ظریف: ادامه برجام به پایبندی کامل آمریکا بستگی دارد

09:22:29 1396-10-21

در این جلسه همچنین از ایران خواسته می‌شود با بازرسان بین المللی همکاری کند.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، چهارشنبه ۲۰ دی گفته است که تداوم توافق هسته ای بین ایران و شش قدرت جهانی، برجام به پایبندی کامل آمریکا نسبت به این توافق بستگی دارد.

محمد جواد ظریف در حساب کاربری توییتر خود نوشته است: امروز با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مسکو رایزنی کردم و عازم بروکسل هستم تا با وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) و همچنین با فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا گفت وگو کنم. همگان تاکید دارند که همه طرف می بایست به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند باشند. آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی کامل ایران را تایید کرده است،اما ادامه (این روند) به پایبندی کامل آمریکا بستگی دارد.

در همین زمینه گزارش رسانه های بین المللی حاکی است که روز پنجشنبه نشستی با حضور وزیران خارجه ایران، بریتانیا، فرانسه و آلمان در بروکسل برگزار خواهد شد که در جریان آن فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا موضع قدرت‌های اروپایی در حمایت از برجام را اعلام می‌کند.

رویترز به نقل منابع دیپلماتیک نوشته است، در این جلسه همچنین از ایران خواسته می‌شود با بازرسان بین المللی همکاری کند.

یک دیپلمات اروپایی که نخواست نامش فاش شود، نیز به رویترز گفته است: هدف ما این است که پیامی به واشینگتن فرستاده و بگوییم ایران همکاری می‌کند و بهتر است که در چارچوب توافق اتمی باشیم تا این که بخواهیم تهران را منزوی کنیم.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف همچنین چهارشنبه در مسکو در پاسخ به پرسشی در خصوص تصمیم احتمالی دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در مورد برجام در روزهای آینده،گفت: یکی از سیاست های ترامپ غیرقابل پیش بینی بودن اوست، البته ایشان (ترامپ) این سیاست را به جایی رسانده است که آمریکا دیگر برای شرکای خود هم مورد اعتماد نیست.

وزیر امور خارجه ایران اضافه کرده است: بنابراین بعید می دانم که خود ترامپ هم اطلاع داشته باشد که چه کار خواهد کرد، حتما اروپایی ها نیز هنوز اطلاع ندارند که رئیس جمهوری آمریکا چه خواهد کرد.

محمد جواد ظریف با این حال گفته است:«جامعه جهانی هم اگر تمایل به ادامه برجام دارد باید در مقابل هر اقدام خلاف آمریکا در خصوص برجام ایستادگی کند.»

دولت دونالد ترامپ باید تا روز ۲۳ دی تصمیم گیری کند که آیا قصد دارد تعلیق تحریم‌ها در چارچوب توافق اتمی با ایران را تمدید کند یا نه.

توافق هسته ای بین ایران و شش قدرت جهانی یعنی؛ آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به همراه آلمان در سال ۱۳۹۴ حاصل شد و براساس مصوبه کنگره، رئیس‌جمهور آمریکا می بایست هر ۹۰ روز یک‌بار درباره اجرای تعهدات ایران در برجام، به کنگره گزارش دهد. با سر رسیدن ضرب‌الاجل پیشین در مهرماه، دونالد ترامپ از تأیید اقدامات ایران خودداری کرد. اما از آن زمان تاکنون کنگره در این خصوص تصمیم گیری نکرده است و روز ۲۲ دی‌ماه بار دیگر این مهلت ۹۰ روزه به پایان می‌رسد.

مقام های ایران طی روزهای اخیر تاکید کرده اند که وضع دوباره تحریم‌های هسته‌ای از سوی آمریکا نقض توافق ایران و قدرت‌های جهانی است و تهران در این زمینه دست به اقدامات متقابل خواهد زد که یکی از آنها می‌تواند افزایش غنی‌سازی اورانیوم باشد.

REALIRAN.net