یمن - درد برای ایران و دلیل جنگ برای ریاض

13:25:23 1396-08-25

قبل از اینکه شروع به مقاله خود کنم، می خواهم به همه هموطنان خود که بستگانشان در زلزله وحشتناک در جنوب غرب کشور از دست داده اند، تسلیت عرض کنم.

قبل از اینکه شروع به مقاله خود کنم، می خواهم به همه هموطنان خود که بستگانشان در زلزله وحشتناک در جنوب غرب کشور از دست داده اند، تسلیت عرض کنم. با تماشای صحنه ها و فیلم های زلزله کرمانشاه و افراد کشته شده و غم و اندوه نزدیکان آنها، به این نتیجه می رسی که انسان در مقابل عناصر طبیعی متاسفانه هنوز هم ناتوان است. اما ما قادر به جلوگیری از تخریبات ساختمان ها هستیم. در اینجا متاسفانه، ما با رویکرد متفاوت کشورهای مختلف جهان روبرو می شویم. را مشاهده کنید. نمونه آن برخورد عربستان سعودی و ایالات متحده نسبت به یمن است - عربستان سعودی مدام یمن را بمباران می کند و ایالات متحده بی سر و صدا این صحنه را تماشا کرده و حتی به ریاض کمک هم می کند و ادعا دارد که اتفاق خاصی نمی افتد.

در حال حاضر ما شاهد یک دور جدیدی از تشدید وضعیت هستیم- ریاض مدام کشور ما را متهم می کند که گویا ایران به حثنی های یمن موشک می دهد و آنها نیز با این موشک ها خاک عربستان سعودی بمباران می کنند. ایالات متحده هم به طور کامل از عربستان سعودی حمایت می کند. در رابطه با این کاخ سفید اخیرا بیان کرده است که ایران باید به دلیل دخالت  در بحران یمن جواب گو باشد. در سندی که کشور ما را به تحریک جنگ و تامین حوثی ها با سلاح، متهم می کند، گفته می شود که «ما چنین اقدامات از سوی ایران را مورد انتقاد قرار می دهیم و از عربستان سعودی و تمامی شرکای ما در منطقه خلیج فارس حمایت می کنیم با تهاجم های ایران مقابله خواهیم کرد». 

هدف آمریکا روشن است- آنها خواستار ایجاد درگیری هستند تا سازمان ملل متحد ایران را متهم به جرم نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد شماره 2216 و 2231 که در آن عرضه سلاح به حوثی ها و همچنین صادرات سلاح های ایران منع است، کند. اما نه از لحاظ اخلاقی و نه از لحاظ قانونی، آمریکایی ها حق چنین اقداماتی را ندارند. اول اینکه خود کاخ سفید سلاح های زیادی برای سعودی ها فراهم می کند که آنها نیز با این سلاح ها مردم بی گناه یمن را بمباران می کنند. به این دلیل مردم یمن بطور کامل حق دفاع از خود را دارند. بنابراین آن حملات موشکی که حوثی ها اعمال می کنند در واقع  برای حفاظت از نابودی کامل کشور خود و دوم برای اینکه به ریاض نشان دهند که آنها نتوانستند به اهداف خود در یمن برسند. 

همچنین اینرفتارهای عربستان سعودی و ایالات متحده نشان می دهد که حوثی ها در مقابل به سعودی ها مقاومت فعالی انجام می دهند، زیرا ریاض تلاش می کند آنها از هر نوع سلاح محروم سازد. موقعیت کاخ سفید نیز آشکار است- آمریکایی ها به طور فعال سلاح های خود را به عربستان می فروشند و هر شکست نظامی که این سلاح ها می خورند بطور اتومات ضعیف بودن سلاح های آمریکا را اثبات می کند. به این دلیل آنها یک افسانه در رابطه با «سلاح های تمام عیار آمریکا» می سازند. چنین رفتار کاملا طلبانه است و نشان می دهد که آمریکا به خاطر اهداف خود حاضر است بی سروصدا کشته شدن مردم بی گناه یمن را تماشا کند. اما نباید تعجب کرد- زیرا کاخ سفید می گوید که ایالات متحده خواستار حل و فصل این مشکل از طریق مذاکرات است و اما از سوی دیگر به ریاض سلاح می فروشد، به این عمل اقدامات دوگانه می گویند. 

عادل الجبیر وزیر امور خارجه پادشاهی اخیرا گفته است که موشک های مورد استفاده حوثی ها، ساخت ایران است. وی افزود: «ما این را به عنوان یک اقدام نظامی در از سوی تهران می پنداریم».  اما بخش سیاست خارجی ما این اتهامات را رد می کند و آنها را بی اساس و تحریک آمیز نامیده است. علاوه بر این، این ایران است که مشغول دادن اظهارات پوپولیستی نیست و بلکه تنها کشوری است که پیشنهادات خاصی برای حل این مشکل ارائه می دهد. به عنوان مثال، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در نامه ای خود به دبیر کل سازمان ملل متحد، وضعیت در یمن را بحرانی نامید و از جامعه بین المللی خواستار انجام اقدامات قاطع لازم برای پایان دادن به جنگ با مردم یمن، شد. 
ظریف، در نامه خود به انتونیو گوتریس دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: «جامعه بین المللی باید مسئولیت بیشتری را برای توقف جنگ بی معنی و ایجاد یک آتش بس در یمن و همچنین ارائه کمکهای بشردوستانه و در نهایت بازگرداندن صلح دائمی به این کشور از طریق گفتگو و آشتی ملی بدون پیش شرط، به عهده بگیرد».  فعلا جهان ترجیح می دهد که فاجعه انسانی و قحطی در یمن را نادیده بگیرد. واضح است که سعودی ها دوست دارند که در مرزهای خود یک کشوری که توسعه نیافته و فقیر است، داشته باشند. اما ایران علیه این است و به این دلیل است که خوستار اتمام جنگ و رساندن کمک های بشردوستانه به یمنی ها و همچنین از سرگیری مذاکرات سیاسی و عمومی داخلی در این کشور و ایجاد یک دولت متحد ملی، است.

محمد شمس

REALIRAN.net
برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]