ایران موقعیت خود در شمال را در مقابل تنش در جنوب توسعه می دهد

17:13:50 1396-08-17

نشست برگزار شده در هفته گذشته بین رئیس جمهور ایران، آذربایجان و روسیه در تهران، هنوز هم بین دانشمندان علوم سیاسی و در جامعه مورد مذاکره قرار گرفته است.

نشست برگزار شده در هفته گذشته بین رئیس جمهور ایران، آذربایجان و روسیه در تهران، هنوز هم بین دانشمندان علوم سیاسی و در جامعه مورد مذاکره قرار گرفته است. آقاقی روحانی رئيس جمهور کشورمان همراه با الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان و پوتین رئیس جمهور روسیه همکاری جدید «شمال» را بین کشورهایمان با وجود تهدید از جنوب، توسعه دادند. عربستان سعودی بطور دیوانه وار در جستجوی راهی برای خروج از بن بست مشکلات سیاسی داخلی که بین شاهزادگان خاندان حاکم برای قدرت است، می باشد. در این وضعیت ریاض چیزی بهتر از بازی با ایران (برای چندیم بار!) نیافت. 
به عنوان مثال، خبرگزاری دولتی عربستان SPA بیانیه ای را اعلام کرده که در آن گفته می شود، بنظر عربستان سعودی  انداختن بمب از یمن به ریاض کاملاعمل تجاوزی از سوی ایران است که در آینده این عمل را می توان به عنوان یک اقدام جنگی به حساب آورد. در این راستا، عربستان سعودی در رابطه با حق دفاع از خود در مقابل ایران،  واکنش نشان داد.  در بیانیه نظامیان گفته می شود: «رهبری ائتلاف معتقد است که این عمل ظالمانهو متجاوز از سوی رژیم ایران است و در آینده این عمل می تواند یک اقدام جنگی علیه پادشاهی عربستان سعودی محسوب شود. بنابراین، این تهدید به عربستان سعودی حق دفاع از قلمرو و مردم خود را طبق ماده 51 منشور سازمان ملل متحد (حق دفاع از خود) را می دهد». رهبری ائتلاف نیز تایید می کند که پادشاهی حق دارد در زمان مناسب و به روش مناسب به ایران پاسخ داده شود. 

همانطور که می بینیم، سعودی ها به طور مداوم معتقدند که این کشور ما است که از حصیت هایی که پایتخت یمن و یک بخش کشور را تحت کنترل خود دارند، حمایت می کند. این البته حق خود آنها است و اما تلاش آنها برای دخالت دادن ایران در اختلافات یمن، خنده دار است- زیرا این ریاض است که یمن را بمباران می کند. بله این یک تلاش برای دور کردن نظر و افکار مردم از فساد و جنگ قدرت بین مقامات کشور پادشاهی است. 
ایران در مقابل این مشکلات و تهدیدات موجود با همسایگان جنوبی خود، روابط خود با همسایگان شمالی را توسعه می دهد.  تعجب آور نیست- افتتاح راه آهن باکو-تفلیس-قارص که شرق و غرب را به هم وصل می کند، اجرای موفقیت آمیز پروژه راه آهن شمال- جنوب، همکاری مشترک در زمینه انرژی، هسته ای، اقتصادی و سیاسی، رشد تجارت -همه اینها در حال حاضر در روابط ایران با جمهوری آذربایجان و روسیه موجود است. بنابراین فرمت ایران-آذربایجان-روسیه فرمت بسیار مهمی و ضروری برای کشور ما است. 

در واقع اینجا تنها بحث توسعه روابط نیست، بلکه حفظ ثبات و امنیت در دریای خزر و در منطقه اوراسیا بسیار مهم است. این همکاری را نمی توان تنها بر اساس توسعه همکاری وحدت سیاسی که روحانی، علی اف و پوتین در حال حاضر نشان دادند، پیش برد- باید پروژه های مشترک اقتصادی نیز انجام داد. در این راستا، پروژه استراتژیک وصل کردن شمال شرقی اروپا از طریق ایران و آذربایجان با روسیه و هندوستان، از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین راه آهن شمال-جنوب به کشورهای مختلف اجازه می دهد تا مسیر سودآور تری را برای حمل و نقل خود انتخاب کنند.

فرمت آذربایجان-روسیه-ایران نیز از لحاظ جلوگیری از گسترش روند منفی و تهدیدات سیاست خارجی مهم است. وعده این، روابط استراتژیک چندجانبه سه کشور ما با دیگران است. بنابراین، جمهوری آذربایجان دارای روابط بسیار خوبی با ترکیه، روسیه روابط خود با عربستان سعودی را توسعه داد، ایران روابط خود با قطر را بهبود داد... علاوه بر این رابطه خوب با ترکمنستان، گرجستان، سوریه – و تمامی اینها دارای سهم خود در توسعه همکاری در یک جغرافیای سیاسی گسترده دارند. 

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]