ترامپ عقب نشینی کرد، ایران برنده شد- آیا این مسئله به پایان رسید؟

16:13:49 1396-07-26

هیستری ضد ایرانی رییس جمهور ترامپ به سر رسید، با این وجود آمد آن رادیکال تر از آنی بود که انتظار می رفت.

هیستری ضد ایرانی رییس جمهور ترامپ به سر رسید، با این وجود آمد آن رادیکال تر از آنی بود که انتظار می رفت. استراتژی جدید وی در مورد ایران که او در سخنرانی خود با ملت به آن اشاره کرد، رادیکال تر از آنی بود که انتظار می رفت. بله، ترامپ از تایید اجرای قوانین توافقنامه هسته ای از سوی ایران را رد کرد، و آن را به نقض مکرر این قوانین متهم ساخت. همچنین او تهدید کرد که در صورت لزوم، ایالات متحده می تواند از این توافقم نامه خارج شود. اما با این حال رئیس جمهور آمریکا جرأت نکرد از این توافق خارج شود. 
این به نوبه خود به طور جدی همگرایی نیروها وضعیت کل در سیاست خارجی ایران را تغییر می دهد و این کاملا بهره اقدامات ما و حمایت های کشورها و سازمان هایی بین المللی است. ایران تمام تلاش خود را برای جذب اروپا، سازمان ملل، آژانس بین المللی انرژی اتمی، روسیه، چین، و کشورهای غیره را انجام داد.  همچنین ما در این مبارزه از هیچ گونه حیله ای استفاده نکردیم- ما فقط توافقنامه های جدید، قراردادها و سرمایه گذاران را به کشور جذب کردیم و در عین حال به اقدامات تحریک آمیز آمریکا حواب ندادیم.  در نتیجه، فرانسه، انگلیس و آلمان متعهد به توافق هسته ای هستند و این را در بیانیه مشترک خود بار دیگر تایید کرده اند. علاوه بر این، ترزا مای نخست وزیر بریتانیا، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل مکرن رئیس جمهور فرانسه در مورد پیامدهای احتمالی تصمیمات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در رابطه با توافق هسته ای ابراز نگرانی کرده اند. در بیانات گفته می شود: «پاریس، لندن و برلین این توافق را نقطه اوج دیپلماسی در  13 سال اخیر می دانند و معتقدند که ایران به تمامی تعهدات خود در این توافقنامه هسته ای عمل می کند و برنامه هسته ای آن صلح آمیز است». 

بی شک این بیانات پیروزی بزرگ برای دیپلماسی ایران و برای سیاست خارجی ما است. در واقع، برای اولین بار در تاریخ اخیر - ما  از سال 1979 میلادی به این ور برای اولین بار توانستیم بین تصمیمات آمریکا و کشورهای اروپایی در رابطه با ایران اختلاف بیاندازیم. بنظر من این نیز نقش مهمی در عدم خروج ترامپ از توافقنامه هسته ای داشته است. وی متوجه شد که یک شکاف یک طرفه که توسط اروپا پشتیبانی نمی شود، هیچ سودی برای آمریکا نخواهد داشت. همچنین آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرد که این توافقنامه حفظ خواهد شد و یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بینالمللی انرژی اتمی گفت که مقامات ایران به تمام تعهدات توافق هسته ای عمل کرده اند و ایران در حال حاضر قابل اطمینان ترین کشور از لحاظ صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود، است. 

طبیعی است که تمامی این ها منجر به عصبانیت ترامپ می شود. تمامی وعده های انتخاباتی وی فرو ریخته می شود- وی نمی توانند برای مکزیک دیوار بسازد، نمی تواند ویزاهای مهاجرتی را لغو کند و همچنین نمی تواند بر ایران غلبه کند. اما برای کشیدن نفس آرام هنوز زود است، زیرا بنظر من رئيس جمهور آمریکا به این راحتی از کشور ما دست برنمی دارد. زیرا وی همچنان به دنبال تخریب ایران خواهد بود. بنابراین، در حال حاضر ما باید به فکر اقداماتی برای جلوگیری از سیاست های مخالف ترامپ باشیم. 

برای انجام این کار ابتدا باید درباره امکانات ترامپ صحبت کنید. وی می تواند در چند جنبش می تواند عمل کند، اولیش این است که وی تحریم های ضد ایرانی را افزایش خواهند کرد. ترامپ در حال حاضر وعده این را داده است، وی اعلام کرده است که ایالات متحده تحریم های جدید علیه ایران را به دلیل حمایت تهران از تروریسم، افزایش خواهد داد. اما در واقع، از این تحریم ها بیشتر اقتصاد ایالات متحده بیشترین رنج را می برد - در ضمن، ایران مدتهاست عادت کرده است که با انزوا از نظام مالی و اقتصادی ایالات متحده زندگی کند، به این دلیل ما ضرب سختی نخواهیم دید. بنابراین این تحریم ها هیچ تاثیری برما نخواهد داشت. 

جلوتر بریم و به گزینه های دیگر فکر کنیم. در اینجا باید به موقعیت فرانسه و آلمان که پس از حمایت از ایران در جنگ با ایالات متحده در مورد توافقنامه هسته ای، از ایالات متحده در رابطه با مسئله دیگر حمایت کرد. اثبات کننده این، ترزا می نخست وزیر بریتانیا و امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه با هم توافق کردنده اند که در برابر این مقاومت کنند، آنها با بیان خود که گفتند: «فعالیت های بی ثبات کننده ایران» و از جمله برنامه موشکی آنها نگران کننده است. این یک نوع کادو به ترامپ بود و آنها با این بیانات خود اعلام کردند که ما از ایران در همه مسائل حمایت نمی کنیم. در حال حاضر همه چیز وابسطه به رفتار آلمانی ها و فرانسوی ها دارد، طوری که آیا این بیانات آنها تنها برای آرام ساختن ترامپ بود و یا آنها اقداماتی را در نظر گرفته اند.  هم اکنون اتحادیه اروپا در رابطه با افزایش تحریم ها ضد ایرانی سخن نمی گویند، این را فدریکا موگرینی رئیس اتحادیه اروپا تایید کرده است. 

در نهایت، گام سوم ضد ایرانی ترامپ می تواند تلاش برای ایجاد درگیری جدید در خاورمیانه باشد. خوشبختانه، برای این کار ترامپ زیاد سختی نمی کشد، زیرا همسایگانی داریم که در اولین فرصت خیانت می کنند. همچنین وزارت امور خارجه امارات متحده عربی اخیرا اعلام کرده است که این کشور از استراتژی آمریکا نسبت به ایران حمایت می کند. در این بیانات آمده است که «رژیم ایران در حال تلاش برای گسترش هرج و مرج و بی ثباتی در منطقه است. استراتژی جدید ایالات متحده برای مقابله با اقدامات منفی و غیر قابل قبول ایران در تمام مظاهر از جمله برنامه های موشکی که تهدید واقعی برای منطقه ایت و همچنین حمایت ایران از سازمان های تروریستی مانند "حزب الله" و "حوثی"، درست است».  واضح است که ترامپ و متحدان وی در خاورمیانه از کوچکترین فرصت برای آسیب رساندن به ایران استفاده می کنند. اما آنها هیچ کاری نمی توانند انجام بدهند. کشور ما با ایجاد اختلاف بین اروپا و آمریکا در رابطه با برنامه هسته ای خود، نشان داد که ما قادر به مقابله با ایالات متحده در شرایطی برابر را داریم. 

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]