مادر سام رجبی فعال‌ محیط‌ زیست: پسر من جاسوس نیست؛ در بی‌خبری مطلق هستیم

14:38:35 1396-11-23

او فعال محیط زیست بود و با اینکه امکان زندگی در خارج از کشور را داشت اما ترجیح داد در کشور خودش خدمت کند.

به گزارش سایت «رئال ایران.نت» به نقل از خبرنامه پیک ایران، به دنبال انتشار خبر «خودکشی» دکتر کاووس سیدامامی، دو هفته بعد از بازداشت، لیلی هوشمندافشار، مادر سام رجبی، فعال محیط زیست و عضو سابق موسسه “حیات وحش میراث پارسیان” که در جریان بازداشت‌های اخیر اعضای این شرکت از پنجم بهمن ماه در بازداشت به سر می برد در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که از لحظه بازداشت تاکنون هیچ خبری از وضعیت او ندارد و پیگیری هایش هم بی پاسخ مانده است.

خانم هوشمندافشار به کمپین گفت که فرزندش برخلاف ادعای دادستان تهران، جاسوس نبود، او فعال محیط زیست بود و با اینکه امکان زندگی در خارج از کشور را داشت اما ترجیح داد در کشور خودش خدمت کند.

کاووس سیدامامی، سام رجبی، هومن جوکار، نیلوفر بیانی، مراد طاهباز، طاهر قدیریان، امیرحسین خالقی و سپیده کاشانی، کارکنان و مدیران موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» هستند که که چهارم و پنجم بهمن ماه بازداشت شدند. خبر بازداشت آنها به دلیل فشارهای امنیتی بر خانواده های شان مسکوت ماند اما با جان باختن کاووس سیدامامی در زندان اوین، اسامی بازداشت شدگان به رسانه ها راه یافت. محمود صادقی، نماینده مجلس هم از بازداشت کاوه مدنی، معاون بین المللی، نوآوری و مشارکت اجتماعی فرهنگی سازمان محیط زیست خبر داده است.

مادر سام رجبی در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران با ابراز نگرانی از وضعیت فرزندش گفت: «مطلقا هیچ اطلاعی از وضعیت سام ندارم. از زمانی که بازداشت شد تاکنون هیچ تماسی نگرفته. من دو بار به زندان اوین مراجعه کردم یک بار مرا پذیرفتند اما حرف قانع کننده ای به من نزدند. گفتند اگر بچه شما کار بدی بکند آیا تنبیه اش نمی کنی؟ گفتم من با او صحبت میکنم تنبیه نمی کنم. دفعه دوم که رفتم مرا نپذیرفتند و گفتند گفته ایم خبرتان می کنیم.»

خانم هوشمندافشار به کمپین گفت که حتی به او توضیح نداده اند و نمی داند فردی که در دادسرای اوین با او صحبت کرده چه کسی بوده است. او گفت: «در دادسرای اوین نمی دانم فردی که با من حرف زد کی بود. یکی می گوید دادستان است یکی می گوید بازپرس و من واقعا سر در نمی آورم. نه گفتند که بچه ها کجا زندانی هستند و نه گفتند که به چه اتهامی بازداشت کرده اند. ما فقط می دانیم زندان اوین هستند اینکه کدام بند به ما نمی گویند.»

REALIRAN.net