دبیر فدراسیون کشتی: احتمال تعلیق کشتی ایران در رابطه با باخت علیرضا کریمی ‎

09:25:47 1396-09-13

بر اساس فیلم منتشر شده، صدای واضحی از کنار تشک، از او می‌خواهد که ببازد و وی نیز با خوردن فتیله‌پیچ‌های متوالی مغلوب می‌شود.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، دو مقام فدراسیون کشتی ایران از نامه اتحادیه جهانی کشتی برای توضیح درباره دلایل باخت علیرضا کریمی خبر دادند و اعلام کردند که به دلیل احتمال تعلیق کشتی ایران، رئیس فدراسیون ایران با رئیس اتحادیه جهانی مذاکره خواهد کرد.

رضا لایق، دبیر فدراسیون کشتی، روز یکشنبه ۱۲ آذر خبر داد که اتحادیه جهانی کشتی در نامه‌ای به فدراسیون ایران خواستار توضیح درباره اتفاقات مسابقات جهانی لهستان شده است.

وی با اشاره به احتمال تعلیق کشتی ایران ابراز امیدواری کرد که با دفاعیات فدراسیون ایران این موضوع حل شود.

علیرضا کریمی در رقابت‌های کشتی آزاد امیدهای جهان، در صورت غلبه بر نماینده روسیه، در گام بعدی باید به مصاف اسرائیل می‌رفت.

بر اساس فیلم منتشر شده، صدای واضحی از کنار تشک، از او می‌خواهد که ببازد و وی نیز با خوردن فتیله‌پیچ‌های متوالی مغلوب می‌شود.

با این حال، فینالیست شدن جبرائیلوف از روسیه باعث شد طبق جدول، کریمی و کالاشنیکوف اسرائیلی به مصاف هم بروند، رقابتی که با اعلام مصدومیت از جانب کشتی‌گیر ایرانی به انجام نرسید. این موضوع اعتراض‌های گسترده‌ای را در فضای مجازی به دنبال داشت.

فدراسیون جهانی کشتی روز جمعه اعلام کرده بود که در این باره تحقیق خواهد کرد.

در همین حال حمید بنی‌تمیم، نایب رئیس فدراسیون کشتی ایران، اعلام کرد که به دلیل«حساسیت ویژه» بررسی پرونده علیرضا کریمی در اتحادیه جهانی کشتی و «احتمال عواقب خطرناک» آن برای کشتی ایران، رئیس فدراسیون ایران شخصا با رئیس اتحادیه جهانی در این باره مذاکره خواهد کرد.

وی اضافه کرد: «متاسفانه برخی افراد داخلی با جمع‌آوری مدارک مربوط به گزارش رسانه‌ها و مراسم‌های تجلیل ارگان‌های مختلف از علیرضا کریمی به دنبال ایجاد مشکل برای کشتی ایران هستند».

نایب رئیس فدراسیون کشتی ایران همچنین گفت که برخی کشورها از جمله اسرائیل قصد دارند «با سوءاستفاده از این فرصت، برای ورزش ایران ایجاد مشکل کنند».

سخنان این مقام فدراسیون کشتی ایران درحالی بیان شده که این فدراسیون خود در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که آقای کریمی «با گذشتن از حق خود» از «مردم فلسطین دفاع» کرده است.

سپاه پاسداران و دیگر نهادها نیز «مراسم تجلیل» از علیرضا کریمی را برگزار کرده‌اند و وزارت ورزش ایران در مراسمی از آقای کریمی «تجلیل» کرده و به او ۱۰ سکه طلا هدیه کرده‌است.

با این حال این کشتی‌گیر در مصاحبه‌ای با «رادیو تهران» از «سوءاستفاده سیاسی» و «استفاده ابرازی» از خود انتقاد کرده‌است.

به گفته آقای کریمی، برگزارکنندگان مراسم گفته‌اند که رئیس‌جمهور و وزیر ورزش و جوانان قصد دارند در یک «جلسه خصوصی» با او دیدار کنند و او از برگزاری این مراسم به این شکل اطلاع نداشته‌است.

ورزشکاران ایرانی بر اساس دستور مقامات فدراسیون‌ها، با اعلام مصدومیت یا روش‌های دیگر از مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی خودداری می‌کنند.

در همین حال رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی، در مصاحبه با شماره روز سه‌شنبه، هفتم آذر روزنامه اعتماد گفته بود که «این سیاست» باید «به‌روز شود و راهکار دیگری اندیشید».

وی تأکید کرده بود که «مردم فلسطین هم از این گونه ایثارها اطلاعی ندارند. در واقع دستگاه‌های مسوول نمی‌توانند در انعکاس این فداکاری‌ها به خوبی عمل کنند».

بهرام پارسایی و عبدالکریم حسین‌زاده، دو عضو فراکسیون امید مجلس اعلام کرده‌اند که از مقام‌های تیم کشتی ایران به دلیل «ترغیب» آقای کریمی به باخت، به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شکایت کرده‌اند.

غلامرضا حیدری، دیگر نماینده تهران نیز اعلام کرده که تعدادی از نمایندگان دربارهٔ باخت عمدی این کشتی‌گیر ایرانی برای مواجه نشدن با حریف اسرائیلی، از وزیر ورزش سؤال خواهند کرد.

این نخستین بار نبود که علیرضا کریمی برای مواجه نشدن با رقیب اسرائیلی مدال جهانی‌اش را از دست می‌داد. بار اول به خاطر انصراف او در مسابقات جوانان جهان به میزبانی بلغارستان که سال ۲۰۱۳ برگزار شد، ایران از سکوی دوم به سکوی سوم افتاد.

REALIRAN.net