ایران یک سیاست جدید تهاجمی را انتخاب می کند

13:13:57 1396-09-09

به نظر می رسد که کشور ما وارد مرحله سیاست خارجی جدید تهاجمی خود می شود.

به نظر می رسد که کشور ما وارد مرحله سیاست خارجی جدید تهاجمی خود می شود. مقامات ما پیش ازامضاء توافقنامه هسته ای نیز اظهار داشتند که قصد دارند در سیاست خارجی فعالانه عمل کنند.هم اکنون ایران با قدم های شتابزده در این زمینه حرکت می کند و عزم و اراده ما روز به روز قوی تر می شود و وظایف آینده نیز بزرگتر می شوند. ایران در رابطه با برنامه های گسترده ای و سطح بالایی سخن می گوید. حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان پیش از این اظهار داشت که ایران آماده کمک به کشورهای دیگر منطقه خاورمیانه در مبارزه با تروریسم، است.  رییس جمهور ما در دیدار با رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین گفت: «تهران اولین کسی بود که به درخواست مقامات دمشق جهت مبارزه با تروریسم پاسخ مثبت داد.ما در مبارزه علیه تروریسم بین المللی بسیار جدی هستیم و به درخواست سایر کشورهای منطقه جهت رساندن کمک در این راستا، آماده هستیم. »

وی همچنین تأکید کرد که تمام تلاش های ایران بر اساس اصول و معیارهای حقوق بین الملل و حمایت از ثبات در منطقه است. روحانی تاکید کرد: «استراتژی ما بر مبنای همکاری میباشد، نه بر مبنای رقابت! مبارزه با تروریسم در سوریه هنوز به پایان نرسیده است و لازم است تا ریشه کن شدن آن و پیروزی کامل به این مبارزه ادامه دهیم. بنابراین، لازم است از مردم سوریه حمایت کنیم، زیرا تحکیم برای  شکست کامل تروریسم در سوریه لازم است.»

سخنان وی نشان می دهند که ایران وارد مرحله جدیدی از سیاست خارجی خود شده است و این مرحله به طور کامل از سوی کشورهای همسایه قوی مثل روسیه و ترکیه حمایت می شود. ظاهرا یک مثلث جدید ژئوپلیتیک در منطقه که قادر به حل وظایف بزرگ است، در حال ایجاد شدن می باشد. ایران با این وظایف روبرو است- در درجه اول به لطف سیاست ضدایرانی دونالد تامپ! ولی ما نیز همانطور که وقایع اخیر نشان دادند، قصد رضایت با ایجاد ائتلاف ضد ایرانی در اطراف کشورمان از سوی آمریکا را نداریم و برای این تنها آماده متجهز شدن ضد کشورهای عربی نیستیم، بلکه آماده ایجاد دوستی بین اسرائیل با کشورهای عربی . ایجاد یک اتحادیه نظامی عرب- یهودی هستیم. برای مقابل با این مقامات ما به دنبال چاره در پیمانان های ژئوپلیتیکی جدید هستند و در این راستا برای ایجاد فرمت های ایران- جمهوری آذربایجان - روسیه، ایران- روسیه- ترکیه، ایران- جمهوری آذربایجان- ترکیه، ایران-ترکیه-عراق و غیره، تلاش می کنند.  در عین حال این فرمت ها با یک دیگر رقیب نیستند، بلکه شریک و همکار هستند و این نیز بسیار مهم هست.

