36 هزار ازدواج و 1200 طلاق کودک دریک سال

14:35:10 1396-11-23

قوه قضائیه باید درگیر ثبت ازدواج دختران و پسران زیر سن ۱۳ سال شود.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرنامه پیک ایران، با حضور کارشناسان در میزگرد هم‌اندیشی گام‌های بعدی در تسهیل تصویب قانونی سن ازدواج مطرح شد
 
 «طیبه سیاوشی» عضو کمیسیون فرهنگی مجلس می‌گوید: «معلوم نیست در قانون مدنی حق طلاق برای زیر ۱۸سال وجود دارد یا نه.» به گفته او برداشت برخی این است که حق طلاق برای زیر ۱۸سال داده نشده است. او می‌پرسد چطور وقتی کسی تا ۱۸سالگی نمی‌تواند یک حساب بانکی باز کند اما درباره مهم‌ترین تصمیم زندگی‌اش این حق را دارد و می‌تواند زیر ۱۸ سال ازدواج کند؟ اعضای جمعیت امام علی از سیاوشی می‌خواهند تا به کمک سایر نماینده‌ها قانونی را تصویب کنند که همان‌طور که در دادگاه طلاق، مشاور هست، در زمان ازدواج هم مشاور وجود داشته باشد. آنها آمار ازدواج کودکان در جنوب کشور را وحشتناک توصیف می‌کنند. 

یکی از اعضا می‌گوید:« ما در بوشهر موردی داشتیم که هیچ کس حاضر نشد ازدواج دختر بچه ۱۱ ساله را با مردی ۴۰ ساله ثبت کند، بنابراین خانواده ازدواج را در کرمانشاه ثبت کردند.» آنها ازدواج ۵۹۳کودک را بررسی کرده‌اند که برخلاف تصور بسیاری که آنها را کودکان اتباع می‌دانند، بیشتر ایرانی هستند. 

زهرا رحیمی، مدیرعامل جمعیت دانشجویی امام علی می‌گوید: «قوه قضائیه باید درگیر ثبت ازدواج دختران و پسران زیر سن ۱۳ سال شود.» او به استناد آمار موجود در سالنامه ثبت احوال کشور از وقوع ازدواج ۱۷۹ دختربچه زیر۱۰ سال و ۳۶ هزار دختربچه ۱۰تا۱۴ سال خبر می‌دهد. طبق آمار مسئولان استان، تنها در این سال تعداد قابل توجهی دختر زیر ۹ سال در هرمزگان ازدواج کرده‌اند. در همین سال ۱۲۰۰ دختر بچه بین ۱۰ تا ۱۴ سال طلاق گرفته‌اند! 

REALIRAN.net