چوب کردن ترامپ در لانه زنبور خاور میانه

12:44:29 1396-09-23

من در حال نوشتن این مقاله هستم و پشت پنجره بسته صدای فریاد و شعارها را می شنوم

من در حال نوشتن این مقاله هستم و پشت پنجره بسته صدای فریاد و شعارها را می شنوم. تعجب آور نیست، چون هزاران نفر علیه تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در رابطه با  انتقال پایتخت اسرائیل به اورشلیم ، تظاهرات کرده اند. مثل اینکه تمام جمعیت تهران در آن شرکت می کنند. من نیز در یکی از این تجمع ها شرکت کرده بودم و باید گفت که دیدن وحدت و اراده مردم بسیار خوشحال کننده است. 
اما در کل وضعیت پیچیده است. در حقیقت، خاورمیانه در حال حاضر شبیه لانه زنبور است. گاهی اوقات وضعیت بدتر می شود - یک تقارن با بشکه باروت که به آن آتش نزدیک کرده اند، ایجاد می شود. ایران مطمئنا در کنار نمانده و نخواهد ماند. حسن روحانی رئیس جمهور ما پیشتر اعلام کرده بود که تصمیم ترامپ باعث وخیم شدن وضعیت شد. این نیز تنها اول کار است- چرا که همزمان با تظاهرات ایران، در لبنان، شرق بیت المقدس، در غرب غربی رود اردن و در غزه، تظاهرات برگزار می شوند. 

متأسفانه ما باید این واقعیت غم انگیز را قبول کنیم که در حال حاضر ایران و جامعه جهانی با ناسازگارترین رئیس جمهور آمریکا در تاریخ آن روبرو است. ناسازگاری ترامپ و گام های ناگهانی وی، باعث افزایش مخالفان وی حتی بین جمعیت خود و جهان می شود. بیانیه وی در رابطه با به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا از تل آویو، اثر یک بمب منفجر شده را داشت. اما ترامپ در این عمل احمقانه خود تنها ماند سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، متحدان آمریکا در ناتو، حامیان سنتی امریکا در جهان و رهبران عرب حمایتگر وی، از او پشتیبانی نکردند. اما گویا برای ترامپ این مهم نیست. اما وی اشتباه می کند- زیرا پس از تصمیم وی، نقشه منافع سیاسی و متحدان آمریکا در خاور میانه به سرعت در حال تغییر است و این واقعیت می تواند برای ترامپ می تواند سخت تمام شود. 
چه چیزی تغییر کرده است؟ همه چیز را به نوبت بیان کنیم- ترکیه پس از تصمیم ترامپ، نشست فوق العاده ای از سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب تشکیل داد. همه این ها زنگ خطر هستند- اگر ترامپ فراموش کرده، ترکیه پس از آمریکا دومین نیروهای زمینی را در ناتو دارد و چندین دهه بود که یکی از متحدان ایالات متحده بوده است.  دور کردن ترکیه از خود با چنین اقدامات تحریک آمیز، احمقیت است.  علاوه بر این استانبول هر روز بیشتر از دیروز با روسیه نزدیک می شود و همه از آمریکا دور می شود. اما گویا برای ترامپ این مهم نیست. اما کاخ سفید از این هیچ مناقعی نخواهد داشت. 

از همه مهمتر وخامت ناگهانی مناقشه اسرائیل و فلسطین می تواند خطرناک باشد. از سال 1967 میلادی با جنگ شش روزه، اسرائیل شرق بیت المقدس از غرب رود اردن را از هم جدا کرد و حاکمیت خود بر متحده اورشلیم را اعلام کرد. از آن به بعد، دولت اسرائیل اصرار دارد که اورشلیم پایتخت "پایدار" اسرائیل است. اما فلسطینی ها می خواهند بخش شرقی این شهر را به عنوان پایتخت کشور خود اعلام کنند. ریشه درگیری اسرائیل و فلسطین این است و باید در رابطه با آن حساس بود، نه مثل ترامپ برخورد کرد. 

رئيس جمهور آمريکا به اين واقعيت را نادید گرفت که سازمان ملل متحد و بخش قابل توجهی از جامعه بين المللی به طور رسمی از اشغال بخش شرقی اورشلیم و حاکمیت اسرائيل بر آن ناراضی هستند. شورای امنیت سازمان ملل از سال 1967 میلادی از اسرائیل خواستار خروج نیروهای آن از سرزمین های اشغال شده در جنگ شده است.  همه کشورهای جهان، به استثنای خود اسرائیل، تعدادی از کشورهای آمریکای لاتین و ایالات متحده، با موفقیت با قطعنامه سازمان ملل، پایتخت اسرائیل را تل آویو نامیده اند ...

پس از مطالعه تاریخ این موضوع، متوجه شدم که برای اولین بار تصمیم انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس در "قانون در رابطه با بیت المقدس" که در سال 1995 میلادی توسط کنگره آمریکا تصویب شده است، گرفته شده بود.  اما پس از آن همه رؤسای جمهور آمریکا - بیل کلینتون، جورج بوش، باراک اوباما - اجرای این قانون را به تعویق انداخته اند. تنها ترامپ تصمیم «منفجر کردن» خاور میانه را گرفت. با این حال رئیس جمهور آمریکا از فریب دادن فلسطینی ها نفی نکرد، زیرا وی در اوایل سال جاری به محمود عباس رهبر فلسطین قول داد برای ایجاد صلح میان اسرائیل و فلسطین تمام تلاش خود را خواهد کرد. اما در عوض او همه چیز را برای تسریع درگیری انجم داد ...

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]