکه با دولت خود نیز اختلاف پیدا کرده است.

مثل اینکه ترامپ به دلیل موضع ضد ایرانی خود تنها با اروپا دچار مشکل نشده، بلکه با دولت خود نیز اختلاف پیدا کرده است. به هر حال سخنان جیمس متیس رئیس پنتاگون اثبات این است، وی اخیرا به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد کرده است که از توافق هسته ای با ایران خارج نشود، زیرا در حال حاضر هیچ شواهدی در رابطه با نقض قوانین هسته ای وجود ندارد و این نیز به نفع منافع واشنگتن است. همچنین ماتیس این را در حاشیه جلسه ای نگفته است، بلکه به طور مستقیم در کمیته خدمات نیروهای مسلح سنا کنگره ایالات متحده به زبان آورده است. متیس گفت: «اگر ما می توانیم تایید کنیم که ایران به قوانین توافق هسته ای عمل می کند و این نیز به نفع منافع ملی ما است، قطعا ما نباید از این توافق خارج شویم. به این دلیل بنظر من وقتی هیچ نقضی صورت نگرفته، پس رئيس جمهور باید خروج از توافق نامه هسته ای را بار دیگر بررسی کند». 

این بیانات را نه باید به عنوان یک نظر خصوصی یک مقام ارشد در نظر گرفت، این را باید به عنوان یک اختلاف در دولت ترامپ دید. این نیز نشانده این است که در دولت ترامپ همه بطور یکپارچه ضد ایران نیستند. این یک واقعیت است و مقامات ما در ایران باید از این فرصت بطور 100 درصد استفاده کنند. در اینجا موضوع ترس از آمریکایی ها نیست، بلکه استفاده از فرصت به وجود آمده است. علاوه بر این، آنها نماینده بخشی از جامعه آمریکا و استقرار سیاسی هستند. 

در واقع به رغم تمام تبلیغات ضد ایرانی آمریکا، در این کشور درک می کنند که همه چیز به آن اندازه که ترامپ می گوید، یکنواخت نیست. رئيس جمهور آمريکا هم اکنون سعی دارد کشور ما را با کره شمالی برابر کند و تاکید میکند که ایران به کره شمالی کمک مالی می کند. و وی با این می خواهد سیاست خود را توجیه کند. ترامپ گفت: «من معتقدم که ایرانیان کره شمالی را تامین مالی می کنند، من میدانم که آنها با کره شمالی تجارت نیز انجام می دهند، من معتقدم که آنها با کره شمالی همکاری نیز می کنند و این نیز غیرقابل قبول است. این بلکه ربطبی به توافق هسته ای ندارد و اما از نظر من، ربط دارد. ایران بازیکن بدی است و با آنها باید متناسب آنها برخورد کرد». 

اما چنین تلاش ها برای رسیدن به برنامه های بلندپروازانه سیاسی به ترامپ هیچ موفقیتی را ارائه نمی کنند. این ها چند دلیل دارد، یکی از آنها موقعیت سفت و سخت و محکم ایران است که به اقدامات تحریک آمیز وی جواب ندادند و اعلام کردند که از توافق هسته ای امتناع نخواهند کرد.  در وهله دوم آن میتوان رفتار سازگار سازمان ملل متحد و آژانس بینالمللی انرژی اتمی را نام برد- طوری که سازمان های بین المللی از لحظه امضای توافقنامه هسته ای بارها تکرار کرده اند که ایران به تمامی قوانین این توافقنامه عمل می کند. گری لوئیس نماینده مقیم برنامه عمران سازمان ملل در تهران گفت: آژانس بینالمللی انرژی اتمی اجرای قوانین توافقنامه از سوی ایران را تایید کرد و از همه طرفداران این توافقنامه هسته ای خواست که به این توافقنامه صادق باشند و به آن ادامه دهند. این یک پیام مستقیم به آمریکا است، زیرا همه شرکت کنندگان در این توافقنامه از حفظ آن حمایت می کنند. 

همچنین دلیل سوم را باید موقعیت اروپا را نام برد، زیرا حمایت اروپا از ایران برای ترامپ غیر منتظره بود. اروپایی ها پول دوست هستند و تهدید امنیت معاملات و قرارداد های چند میلیون دلاری با کشور ما برای آنها غیر قابل قبول است. روحانی به خوبی این را می داند و به این دلیل وی در دیدار با دنیس دونوان رئیس مجلس سنا ایرلند تاکید کرد که توسعه روابط با اتحادیه اروپا، ادامه "توافق هسته ای" پیروی تعهدات از سوی تمامی کشورها و همکاری آژانس بینالمللی انرژی اتمی و همچنین مبارزه با تروریسم - سه محور اصلی سیاست خارجی ایران است. وی همچنین تأکید کرد که ایران می تواند منبع قابل اعتماد برای پاسخگویی به نیازهای انرژی کشورهای اروپایی باشد. همچنین دنیس دونوان اضافه کرد که «بنظر کشورهای اروپایی، هیچ کشوری نباید از تعهدات خود در رابطه با توافق هسته ای سرپیچی کند، زیرا امتناع از این توافق به نفع هیچ کشوری نیست و همکاری با ایران باید ادامه یابد». 

همانطور که می بینیم، موقعیت اروپا کاملا یکنواخت است و ترامپ شرکای اروپایی خود را از دست داده است. همچنین کشور ما به نوبه خود قصد ادامه این توافقنامه را دارد. روحانی اخیرا گفته است که «نه دونالد ترامپرئيس جمهور آمریکا و نه ده ها ترمپ های دیگر نمی توانید از منافع حاصل از توافق هسته ای برای تهران جلوگیری کنند». در این وضعیت، ترامپ شانس زیادی ندارد. او باید شخصیت خود را حفظ کند و همچنین باید یک عملگرا باشد. چگونه باید از این وضعیت نجات یافت؟ رکس تیلرسون وزیر امور خارجه اخیرا اظهار داشت که دولت ایالات متحده آماده است به دونالد ترامپ گزینه هایی برای سرنوشت توافقنامه هسته ای ایران، ارائه دهد. هم اکنون ترامپ در دوراهی است، او یا باید قربانی جاه طلبی های سیاسی خود شود و از توافقنامه هسته ای خارج شود و امنیت کشور خود و همچنین روابط خود با گروه 5+ 1 و کشورهای اروپایی ، سازمان ملل متحد و آژانس بینالمللی انرژی اتمی را در خطر بیاندازد و یا گزینه های دیگر را مورد بررسی قرار دهد. انتخاب با ترامپ است. 

امیر مصطفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]