احتمال شکایت از قاسم سلیمانی به سازمان ملل

07:34:29 1396-10-18

پس از آنکه اعلام شد کشته‌های افغان‌های لشکر فاطمیون در سوریه به دو هزار نفر رسیده، افغانستان اعلام کرد مخالف شرکت شهروندانش در جنگ نیابتی است. برخی از نمایندگان مجلس افغانستان خواستار شکایت از حکومت ایران به سازمان ملل شدند.

به گزارش رادیو آلمان، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان رسما اعلام کرد که کشورش مخالف جنگ نیابتی در داخل و خارج از این کشور است.

این مقام افغان تاکید می‌کند: «ما مخالفت خود را با هر نوع جنگ نیابتی در افغانستان بارها اعلام کرده‌ایم و همین گونه مخالفت خود را با جنگ نیابتی در کشورهای دیگر هم به صراحت اعلام کرده‌ایم و نباید خون فرزندان این وطن برای اهداف بیگانگان در کشورهای دیگر ریخته شود.»

واکنش سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان پس از آن صورت گرفت که زهیر مجاهد مسئول فرهنگی لشکر فاطمیون روز شنبه (۱۶ دی) گفته بود که "لشکر فاطمیون تاکنون بیش از دو هزار شهید و هشت هزار مجروح داشته" است.

آماری که از طرف مسئول فرهنگی لشکر فاطمیون درباره ۸ هزار زخمی اعضای فاطمیون ارائه شده برای نخستین بار مطرح می‌شود. اما تعداد کشته‌شدگان لشکر فاطمیون همان آماری است که اواخر سال گذشته رئیس بنیاد شهید ایران اعلام کرده بود. این تعداد قطعا در یک سال گذشته افزایش یافته و میزان تلفات لشکر فاطمیون بیش از این رقم است.

طرح شکایت از رژیم ایران به سازمان ملل متحد

برخی از نمایندگان مجلس افغانستان درباره افزایش تلفات شهروندان این کشور در جنگ سوریه ابراز نگرانی کردند. محمد نواب منگل عضو کمیسیون امنیتی مجلس نمایندگان افغانستان به دویچه وله (فارسی) در این باره می‌گوید، ایران از مهاجران افغان سوءاستفاده کرده و آنها را به جنگ سوریه فرستاده است تا در جنگ شرکت کنند.

آقای منگل می‌افزاید: «حدود ۳ سال است که اعضای مجلس افغانستان این نگرانی را احساس کردند. ما به اندازه کافی اسناد و شواهد هم داشته‌ایم، در مورد افغان‌هایی که مهاجر بودند و در ایران زندگی می‌کردند، و مجبورشان کردند در سوریه بجنگند. این اقدام ایران برخلاف تمام موازین و قانون مهاجرت است که از یک مهاجر کشور دیگر نباید سوءاستفاده شود. بنابراین کشور ایران برخلاف تمام قوانین و میثاق‌های بین‌المللی عمل کرده و ما به عنوان نماینده پارلمان افغانستان درخواست می‌کنیم که دولت افغانستان از ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت بکند تا ایران در آینده از مهاجراین افغان نتواند سوءاستفاده کند.»

REALIRAN.net