کمیته ملی المپیک ایران: از ورزشکاران ایرانی عذرخواهی نشود، گوشی سامسونگ قبول نمی‌کنند

09:03:27 1396-11-20

شرکت سامسونگ چهار هزار دستگاه تلفن هوشمند را به کمیته المپیک زمستانی کره جنوبی اهدا کرده تا در میان وزرشکاران و مقام‌های رسمی المپیک توزیع شود.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از رادیو فردا، رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران در واکنش به گزارش‌ها دربارهٔ تغییر نظر کمیته بین‌المللی المپیک و اهدای تلفن‌های همراه سامسونگ به ورزشکاران ایرانی اعلام کرد که «اگر از ورزشکاران ایرانی عذرخواهی نشود، آنها گوشی‌های همراه هدیه شرکت سامسونگ را قبول نمی‌کنند.»

روز گذشته سخنگوی کمیته المپیک زمستانی کره جنوبی به خبرگزاری فرانسه گفته بود به دلیل تحریم‌های سازمان ملل، ورزشکاران ایران و کره شمالی از دریافت تلفن‌های همراه هوشمند سامسونگ در بازی‌های المپیک زمستانی منع شده‌اند.

شرکت سامسونگ چهار هزار دستگاه تلفن هوشمند را به کمیته المپیک زمستانی کره جنوبی اهدا کرده تا در میان وزرشکاران و مقام‌های رسمی المپیک توزیع شود.

با این حال به گزارش خبرگزاری فرانسه، تلفن‌های اهداشده که قیمت آنها حدود ۹۰۰ دلار است می‌تواند جزو اشیاء لوکسی به حساب آید که تحریم‌های سازمان ملل شامل آنها می‌شود.

در همین حال به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت سامسونگ اعلام کرد که کمیته بین‌المللی المپیک مسئول پخش این گوشی‌های تلفن همراه بوده و این شرکت توضیحی دربارهٔ این اتفاق ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نمایندگان ایران که روز پنج‌شنبه برای دریافت گوشی‌های تلفن همراه سامسونگ به محل اعلام‌شده رفته بودند «دست خالی به محل اسکان کاروان بازگشتند».

با این حال روز پنج‌شنبه گزارش‌هایی دربارهٔ تغییر نظر این کمیته منتشر شد مبنی بر این‌که ورزشکاران ایرانی‌ها هم قرار است گوشی سامسونگ بگیرند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک، روز پنج‌شنبه در واکنش به این گزارش‌ها گفت: «تا زمانی که از ورزشکاران ایرانی عذرخواهی نشود، آنها گوشی‌های همراه هدیه شرکت سامسونگ را قبول نمی‌کنند».

در همین حال خبرگزاری‌های ایران خبر دادند که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، تهدید کرده که اگر شرکت سامسونگ تا پایان امروز این اقدام خود را «جبران نکند»، گوشی گلکسی اس۸ خود را تغییر خواهد داد.

روز پنج‌شنبه همچنین بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، خبر داد که محمود فرازنده، مدیر کل آسیا و اقیانوسیه این وزارتخانه، شامگاه چهارشنبه ۱۸ بهمن، سفیر کره جنوبی را احضار کرده‌است.

براساس این گزارش، وزارت خارجه ایران تهدید کرده که اگر شرکت سامسونگ از این اتفاق «عذرخواهی» نکند «این موضوع شدیداً بر روابط تجاری شرکت سامسونگ با جمهوری اسلامی ایران تأثیر خواهد گذاشت».

به گفته آقای قاسمی، سفیر کره جنوبی در این دیدار اعلام کرده که «مقامات رسمی دولت کره جنوبی و شرکت سامسونگ هیچگونه دخالتی در بروز این سوءتفاهم و توزیع اقلام اهدایی به عنوان اسپانسر این بازی‌ها نداشته‌اند».

براساس گزارش برخی از خبرگزاری‌های ایران، ۵۰ درصد از گوشی‌های تلفن همراه که در بازار ایران به صورت قانونی فروخته می‌شوند ساخت شرکت سامسونگ است.

REALIRAN.net