سرگردانی مسافران ایرانی به دلیل تاخیر در پروازها به عراق

09:21:44 1396-08-09

مسئولان از مسافران ایرانی خواسته‌اند که با توجه به شرایط نامناسب فرودگاه‌های نجف و بغداد، قبل از حرکت به سمت فرودگاه با شرکت‌های هواپیمایی تماس بگیرند و از آخرین وضعیت پروازها مطلع شوند.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرگزاری بی بی سی، بروز پدیده گرد و خاک شدید در شهرهای مختلف عراق باعث لغو پرواز هواپیماها به عراق و سرگردانی مسافران از جمله مسافران ایرانی شده است.

خبرگزاری ایرنا می‌گوید که موج شدید گرد و غبار در سراسر عراق عمق دید را به ۶۰۰ متر کاهش داده و موجب شده سازمان هواپیمایی عراق کلیه پروازهای ورودی و خروجی را تا اطلاع بعدی لغو کند.

رضا جعفرزاده، مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی ایران هم گفته است: "به دلیل این‌که دید افقی در فرودگاه‌های نجف و بغداد پایین‌تر از حداقل‌هاست، پروازهای امروز به این فرودگاه‌ها یا با تأخیر انجام می‌شود یا کنسل شده است."

مسئولان از مسافران ایرانی خواسته‌اند که با توجه به شرایط نامناسب فرودگاه‌های نجف و بغداد، قبل از حرکت به سمت فرودگاه با شرکت‌های هواپیمایی تماس بگیرند و از آخرین وضعیت پروازها مطلع شوند.

+ هشدار پلیس ایران به زائران کربلا: اسباب بازی نخرید

لغو پروازها از ایران به عراق باعث سرگردانی مسافرانی شده که عازم فرودگاه‌ها شده اند. مقام های فرودگاهی می گویند که تاخیر پروازها به دلیل در نظر گرفتن ایمنی مسافران است و از آنها خواسته اند تا بهتر شدن وضعیت جوی، صبوری کنند.

علی کاشانی حیدری، از مسئولان فرودگاه امام خمینی در جنوب تهران گفته است که فضای سالن‌های انتظار این فرودگاه برای استراحت مسافران در نظر گرفته شده است.

به گفته آقای کاشانی حیدری، "سالن های انتظار را برای استراحت مسافران آماده و موکت کرده‌ایم، پتو به اندازه کافی در اختیار مسافران قرار گرفته‌ و وسایل پذیرایی در حد توان فراهم شده است".

این مقام فرودگاهی ایران گفته که شرکت های هوایی منتظر شرایط مناسب جوی در عراق و برطرف شدن گردوغبار هستند تا مسافران را به بغداد و نجف برسانند.

شهرهای مختلف عراق به خصوص شهرهای مذهبی این کشور که مدفن امامان شیعه است پس از سقوط صدام و برقراری حکومت جدید در این کشور از مقاصد مهم زائران ایرانی شده است.

در سال های اخیر دستگاه‌های حکومتی ایران زائران را به سفر به کربلا برای حضور در مراسم مذهبی اربعین تشویق می کنند که چهلمین روز کشته شدن امام سوم شیعیان است.

بخش گسترده ای از سفرها به عراق از طریق مرزهای زمینی دو کشور از جمله مرز خسروی انجام می شود که در حاضر از سوی مقام های عراقی بسته شده است.

یک مقام عالی رتبه پلیس ایران اعلام کرده که "تردد در مرز خسروی مستلزم اعلام آمادگی کشور عراق است و به محض اعلام آمادگی این کشور، زائران می توانند از این مرز به عتبات عالیات مشرف شوند".

مقام های ایران از شهروندان این کشور خواسته اند که به دلیل مجرمانه بودن سفر بدون روادید معتبر، از مرز عبور نکنند.

REALIRAN.net