۹ زلزله در یک ساعت، منطقه سومار را لرزاند

16:00:05 1396-10-21

رسانه‌های‌محلی‌ از احساس شدن زمین‌لرزه ۵.۶ ریشتری سومار در شهرهای اربیل و بغداد خبر داده اند.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، رسانه‌ها در ایران از وقوع ۹ زمین‌لرزه در منطقه سومار در مرز استانهای کرمانشاه و ایلام، راور در استان کرمان و آستارا در غرب استان گیلان در روز پنجشنبه خبر دادند.

بر اساس گزارش‌ها، بین ساعت های ۱۰ و ۲۹ دقیقه تا ۱۱ و ۳۰ دقیقه صبح روز پنجشنبه ۲۱ دی، ۹ زلزله به قدرت سه و چهار دهم ریشتر تا پنج و شش دهم ریشتر، منطقه سومار، واقع در استان‌های کرمانشاه و ایلام را لرزاند.

به نوشته خبرگزاری ایلنا به نقل از معاون عملیات سازمان امداد و نجات، تیم‌های ارزیاب هلال احمر به منطقه اعزام شده‌اند اما هنوز گزارشی از خسارت احتمالی این زلزله‌ها به دست نیامده است.

بر اساس این گزارش، رسانه‌های‌محلی‌ از احساس شدن زمین‌لرزه ۵.۶ ریشتری سومار در شهرهای اربیل و بغداد خبر داده اند.

دهند؛ گفته شده این زمین‌لرزه در اغلب مناطق عراق احساس شده است.

در این ارتباط، در ایلام هم به دنبال زلزله های در منطقه سومار و همچنین وقوع زمین لرزه ۵.۴ ریشتری در زرنه استان ایلام، محمد سلیمانی، مدیر عامل جمعیت هلال احمر این استان، از آماده باش هلال احمر استان ایلام خبر داد و گفت: تا این لحظه، هیچگونه خسارت جانی گزارش نشده است و خسارت مالی نیز شاید در حد متوسط و پایین باشد.

در همین حال، معاونت آموزشی دانشگاه ایلام اعلام کرد امتحانات این دانشگاه لغو شده است.

در این میان، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی پنج و یک دهم ریشتر، صبح روز پنجشنبه اطراف راور، در ۱۴۰ کیلومتری شمال کرمان را لرزاند.

آن‌طور که مصطفی آیت اللهی موسوی٬ سخنگوی ستاد بحران استانداری کرمان، اعلام کرده٬ این زمین‌لرزه٬ «هیچ‌گونه خسارتی نداشته است».

مرکز لرزه نگاری موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران این زمین لرزه را در عمق ۱۰ کیلومتری زمین به ثبت رسانده است .

هنوز از تلفات و خسارات احتمالی این زمین لرزه اطلاعی در دست نیست .

در ماه‌های گذشته، این چندمین زمین لرزه است که در استان کرمان و منطقه راور رخ داده است.

آن‌طور که خبرگزاری دولتی ایرنا خبر داده٬ «بیش از سه هزار زمین لرزه طی شش سال گذشته در کرمان رخ داده است».

خبر دیگری نیز حاکی از وقوع زمین‌لرزه‌ای با قدرت ۳.۹ ریشتر در شهرستان مرزی بندر آستارا در غرب استان گیلان است.

این زمین‌لرزه ساعت شش و ۴۳ دقیقه صبح روز پنجشنبه به وقوع پیوست و هنوز گزارشی از خسارات احتمالی جانی و مالی آن منتشر نشده است.

در ماه‌های اخیر، چندین زمین‌لرزه در نقاط مختلف ایران از جمله تهران به وقوع پیوسته است. بزرگترین زمین‌لرزه در این مدت در استان کرمانشاه در شامگاه ۲۱ آبان به وقوع پیوست که ۷.۳ ریشتر قدرت داشت و بیش از ۶۰۰ کشته و بیش از ۱۰ هزار زخمی بر جا گذاشت.

ایران بر گسل‌های مختلفی قرار دارد که شماری از آن‌ها بالقوه می‌توانند موجب زمین‌لرزه‌های بزرگی شوند.

مرگ‌بارترین زلزله ایران در دو دهه اخیر، در دی سال ۸۲ در شهرستان بم در استان کرمان روی داد که به کشته شدن بیش از ۳۰ هزار تن انجامید.

شمال ایران نیز در سال ۱۳۶۹ شاهد زمین‌لرزه ویرانگر رودبار بود که ضمن تخریب بیش از ۲۰۰ هزار خانه مسکونی، به کشته شدن حدود ۴۰ هزار تن از ساکنان منطقه زلزله دیده و مجروح شدن بیش از ۶۰ هزار تن انجامید و نزدیک به ۵۰۰ هزار تن را بی‌خانمان کرد.

REALIRAN.net