براساس آخرین گزارش سهولت انجام کسب‌وکار توسط بانک جهانی ایران در بین 190 کشور جهان 124 ام شد

14:50:47 1396-10-20

با این وجود ایران در نماگر اخذ مجوزهای ساخت، پس از کشورهای امارات (2) و قطر (19) در جایگاه سوم خاورمیانه و بالاتر از کشورهایی نظیر عمان، عراق و اردن قرار گرفته است.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرنامه پیک ایران، بر اساس آخرین گزارش سهولت انجام کسب‌وکار بانک جهانی (DB2018) امتیاز ایران در شاخص کل سهولت انجام کسب‌وکار از 22.56 به 48.56 بهبود یافته است. علی‌رغم افزایش 26.0 امتیازی، سرعت انجام اصلاحات کشور نسبت به سایر کشورهای جهان کمتر بوده و موجب شده جایگاه بین‌المللی کشور نسبت به سال گذشته 4 رتبه تنزل یابد. با این وجود ایران در نماگر اخذ مجوزهای ساخت، پس از کشورهای امارات (2) و قطر (19) در جایگاه سوم خاورمیانه و بالاتر از کشورهایی نظیر عمان، عراق و اردن قرار گرفته است. 


همچنین ایران در نماگر اخذ اعتبار در جایگاه اول منطقه خاورمیانه قرار گرفته است. بررسی وضعیت ایران در گزارش سهولت انجام کسب‌وکار سال 2018 میلادی بانک جهانی نشان می‌دهد، در حال حاضر عدم شفافیت، تعدد قوانین و مقررات، دشواری رعایت قوانین و وجود قوانین، مقررات، بخشنامه‌ها و آئین‌نامه‌های همپوشان، مخل و بعضا متناقض موجب شده شناسایی قوانین و مقررات مخل در زمره مهم‌ترین اهدافی قرار گیرد که باید در جهت دستیابی به آن کوشید، در صورتی که کیفیت قوانین و مقررات موجود و حاکمیت آنها، حقوق مالکیت را به روشنی تضمین و تبیین نکند نمی‌توان انتظار داشت که فعالان اقتصادی بخش خصوصی تمایلی به مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی داشته باشند. 

REALIRAN.net