ایران آمریکا را با روش خود از جهان جدا می کند

16:49:56 1396-09-15

جواب ایران به اقدامات بی رحمانه و حتی خصومت آمیز دولت جدید ایالات متحده خود را زیاد در انتظار نگذاشت.

جواب ایران به اقدامات بی رحمانه و حتی خصومت آمیز دولت جدید ایالات متحده خود را زیاد در انتظار نگذاشت. به نظر می رسد که مقامات ما یک تاکتیک جدید را انتخاب کرده اند – به هر اقدام ضد ایرانی با اقدام ضد آمریكایی پاسخ می دهند. البته، از لحاظ اقتصادی، ایالات متحده می تواند فشار بیشتری بر ایران داشته باشد- از طریق بانکداری، ارز، سیستم تبادل و غیره. اما ایران نیز به مرور زمان هر روز قوی تر می شود و طرفداران آن در جهان بیشتر و بیشتر می شوند. همچنین ما هر چقدر نسبت به جهان باز باشیم ایجاد روابط با کشورهای مختلف و جذب سرمایه گذاری و مشارکت در حل مشکلات منطقه ای بیشتر می شوند. 


چند سال پیش هیچ کس تصور هم نمی کرد که روزی اروپا  در مقابل آمریکا از ایران دفاع کند. زیرا اتحادیه اروپا و آمریکا ضد ایران متحد بودند و برای فشار آوردن بر کش.ر ما تلاش می کردند. اما زمان گذشت و نگرش ما نسبت به جهان تغییر یافت و اقدامات آنها نیز نسبت به ما تغییر یافتند. و هم اکنون فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی پس از ملاقات با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا بطور آشکار اعلام کرد که اجرای توافق هسته ای با ایران - یک موضوع کلیدی امنیت اروپا است.  وی گفت: «از نقطه نظر اتحادیه اروپا ادامه توافق هسته ای با ایران - یک اولویت استراتژیک کلیدی برای اروپا و همچنین امنیت جهانی و منطقه ای است». 

منظور ازاین بیانات چیست؟ مهم این است که دیگر اروپا و ایالات متحده دیگر ضد ایران متحد نیستند. بلکه در طرف بدنبال منافع خود هستند و کشور ما می تواند با استفاده از این تناقض در سیاست خارجی خود آزادانه عمل کنند. اروپایی ها به طور آشکار به آمریکایی ها می گویند: «شما می توانید ایران را دوست نداشته باشید، اما ما را مجبور به این کار نکنید، زیرا ما با این کشور دارای پروژه های مشترک هستیم و ما علاقه مند به توسعه روابط با ایران هستیم». چنین اظهارات بیدلیل نیستند. از اول سال 2015 میلادی پس از امضاء توافق هسته ای، مردم ایران خط قرمز را برای بهبود و توسعه روابط با جهان کشیدند. ما با روحانی رئيس جمهور جدید ذهنیت خود و وضعیت کشور را تغییر دادیم و منافع ملی خود را نیز زیر پا نگذاشتیم. به عنوان نتیجه - کشور از انزوای بین المللی نجات یافت، ما همکاران جدید و همچنین سرمایه گذاران شرکت های بزرگ بین المللی مانند توتال را جذب کشور کردیم. 


شاید مقامات ما شاهد فرایندهای جدید در جامعه ایران هستند و اما آنها را به زبان نمی آورند. اما من به عنوان مثال دوستان خود را در تهران مشاهده می کنم و می بینم که ایران چگونه نسبت به جهان باز شده است. این نیز دارای نتایج فوق العاده در سیاست و اقتصاد کشور است. به عنوان مثال، وضعیت سوریه - نقش ایران در حل و فصل اختلاف در این کشور همسایه بسیار بزرگ است! همانطور در مورد وضعیت بحران قطر نیز اینگونه است. همچنین تنها در سیاست کشور این تاثیر مثبت خود را ندارد، همچنین در اقتصاد کشور نیز نتایج مثبت خود را دارد. همچنین یکی از بزرگترین خبر هفته این بود که پیش نویس کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر آماده است و برای تصویب رسیدن سران کشورهای خزر در شش ماه اول سال 2018 میلادی در قزاقستان نشست برگزار خواهد شد. این خبر را سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه بیان کرده اس و همچنین نتایج نشست وزرای خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر را مثبت ارزیابی کرده است.  لاوروف گفت: «با رضایت کامل اعلام می کنم که ما راه حلی برای همه مسائل مربوط به کلید باز باقی مانده در مورد تهیه این سند را پیدا کرده ایم. تقریبا متن این سند آماده است. ما تقریبا کار 20 ساله را در مورد کنوانسیون وضعیت قانونی خزر را به پایان رسانده ایم. این سند برای تصویب سران کشورهای ما ارائه خواهد شد. من امیدوارم که این سند توسط سران کشورهای خزر به تصویب خواهد رسید». 


این یک مسئله بزرگ است، زیرا بارها بدلیل این مشکلات کشور ما با جمهوری آذربایجان و ترکمنستان دارای مشکلاتی داشته است. علاوه بر این - در اوایل سال های 2000 کشور ما حتی با ترکیه درگیری داشت به دلیل اینکه ناو جنگی کشتی هیدروگرافی آذربایجان را از منطقه مورد بحث دریای خزر بیرون کرده بود. سپس جنگجویان ترک به عنوان نشانه ای مبنی بر اینکه ترکیه آذربایجان را تنها نمی گزرد در آسمان های باکو مانور دادند. 


حالا همه چیز به سوی مثبت تغییر کرده است و ما از این میراث غم انگیز گذشته نجات خواهیم یافت. کلید اصلی حل مشکل این است که خود ایران تغییر کرده است. ما خودمان تغییر کرده ایم و دوست نداریم جدا از جهان زندگی کنیم. برعکس ما برای منزوی کردن آمریکا تلاش می کنیم . می خواهیم جهان این کشور را به عنوان دولت حمله ور به ایران و انجام دهنده اقدامات ناحق در حق ایران، ببیند. این هم یک ایده غیر قابل انجام نیست. ایران به طور سیستماتیک با کمک شرکای قابل اعتماد به سمت هدف خود حرکت می کند - به عنوان مثال، با شرکایی مانند روسیه! بنابراین علاءالدین بروجردی رئیس امنیت ملی و سیاست خارجی در اولین نشست کمیته سیاست خارجی مجلس روسیه و ایران گفت که اقدامات و اظهارات ایالات متحده توافق هسته ای امضا شده در سال 2015 میلادی را تضعیف می کند. وی اضافه کرد: «دولت جدید ایالات متحده با اظهارات خود، موفقیت توافق هسته ای را تهدید می کند. من می خواهم از خانم فدریکا موگرینی که به وضوح از اهمیت این توافق نامه حمایت می کند، تشکر کنم».


این است دستورالعمل موفقیت -«تغییر خود و تغییر جهان با کمک دوستان». بله، در سیاست با دوستان دشوار است - در اینجا اساسا منافع است. اما اینکه ایران تغییر کرده است و با اینکهر منجر به تغییر و وضعیت در اطراف خود شده است، یک واقعیت است. 

محمد شمس

REALIRAN.net
برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]