مثلا چنین تناقض  بین اروپا و آمریکا علیه ایران وجود دارد، می توان گفت که مقامات ما قادر با بازی با این اختلاف نظر ها و ارائه گزینه هایی که می تواند برای کشورهای دوست ایران جالب و جذاب باشد، هستند. اما همانطور که پیش تر گفتم، همراه با همکاری های سیاسی که رخ می دهد، نیروی نظامی ایران نیز در حال توسعه است. بنابراین، محمد باکری رئیس ستاد ارتش ما، در پیام خود به علی خامنهای گفت که ایران همچنان به سرنگون کردن دشمنان خود ادامه خواهد داد. باکری گفت: «ارتش ایران همچنان به تجهیز سلاح های دفاعی هوشمند و ایجاد فرصت های جدید برای حفاظت از کشور ادامه خواهد داد.  اگر چه سقوط دولت اسلامی عراق و شام اثبات سقوط سلطه آمریکا و متحدان منطقه ای و غیر منطقه ای آن است، نوشته محترم شما به ژنرال سلیمانی اشاره به نیاز هوشیاری در برابر دشمن به عنوان یک اولویت برای ارتش ایران است. به احتمال زیاد، دشمن شکست داده شده که وجود انقلاب اسلامی و هویت اسلامی را هدف گرفته، سکوت نخواهد کرد و به توطئه های خود علیه ما ادامه خواهد داد و اما تلاش های آنها محکوم به شکست هستند». وی  همچنین تاکید کرد که ایران قادر به موقع و شکست دادن هر نوع تهدیدات داخلی و خارجی است.

به این دلیل بنظر من، بی دلیل نیست که اخیرا رزمایش نظامی زیاد شده و نواع اسلاح های جدید تست می شوند. اگر قبلا ما برای مصالحه ای در این مسائل آماده بودیم (یا حداقل ایگونه نمایش می داددیم)، اما در حال حاضر چنین نیست. بنابراین امیر خاتمی وزیر دفاع گفت که امروز ایران به فرصت های بزرگی رسیده است که می تواند هرگونه تهدید را سرکوب کند. خاتمی گفت: «ایالات متحده بارها به شدت درباره امکان عملیات نظامی علیه ایران سخن می گفت، اما در حال حاضر آنها در مورد جنگ با ایران به دلیل قدرت جمهوری اسلامی دیگر سخنی به زبان می آورند». همچنین محمد علی جعفری فرمانده نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به طرز شگفت آوری پیشنهاد امانوئل مکرن رئیس جمهور فرانسه در رابطه با انجام مذاکره در رابطه با برنامه هسته ای ایران را توضیح داد. جعفری گفت: «وی این را تنها به دلیل سن پایین خود و عدم وجود تجربه کافی این سخن را گفته است. او به زودی متوجه خواهد شد که این تلاش ها بی نتیجه هستند.» 

من یادآور می شوم که این سخنان پس از نشست روحانی با پوتین و اردوغان بسیار قاطعانتر شده است. بلکه رئيس جمهور ما تضمیناتی دریافت کرده و یا توافق نامه های جدیدی به امضاء رسیده و اما به هر حال این واقعیت باقی می ماند و سیاست خارجی ما بسیار محتاط تر شده است. خوشبختانه هیچ مشکلی با آژانس بین المللی انرژی اتمی وجود ندارد – اخیرا این سازمان بار دیگر تأیید کرد که تهران همچنان به انجام وظایف خود در زمینه برنامه هسته ای ادامه می دهد. بنابراین میتوان نیروی خود را بر مسئله مسئله سوریه تمرکز کرد، زیرا حل این مسئله به ما اجازه خواهد نه تنها متحدان مهم در منطقه را حفظ کنیم، بلکه کانون جدید برای فشار آوردن بر اسرائیل در شمال، ایجاد کنیم و با این عمل توجه وی را از ایران دور سازیم. علاوه بر این، برای بازسازی وضعیت اجتماعی و اقتصادی سوریه نیاز به کارهای زیادی است، شرکت ها و ارتش ایرانی می تواند در احیای این کشور و همچنین در بازسازی زیرساخت ها، صنعت، کشاورزی، تجارت فعال در پاکسازی مین در سوریه حضور داشته باشند. حمایت سوریه، روسیه و ترکیه در این زمینه موجود است. اجرای این طرح هم به صدها شرکت ایرانی فرصت ایجاد مکان های کاری خواهد داد. این تنها یکی از اولین نتایج این سیاست خارجی جدید که ایران شروع به اجرای آن کرده، خواهد بود. 

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]