سپیده جندقی: در دانشگاه رشته آواز ایرانی خوانده‌ام، اما اجازه خواندن ندارم

14:18:58 1396-11-03

هزینه چنین کنسرت‌هایی اینقدر زیاد است که اصلا نمی‌صرفد. فکر کنید یک کنسرت می‌خواهید بگذارید فقط باید خانم‌ها بیایند.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرنامه پیک ایران، سپیده جندقی، هنرمند و خواننده در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که زنان خواننده در ایران تنها در صورتی می‌توانند روی سن بروند که همخوان خواننده‌های مرد بوده و زیر صدای آنها همخوانی بکنند اما برگزاری کنسرت‌های مخصوص زنان هم محدودیت‌های فراوانی وجود دارد که عملا امکان برگزاری کنسرت را سلب می‌کند.

خانم جندقی به کمپین گفت که غیر از تهران و چند شهر دیگر، در اکثر شهرهای ایران حتی برگزاری کنسرت مخصوص زنان هم ممنوع است این در حالی است که هیچ قانونی برای چنین ممنوعیتی وجود ندارد.

سپیده جندقی، خواننده و فارغ التحصیل رشته آواز ایرانی از دانشگاه علمی کاربردی در ایران است. این مدرس رشته آواز در مصاحبه با کمپین در خصوص محدودیت و محرومیت‌های نوازنده‌ها و خواننده‌های زن در ایران گفت: «کار من خوانندگی آواز ایرانی است که هیچ وقت اجازه نداشته‌ام کار کنم مگر اینکه زیر صدای یک خواننده مرد بخوانیم که من هیچ وقت نخواستم چنین کاری بکنم. برای چنین چیزی هم اجازه نمی‌دهند یک نفر خانم همخوانی کند و حتما باید دو همخوان خانم باشند و باید هم حتما قید شود همخوان خانم. یعنی خانم‌ها را نمی‌توانند به عنوان خواننده بنویسند و فقط با عنوان همخوان می‌توان در بروشورها نوشت. مگر اینکه کنسرت مخصوص بانوان باشد که البته برای این کنسرت‌ها هم معمولا اجازه پخش بروشور نمی‌دهند.»

او به کمپین گفت: «هزینه چنین کنسرت‌هایی اینقدر زیاد است که اصلا نمی‌صرفد. فکر کنید یک کنسرت می‌خواهید بگذارید فقط باید خانم‌ها بیایند. بلیط ها واقعا به سختی فروش می‌رود. تبلیغات نمی‌توانیم بکنیم و فقط در سطح اینستاگرام و تلگرام است. به قول خانم اخوان مگر ما چقدر آشنا داریم که بیایند بلیط‌ها را بخرند؟»

خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، فاضل لنکرانی، صافی گلپایگانی و وحید خراسانی، روحانیان و مراجع تقلید شیعه در ایران آوازخوانی زنان را حرام می‌دانند. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گفته است که «اگر صداى زن (چه به صورت تک خوانی و یا همخوانی با زنان و یا با مردان ) به صورت غنا نباشد و گوش دادن به صداى او هم به قصد لذت و ریبه نباشد و مفسده‌‏اى هم بر آن مترتّب نشود، اشکال ندارد، اگر مفسده داشته باشد و یا تحریک شهوت بکند، جایز نیست.»

مکارم شیرازی، دیگر مرجع تقلید گفته است که «کلیه آهنگ‌ها و صداهایى که مناسب مجالس لهو و فساد است، حرام و غیر آن جایز است و فرقى در این قسمت میان مرد و زن نیست؛ ولى خوانندگى نوع مباح براى زنان در صورتى جایز است که مجلس مخصوص به جنس خودشان باشد، خواه دسته جمعى بخوانند یا به تنهایى.»

سپیده جندقی در مصاحبه با کمپین گفت: «چه ارزشی دارد من بروم زیر صدای یک آقا بخوانم؟ چرا نباید بتوانم خودم بخوانم؟ من ۱۲ سال است مداوم کلاس می‌روم، تلاش کرده‌ام، آموزش دیده‌ام، دانشگاه رفته‌ام و رشته آواز خوانده‌ام. فکر کنید در ایران رشته آواز ایرانی داریم در دانشگاه علمی کاربردی ولی اجازه خواندن نداریم. من رشته دانشگاهی ام آواز ایرانی بوده ولی اجازه ندارم آواز بخوانم. برای من ارزش ندارد بروم زیرصدای یک آقا بخوانم به صرف اینکه روی سن بروم.»

REALIRAN.net