ائتلاف جدید ضد ایران - بلوف دیگر و یا یک تهدید واقعی؟

14:11:58 1396-09-29

هر روز بیشتر آشکار می شود که هدف آمریکا ایجاد مشکلات برای ایران است.

هر روز بیشتر آشکار می شود که هدف آمریکا ایجاد مشکلات برای ایران است. این سیاست ترامپ است- سیاست کوته بینانه، اما باید گفت که این سیاست پایدار است. گر چه این سیاست می توانست در اهداف بهتری استفاده شود و اما این واقعیت تاریخی است و برای کشور ما با چالش های جدیدی ایجاد می کند. 

در رابطه با تلاش مقامات آمریکایی برای تحت فشار قرار دادن ایران تمامی رسانه های ما می نویسند، حتی یکی از مقالات اخیر من نیز در رابطه با این موضوع بود. اما این موضوع متاسفانه به طور مدام عواقب جدید دارد، همه ما را مجبور به تلاش جهت دفع خطر می کند. اما مثل اینکه این اقدامات پایانی ندارند- نیکی هالی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد اخیرا اعلام کرده است که ایالات متحده قصد دارد برای مقابله با ایران، ائتلاف بین المللی جدید ایجاد کند. با این حال، وی بار دیگر ایران را به نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد که ساخت موشک را منع می کند، همچنین حمایت از تروریسم و به طور کلی ایران را متهم به ایجاد مشکلات در منطقه کرد. هیلی در پاسخ به کار ائتلاف جدید، گفت: «ما برای اینکه اطمینان حاصل شود که  جامعه بین المللی از نقض توافقنامه از سوی ایران، آگاه است، دیپلماتیک عمل خواهیم کرد و سپس اقدامات دیگری به اجرا خواهیم گذاشت». 

این بیانیه را می توان به عنوان یک دروغ به حساب آورد و به عنوان یک مگس مزاحم، اما متاسفانه این امکان پذیر نیست. متاسفانه، دولت ترامپ از رو قصد یک دوره رویارویی و تشدید را انتخاب کرده است. سوال اول – زمان ایجاد ائتلاف و اعضای آن. برای جواب دادن آن به ما این کمک می کند: هدر نائورت سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در طول کنفرانس مطبوعاتی گفت که تصمیم در رابطه با مشارکت بیشتر واشنگتن در طرح جامع اقدام مشترک در مورد برنامه هسته ای ایران، توسط کنگره زودتر از ماه ژانویه سال 2018 میلادی، گرفته نخواهد شد. با توجه به اصول کار کنگره، ما می توانیم حدس بزیم که این تصمیم در نیمه دوم ژانویه و یا حتی در ماه فوریه و یا ماه مارس میلادی گرفته خواهد شد. 

دلیل برای تاکید بر این موجود است. طوری که برای تشکیل ائتلاف ایالات متحده، نیاز به حمایت شرکای اروپایی است. اما  امروزه اتحادیه اروپا مایل به ایجاد مشکلات با ایران نیست و همچنین انگلستان، فرانسه، ایتالیا و آلمان (اعضای اصلی  کشورهای عضو اتحادیه اروپا) بارها تاکید کرده اند که ایران با به توافق هسته ای صادق است. بنظر من بی دلیل نبود که فدریکا موگرینی رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا ابراز اطمینان کرد که آمریکا به رعایت توافق هسته ای با ایران ادامه خواهد داد. موگرینی گفت:«من مطمئن هستم که ایالات متحده همچنان به پیروی از این توافقنامه ادامه خواهد داد. ما در رابطه با این با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در بروکسل صحبت کرده ایم و من این سیگنال را از وی دریافت کرده ام.» وی با این سخنان خود روشن کرد که اروپا هیچ دلیلی برای تجدید نظر در توافقنامه هسته ای با ایران، نمی بیند. 

تلاش های ترامپ جهت پیدا کردن حمایتگران در خاورمیانه بین مخالفان و همسایگان ما، چشم اندازهای  بسیار متفاوتی دارند. آمریکا تنها با اسرائیل که نمی تواند در منطقه با ایران مقابله کند، درست؟  کشورهای عربی نیز پس از تصمیم ترامپ جهت اعلام اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل در دو راهی مانده اند- زیرا هم اکنون تمایل آنها جهت عضویت در ائتلاف ضد ایرانی در درجه اول به عنوان یک میل برای متحد شدن با کفار و دشمنان فلسطین و مردم فلسطین به شمار خواهد آمد و سپس به عنوان وسیله ای برای آسیب رساندن به ایران به حساب خواهد آمد. به این ترتیب، عضویت در ائتلاف آمریکایی برای کشورهای عربی غیرممکن خواهد بود. اما با این حال، در چنین کشورهای دور از دموکراسی، این برای مقامات زیاد هم مهم نبوده است... 

در نهایت با توجه به همه اینها ما می بینیم که ایجاد ائتلاف مانند یک موجود بی روح می ماند که زنده شدن آن غیر ممکن است. البته، آمریکا می تواند این ائتلاف را تنها با اسرائیل تشکیل دهد و آن را «ائتلاف دو قاره» به نامد، اما این ائتلاف هیچ سودی برای آنها نخواهد داشت. علاوه بر این، ترامپ نمیتواند مشکل با کره شمالی را حل کند، در این کشور درگیری بسیار شدید است و احزاب در آن با سلاح های مختلف اطرافیان را تهدید می کندد. در حالی که کشور ما یک توافقنامه صلح آمیز فعال در زمینه عدم گسترش سلاح های هسته ای دارد. ایران بطور دقیق به توافق هسته ای رعایت کی کند. 

علاوه بر این، تمام سازمان های بین المللی و دوستان خارجی ما بارها بر صادق بودن ایران نسبت به این توافق هسته ای تاکید کرده اند. همچنین روسیه به طور مداوم این را ذکر می کند و آژانس بین المللی انرژی اتمی که تنها سازمانی بین المللی که مجاز به انجام بازرسی های مربوط به برنامه هسته ای ایران است، در این زمینه از ایران حمایت می کند. کرملین همچنین تأکید می کند که «توافقنامه هسته ای»  از طریق میانجیگری سازمان ملل متحد به امضاء رسیده است و بنابراین دارای وضعیت بین المللی می باشد. 

همین نظر چین نیز از ما حمایت می کند. وانگ یی وزیر خارجه چین در یک تماس تلفنی با جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از توافقنامه هیته ای ایران حمایت کرد و خوایتار حل مشکلاتی که در این دوره از اجرای آن بوجود آمده است، شد. وانگ یی گفت: «چین آماده ادامه به نقش سازنده ای در این زمینه است». 

این موضع قاطع روسیه و چین و همچنین آژانس بینالمللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپا - یک واقعیت ناخوشایند برای ترامپ است. وی میتواند ائتلاف های متفاوتی ضد ایران تشکیل دهد و اما آنها هیچ سودی برای وی نخواهد داشت. زیرا ایرا از سال 2015 میلادی نگرش خود نسبت به جهان را تغییر داده است و برای این کار اقدامات زیادی انجام داده می باشد. جهان نیز نگرش خود نسبت به ایران را تغییر داده است و ترامپ با پیشنهاد خود جهت ساخت ائتلاف تنها نیت ضد ایرانی خود را بار دیگر نشان می دهد. 

محمد شمس

REALIRAN.net
برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]