آینده جدید صنعت نفت ایران

17:28:45 1396-08-03

لغو تحریم ها به صنعت نفت ما اجازه کشیدن نفس راحت را داد.

لغو تحریم ها به صنعت نفت ما اجازه کشیدن نفس راحت را داد. پس از لغو تحریم ها ما توانستیم تجارتهای بین المللی انجام دهیم، حسابهای مسدود شده، بازگشتند و همچنین قراردادهای سودآور با کشئرهای اروپایی انجام دادیم. پس از امضاء توافقنامه هسته ای به ویژه در زمینه ثبات قیمت در بازار نفت پیش رفت چشمگیر صورت گرفته است. همچنین برای ایجاد ثبات در قیمت نفت ما حتی با عربستان سعودی کنارآمدیم، این نیز نشان دهنده اهمیت توسعه در بخش نفت برای کشور ما است. اما هنوز سخن گفتن در مورد ثبات کامل زود است. مقامات چه کار خواهند کرد؟ 

از این شروع کنیم که مقامات ما به شدت از تلاش برای عادی سازی وضعیت قیمت نفت حمایت می کنند. امیر حسین زمانیان معاون وزیر نفت در سخنرانی خود در کنفرانس نفت و پول، گفت: ایران از تمدید کاهش تولید نفت در سال 2018 میلادی که کشورهای اوپک و کشورهای دیگر که جزء آن نیستند و اما با این امر کنار آمده اند، حمایت می کند.  وی گفت: «ایران علاقه مند است که تولید نفت در کشئر از سوی کنسرسیوم شرکت های روسی، اروپایی و آسیایی صورت بگیرد، برای تولید نفت در کشور است. کشور ما قصد دارد تا ماه مارس میلادی قراردادهای نفتی جدیدی را امضا کند. ما در حال با 28 شرکت بین المللی در مورد نوع جدید قراردادها مذاکراتی انجام می دهیم.  شش شرکت بزرگ روسی علاقه مند به کار در چنین قراردادهایی هستند. تا مارس سال 2018 میلادی، ایران در نظر دارد در رابطه با پروژه آزادگان، آب تیمور، منصوری و یادآوران که ظرفیت کل آنها 2 میلیون بشکه در روز است، به توافق برسد. شرکت های اروپایی، روسی و آسیایی علاقه مند به این پروژه هاهستند. اینها پروژه های بسیار مهم می باشند. ظرفیت آنها 2 میلیون بشکه در روز است. من امیدوارم که بتوانیم تا پایان سال جاری در رابطه با این پروژه ها به توافق برسیم». 

همانطور که می بینیم، معاون وزیر نفت همه چیز را بطور واضح بیان کرده است. البته ما به شرکت های آمریکایی ورود و یا شرکت در این پروزه ها را ممنوع کردیم و آنها حتی نزدیک این پروژه ها نمی توانند بیاییند. اما شرکت های روسی، اروپایی و آسیایی به حد کافی دی این پروژه شرکت می کنند. این هم از نظراقتصادی و سیاسی یک رویداد مثبتی است. اقتصاد ایران در اینجا برنده است، زیرا این به معنای ورود فناوریها، تجهیزات و تجربه های جدید به کشور ما است. همچنین از نظر سیاسی به این دلیل مفید است که سرمایه گذاری کشورهای قوی جهان در کشور ما راه عالی برای حمایت از منافع سیاسی ایران می باشد. زیرا هر سرمایه گذار علاقه مند به حداقل حفظ سرمایه گذاری های خود و همچنین حداکثر توسعه آنها است. در این راستا، مجموعه ای از روسیه، اروپا و آسیا در میان سرمایه گذاران یک گزینه برد است - این یک حمایت سیاسی سرمایه گذاران به عنوان یکی از قدرتمند ترین کشورهای جهان است، همچنین کشورهای اروپایی که یک وزنه بزرگ علیه سیاست تهاجمی آمریکا در قبال ایران، می باشد. همچنین کشورهای آسیایی نیز سود آورند، طوری که آنها به کشور ما  پول و سرمایه گذاری می آورند و حمایت سیاسی در سازمان ملل و دیگر سازمان های بین المللی نیز به ما می دهند. 

چه می توانیم به شرکای سرمایه گذار خود پیشنهاد دهیم؟ قرارداد نوع جدید قرارداد نفت ایران (Iran Petroleum Contract, IPC) است. تفاوت اصلی این قراردادها این است که این قرارداد به سرمایه گذاران اجازه داشتن سهام خود در پروژه و شرکت در بخش تولید را می دهد، علاوه بر این-عمر این قراردادها تا 20-25 سال افزایش داده اند. توافقنامه هایی با این شرایط مشابه با گازپروم، لوکویل، گازپروموفت، روسنفت، تاتنافت و زارعبجنفت امضا شده است.

این دقیقا چیزی است که ما هم اکنون به آن نیاز داریم- افزایش تعداد قراردادهای با شرکت های پیشرو جهان! ارزیابی در اینجا ساده است: قراردادهای بیشتر – پشتیبانی های سیاسی بیشتر - سرمایه گذاری بیشتر. اینها همه نتایج تلاش های حسن روحانی رئیس جمهور کنونی کشورمان است. خروج جزئی ایران از انزوای بین المللی پس از توافق هسته ای با غرب نشان داد که ما قادر به حل مشکلات دشوار هستیم. همچنین این واقعیت که روحانی توانست یک جبهه ضد ایرانی را در جهان نابود کند، با موفقیت از بحران اخیر «قطری» رد شود، هدفهای تهاجمی کشورهایی را که خواستار ایجاد خصومت با ایران بودند، (اول از همه اسرائیل و عربستان سعودی) را نابود کرد. 

محمد شمس

REALIRAN.net
برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]