زمین‌لرزه تهران؛ مراکز اجرایی و آموزشی تعطیل شدند‎

09:10:38 1396-09-30

سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرده‌است تمامی مدارس و مراکز آموزشی و نیز اداره‌ها و نهادهای اجرایی در استان‌های تهران، البرز و قم، در روز پنج‌شنبه تعطیل خواهند بود.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، در پی زمین‌لرزه نیمه‌شب چهارشنبه در تهران، سازمان مدیریت بحران کشور، خبر از تعطیلی مراکز و نهادهای اجرایی، مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در روز پنج‌شنبه ۳۰ آذر داده‌است. دست‌کم دو نفر در پی زمین‌لرزه سکته کرده و جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرده‌است تمامی مدارس و مراکز آموزشی و نیز اداره‌ها و نهادهای اجرایی در استان‌های تهران، البرز و قم، در روز پنج‌شنبه تعطیل خواهند بود. نهادها و مراکز امدادرسانی همچنان به فعالیت‌های خود ادامه خواهند داد.

بنا بر گزارش‌ها از ایران، دست‌کم دو نفر در پی زمین‌لرزه استان تهران و البرز، به‌دلیل سکته قلبی جان خود را از دست داده‌اند. شماری از شهروندان نیز زخمی‌ شده‌اند که گفته شده جراحت‌ها نه به‌طور مستقیم از خرابی‌های احتمالی، بلکه در جریان فرار رخ داده‌است. آن‌طور که گزارش‌های فعلی حاکی‌ست، زمین‌لرزه نیمه‌شب چهارشنبه خرابی مشخصی به‌جا نگذاشته‌است.

زمین‌لرزه‌ای که مرکز آن پیرامون ملارد -بین دو استان البرز و تهران- در غرب پایتخت، گزارش شده، در ساعت ۱۱ و ۲۷ دقیقه، با قدرت ۵.۲ ریشتر و در عمق هفت کیلومتری زمین رخ داده‌است. لرزه‌های ناشی از این زمین‌لرزه در قم، اراک، قزوین و گیلان نیز احساس شده‌است.

بنا بر گزارش‌ها از سطح شهر تهران و نیز شهرهایی مانند کرج، شهریار و دیگر نقاطی که شدت لرزه‌ها بیشتر بوده، بسیاری از شهروندان ساعت‌های پس از واقعه را بیرون از خانه‌های خود گذرانده‌اند.

تصاویر منتشرشده در رسانه‌های داخل ایران و شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که شماری از شهروندان در خودروهای خود خوابیده‌اند، شماری در گوشه خیابان‌ها، برخی در پارک‌ها و فضاهای باز چادر زده‌اند یا آتش روشن کرده‌اند و گروهی نیز به فضاهای باز ورزشی رفته و یا در کوچه‌های اطراف محل سکونت خود مانده‌اند.

وزیر نیروی دولت ایران به خبرگزاری صدا و سیما گفته‌است وضعیت سد امیرکبیر «عادی‌» و شرایط آب‌وفاضلاب «کاملا طبیعی‌ست».

از آن‌جایی که بسیاری از شهروندان برای تامین سوخت به جایگاه‌های سوخت‌رسانی مراجعه کرده‌اند، شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران نیز واکنش نشان داده و اعلام کرده «جایگاه‌ها فعال و مملو از سوخت هستند».

راه‌آهن شهری تهران و حومه نیز در بیانیه‌ای گفته‌ آسیبی به تاسیات و دستگاه‌های این شرکت وارد نشده‌است

اما گزارش‌ها حاکی‌ست ترافیک شدیدی در جاده‌های منتهی به مناطق شمالی ایران ایجاد شده‌است. سرهنگ سیاوش محبی، رئیس پلیس راه شرق استان تهران، در ساعات اولیه بامداد پنج‌شنبه به خبرنگاران گفته بود «شاهد خروج مردم از پایتخت به سوی شهرهای شمالی کشور هستیم». به گفته سرهنگ محبی «محورهای هراز و فیروزکوه در مسیر جنوب به شمال دارای ترافیک سنگین است».

همزمان طرح ترافیکی زوج و فرد که به‌دلیل آلودگی شدید هوا در جریان بوده، فعلا لغو شده‌است. بنا بر گزارش‌های رسمی از ایران، شاخص آلودگی هوای تهران در روزهای چهارشنبه و بامداد پنج‌شنبه به بالاترین میزان خود در سال جاری رسیده‌است.

مدیریت بحران شهر تهران جلسه اضطراری تشکیل داده‌ و گفته شماری از استان‌های دیگر ایران «در حالت آماده‌باش قرار دارند».

پس از زمین‌لرزه ۵.۲ ریشتری چندین پس‌لرزه نیز رخ داده که بزرگ‌ترین آن‌ها تا ساعت ۴ و ۳۹ دقیقه بامداد، ۲.۱ ریشتر بوده‌است.

REALIRAN.net