تلاش قاسم سلیمانی برای لغو همه‌پرسي اقليم

11:48:43 1396-07-26

روز گذشته بالاخره اعلام کردند که گذرگاه‌هاي مرزي پرويزخان و باشماق به دولت عراق واگذار شده است.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرنامه پیک ایران، «مسعود حيدر»، يکي از نمايندگان پارلمان اقليم کردستان، در صفحه فيس‌بوک خود نوشته است:‌ «اخيرا پس از برگزاري همه‌پرسي با نظارت حيدر العبادي، نخست‌وزير عراق و وساطت قاسم سليماني، فرمانده سپاه قدس ايران توافق ٩ماده‌اي ميان هادي العامري از فرماندهان حشد الشعبي و بافيل طالباني از فرماندهان اتحاديه ميهني کردستان به وجود آمد که به موجب آن تا زمان نامشخص مسئله همه‌پرسي لغو شد». 

به گزارش «ايسنا» به‌نقل از خبرگزاري «اسپوتنيک عربي»، با ميانجيگري قاسم سليماني، فرمانده سپاه قدس پاسداران ايران، مسئله همه‌پرسي اقليم کردستان خاتمه يافت. اسپوتنيک مي‌نويسد: «اين توافق برگرفته از يک برنامه‌ريزي فرانسوي است که به موجب آن کردستان عراق به دو اقليم يا دولت تقسيم مي‌شود تا در آينده نزديک به فکر جدايي نباشند». همچنين در اين گزارش آمده است:‌ «خبرگزاري رسمي عراق اعلام کرد بر اساس اين توافق نيروهاي عراقي به مناطق مورد مناقشه بازخواهند گشت و ١٧ مرکز اداري در استان کرکوک که دولت اقليم کردستان از سال ٢٠١٤ آنها را اداره مي‌کند، بايد به دولت فدرال عراق داده شوند و اگر دولت اقليم کردستان اين مراکز را تحويل ندهد، دولت فدرال خواهان ١١ مرکز ديگر خواهد شد و در مجموع ٢٨ مرکز اداري خواهند شد».

در بخشي از اين توافق آمده است: «مرکز شهر کرکوک تحت سيطره و اداره مشترک خواهد بود و کردها ١٥ منطقه آن را اداره و تشکیلات ٢٥ منطقه ديگر را بغداد اداره خواهد کرد و اين وضعيت به مدت شش ماه ادامه خواهد داشت. همچنين دولت فدرال عراق اماکن استراتژيک کرکوک يعني اردوگاه کيوان، فرودگاه و ميدان‌هاي نفتي را اداره و فرودگاه سليمانيه براي پروازهاي بين‌المللي باز خواهد شد. از سويي ديگر دولت فدرال عراق بايد حقوق کارمندان سليمانيه و کرکوک و همچنين حقوق نيروهاي پيشمرگه در مرزهاي سليمانيه را پرداخت کند و طبق خواسته بافيل طالباني اقليم حلبچه - سليمانيه- کرکوک بايد تشکيل و براي آن دولت تعيين شود».

همچنين روز گذشته بالاخره اعلام کردند که گذرگاه‌هاي مرزي پرويزخان و باشماق به دولت عراق واگذار شده است. منابع عراقي در استان سليمانيه اعلام کردند دو گذرگاه پرويزخان و باشماق در مرز اين استان با ايران به دولت عراق واگذار شده و به‌زودي بازگشايي مي‌شود. 

REALIRAN.net