چشم اندازهای کریسماس در ایران

16:15:44 1396-10-06

کریسمس در ایران به اندازه عید نوروز برگزار نمی شود. سال 2017 میلادی به پایان می رسد و سال 2018 در حال آغاز شدن است- از این سال جدید میلادی چه تغییراتی در انتظار ایران است، در آینده نزدیک خواهیم دید.

کریسمس در ایران به اندازه عید نوروز برگزار نمی شود. سال 2017 میلادی به پایان می رسد و سال 2018 در حال آغاز شدن است- از این سال جدید میلادی چه تغییراتی در انتظار ایران است، در آینده نزدیک خواهیم دید. مواد برای بررسی در اینجا زیاد است، خبرهای خوب و بد موجود می باشد. اما مهم است که همه آنها را من بتوانم در اینجا مورد بررسی قرار و به خوانندگان عزیز بتوانم تصویر کامل چالش ها، روندها و عواملی که ممکن است برای ایران در سال 2018 میلادی اتفاق بیفتند را نشان دهم. 

شروع کنیم، در 21 ماه ژانویه سال 2018 میلادی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران قراردادی که در آینده ممکن است به تشکیل منطقه تجارت آزاد منجر شود را امضاء خواهند کرد. این توافق موقت است و عمر آن سه سال میباشد که برای تضمین کارکرد رژیم تجارت ترجیحی در حدود 250 نوع کالا طراحی شده، است. اما اهمیت آن نه تنها در این مورد است، بلکه در حقیقت این است که در مدت 3 سال ایران و اروپا باید یک توافقنامه کامل در مورد تجارت آزاد را مورد مذاکره قرار دهند. در طول هفت ماه سال جاری ایرانبه اندازه نیم میلیارد دلار کالا به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی یوروآسیاصادر کرده و اندازه 800 میلیون دلار وارد کرده است. توافقنامه جدید نیز به ما اجازه افزایش صادرات ما را خواهد داد و این نیز پول زیادی از اروپا به کشور ما خواهد آورد و این نیز برای کشور ما از اهمیت بالایی برخوردار است. 

همچنین ایران همراه با روسیه و ترکیه در سال 2017 میلادی یک کار بزرگی را به ارمغان رساندن که این نیز ایجاد صلح در سوریه کشور همسایه ما که سال ها است از جنگ داخلی در عذاب بود، است. برگزاری کنگره گفتگوی ملی در سوریه، سرکوب شبه نظامیان دعش در سوریه و دستیابی به حل و فصل سیاسی مناقشه در چارچوب روند ژنو تحت نظارت سازمان ملل متحد، نشان دهنده موقعیت قوی ایران در مورد این موضوع است. اگرچه ایالات متحده و عربستان سعودی تمام تلاش خود را برای مختل کردن این توافقنامه، می کنند و اما کشور ما موفق به دنبال خط خود است. 

متأسفانه ما کمبود متحد داریم. روسیه، ترکیه، سوریه، آذربایجان - خیلی زیاد نیستند. برای مثال، با بقیه کشورها، مانند عراق و ترکمنستان، ما در حال نزدیک شدن و سپس دور شدن هستیم. حداقل در سیاست داخلی مشکا نداریم- همه ما بطور متحد در انتخابات ریاست جمهوری به حسن روحانی اعتماد کردیم و رای خود را به آن دادیم و با این کار از اصلاحات، ادامه سیاست ایجاد روابط حسنه با جهان حمایت کردیم. اگر چه مخالفان ما - کشورهای قدرتمند مانند ایالات متحده، عربستان سعودی و اسرائیل هستند و اما مردم، ارتش و روح و روان جوانان ما با ما هستند و مهم این است.

با اینکه کشورهای نام برده شده در بالا برای افزایش رویارویی با ایران تمام تلاش خود را می کنند و قصد عقب نشینی هم ندارند، یک تهدید جدی در سال 2018 میلادی برای کشور ما می تواند باشد. تنها راه چاره، ایجاد اتحاد خودمانی است، مانند اتحاد با روسیه و ترکیه و همچنین باید به دنبال متحدان جدید بود. زیرا دونالد ترومپ رئیس جمهور آمریکا «استراتژی جدید ایران» خود را اهلام کرده است و دشمنی خود با ایران را پنهان نمی کند. اگر چه وی هنوز هم توافقنامه هسته ای را لغو نکرده و اما مدام با این موضوع ایران را تهدید می کند. ترامپ خواستار توقف کامل برنامه هسته ای ایران تا سال 2025 میلادی است.  در عین حال، رئیس جمهور آمریکا هشدار داده است که وی می تواند از توافق هسته ای خارج شود. 

آیا واقعا این خطرناک است یا ما فقط یک تهدید را به عنوان یک تهدید می بینیم؟ هم اکنون پاسخ دادن به این سوال سخت است، زیرا اگر ترامپ واقعا خواستار خروج از توافق هسته ای بود تا به امروز این کار را کرده بود. هم اکنون مخالفت موثر کشور ما از این اقدام وی جلوگیری کرده است. اقدامات موثر کشور ما کدام ها هستند؟ باز بودن برای همکاری با جهان، رابطه نزدیک و پر بار با آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان ملل متحد در زمینه مسائل هسته ای، است. 

 در اینجا مهم حفظ تعادل و نرسیدن به سطح ترامپ است و ادامه به سیاست خود است. زیرا دولت ایالات متحده با سخنان در رابطه با «حامی تروریسم، دولت تروریسم» و «تجاوز و دیکتاتوری ایران» می خواهد ما را مجبور به انجام اقدامات بی عقلانه کند. ما باید با این با واقعیت های عینی مبارزه کنیم و طوری که به آن نشان دهیم که «توافقنامه هسته ای» توسط سازمان ملل و تمام کشورهای گروه 5+1 حمایت می شود و این توافقنامه به طور کامل با منشور سازمان ملل متحد و سایر توافقتنامه های بین المللی مطابقت دارد.
ما همچنین در سال 2018 باید تهدیدهای تروریسم را نیز جدی بگیریم. ترور وحشتناک در تهران تابستان سال جاری نشان داد که دشمنان ما در خواب نیستند. پارلمان و آرامگاه امام خمینی توسط تروریست های داعش مورد حمله قرار گرفتند، و مقامات ما معتقدند که این کار عربستان سعودی بوده است. 

اما ما نیز می دانیم با چه چیزی پاسخ آنها را بدهیم، حتی در خارج از کشور. بی خود نبود که ما با شش موشک بالستیک به پایگاه های داعش در دیرز زور استان سوریه شلیک کردیم. این به ریاض، تل آویو و واشنگتننشان داد که ایران می تواند هر حریف خود در منطقه را مورد مجازات قرار دهد. بنابراین، بسیج منابع داخلی کشور و مردم، تقویت پتانسیل دفاع ایران و برقراری ارتباط با قدرت های کشورهای همسایه، اهداف اصلی ایران در سال 2018 میلادی است. 

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]