پارادوکسهای ایرانی: تلاشهای اروپا برای ایران و مقامات علیه مردم

15:35:59 1396-10-27

پس از تظاهرات خیابانی در تهران و شهرهای دیگر، مقامات کشور ما در حال حاضر در وضعیت معمولی خود به سر می برند. یعنی آنها دیگران را مقصر مشکلات مردم می دانند- ترامپ، اروپا، سازمان ملل متحد، سازمان های مختلف بین المللی، کشورهای عرب - اما نه علی خامنه ای و اطرافیان آن. همچنین تظاهرات نشان دادند که مردم خسته شده اند، ایرانی ها خواهان تغییر مثبت هستند نه یک سال دیگر بلکه هم اکنون.

پس از تظاهرات خیابانی در تهران و شهرهای دیگر، مقامات کشور ما در حال حاضر در وضعیت معمولی خود به سر می برند. یعنی آنها دیگران را مقصر مشکلات مردم می دانند- ترامپ، اروپا، سازمان ملل متحد، سازمان های مختلف بین المللی، کشورهای عرب - اما نه علی خامنه ای و اطرافیان آن. همچنین تظاهرات نشان دادند که مردم خسته شده اند، ایرانی ها خواهان تغییر مثبت هستند نه یک سال دیگر بلکه هم اکنون. 
هم اکنون وضعیت متناقض موجود است-  چند روز دیگر سه سال توافقنامه هسته ای به سر خواهد شد و اما وضعیت زندگی مردم بهبود نیافت و مشکلات آنها کم نشد. دلیل اعتراضات مردمی نیز این است. مقامات اما طبق معمول به دنبال رد پای خارجی هستند که آنها را مقصر تمامی مشکلات بدانند. در حالی که سیاست خارجی کشور ما، اگر اقدامات ضد ایرانی ترامپ را در نظر نگیریم،در حال حاضر هیچ مشکلی ندارد. حتی ترامپ تصمیم گرفته است که به مدت 120 روز تحریم های علیه ایران را به تعلیق بیاندازد. 

علاوه بر این – اطلاعات امید دهنده از اروپا می رسد. به ویژه زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان پس از مذاکرات سران وزارت امور خارجه آلمان، فرانسه و انگلستان با وزیر امور خارجه ما، اظهار داشت که اعضای اروپایی برنامه هسته ای ایران آماده دفاع از ادامه این توافقنامه هستند.  وی گفت: «این موضع مشترک است، ما از هر گونه خطری که خواهان لغو این توافقنامه هستند، جلوگیری خواهیم کرد. باید یک سیگنال ارسال که با روش های دیپلماتیک می توان از تولید سلاح های هسته ای جلوگیری کرد، زمانی که در طرف دیگر جهان برای بدست آوردن سلاح های هسته ای تلاش می کنند. این امر می تواند یک سیگنال بد باشد که چنین توافقنامه هسته ای که از تولید سلاح های هسته ای جلوگیری می کند، در معرض خطر باشد». 
وی همچنین تاکید کرد که ایران حق دارد انتظار توسعه روابط و همکاری های اقتصادی را داشته باشد و باید برای این کار تلاش کرد. گابریل با اشاره به آمادگی ایران جهت انجام مذاکرات با اروپا در رابطه با مشکلات خاورمیانه، گفت: «هیچ توجیهی برای از سرگیری تحریم هایی علیه ایران در چهارچوب نوافقنامه هسته ای، وجود ندارد. دولت آلمان به این توافنامه متعهد است. ما از متحدان خود از جمله از آمریکا خواهان کمک برای حفظ این توافقنامه هستیم». 
تمامی اینها دستاوردهای واقعی سیاست خارجی ایران، دستاوردهای اصلاح طلبان است. دستاوردهائی که نیاز به تلفیق، استفاده و گسترش دارند. اما روحانیون و مقامات ما که خود را در ایران مهم می دانند، چی کار می کنند؟ آنها دقیقا برعکس عمل می کنند. در حالی که اروپا از ما دفاع می کند، خامنه ای به عادت های خود صادق بوده و غرب را متهم می کند. وی بیان کرده است که ایالات متحده و بریتانیا نتوانستند در طی اعتراضات اخیر در ایران، نا امنی ایجاد کنند. خامنه ای گفت: «بریتانیا و ایالات متحده نتوانستند و نخواهند توانست ما را شکست دهند.»
آیا اروپا در جواب دفاع خود از توافقنامه هسته ای ایران، باید این سخنان را می شنید؟ خیر... بنظرم عادت متهم کردن غرب در هر نوع مشکل ایران، این بار با خامنه ای شوخی بی رحمانه ای کرد. زمانه تغییر کرده است و مردم متوجه می شوند که غرب مقصر مشکلات آنها نیست. چرا خامنه ای در رابطه با کمکاریهای دولت در این زمینه، سخن نمی گوید؟ چرا او نمی گوید که تحریم ها حدودا 3 سال است که لغو شده اند و اما زندگی مردم بهبود نیافته است! سطح زندگی مردم بهتر نشده است و مشکلات اجتماعی و اقتصادی به اندازه ای وسیع هستند که میتوانند هر لحظه منجر به بیرون آمدم مردم شوند. 
خامنه ای و پیروانش باید در رابطه با این سخن گویند، نه در رابطه با نقش ایالات متحده در مشکلات کشور. نقش ترامپ بسیار روشن است، مهم این است که با چگونه می توانیم آن را کاهش دهیم و چگونه کشور را توسعه دهیم. تجارت ما با اروپا رو به رشد است. فدریکو موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و امنیت به ویژه خاطرنشان کرد که لغو تحریمهای ایران در چارچوب توافق هست های، تاثیر مثبتی بر تجارت بین المللی و روابط اقتصادی اتحادیه اروپا با ایران داشته است. وی گفت: «اتحادیه اروپا بر تکمیل کامل روند لغو کامل تحریم ها علیه ایران، تاکید خواهد کرد.»
اظهارات موگرینی  و وزیر امور خارجه آلمان و اظهارات دیگر، پایه خوبی برای توسعه روابط اقتصادی و سیاسی بین ایران و اتحادیه اروپا است. این شانس ما است که ایران بتواند وضعیت اقتصادی خود را به طور قابل توجهی بهبود بخشد، فن آوری های جدید، سرمایه گذاری های جدید، قراردادهای جدید بین المللی را به دست آورد. همه اینها، به نوبه خود، در حال حاضر خدمت می کنند و به تقویت مواضع ایران در عرصه بین المللی کمک خواهند کرد. اقتصاد و سیاست در جهان در حال حاضر با یکدیگر در ارتباط هستند.  هر چقدر آلمان، فرانسه، انگلیس، اسپانیا، بلژیک، هلند، چین، روسیه و سایر کشورهای جهان در ایران سرمایه گذاری کنند، بیشتر برای دفاع منافع خود در ایران تلاش خواهند کرد. 

امیدوارم روحانیون تحت رهبری علی خامنه ای این را می دانند و شانس خود را از دست نخواهند داد. در غير اين صورت، با دشمني با آمريکا و ترامپ، کشور ما می تواند اروپا را نیز دشمن خود کند. اما ما به آن نیاز به این نداریم - همه ایران علاقه مند به ریشه کن شدن مسائل هستند. بنابراین، مقامات ما باید به سخنان خود دقت کنند، تا با حرف های خود تاثیر منفی بر زندگی مردم نداشته باشند. در غیر این صورت، تظاهرات اخیر می توانند تکرار شوند.

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]