خواسته های آمریکا: سر و صدا زیادی بی دلیل یا شروع جنگ جدید؟

13:03:10 1396-12-16

همه می دانند که مقامات ما از ایده آل دور هستند. نقض حقوق بشر، محدودیت های آزادی، فشار بر مخالفان رژیم و سرکوب مردم- همه اینها را نظام خامنه ای برای کنترل مردم استفاده می کند.

همه می دانند که مقامات ما از ایده آل دور هستند. نقض حقوق بشر، محدودیت های آزادی، فشار بر مخالفان رژیم و سرکوب مردم- همه اینها را نظام خامنه ای برای کنترل مردم استفاده می کند. اما این بدان معنا نیست که باید مقامات ایران را با مردم آن مقایسه کرد! اما دولت دونالد ترامپ و خود وی به طور مرتب این كار را انجام می دهند و به این ترتیب نگرش ناعادلانه را به همه نشان می دهند. اما هفته اخیر وضعیت بار دیگر از تحت کنترل خارج شد. پس از بیانات مایکل پنس معاون رئیس آکادمی انسانی مدرن در رابطه با اینکه آمریکا به تولید سلاح هسته از از سوی ایران اجازه نخواهد داد، نشانه آشکار آغاز رویارویی جدید بین آمریکا و ایران بوده است. پنس گفت: «ایران به تولید موشک های بالستیک ادامه می دهد و همچنین به حمایت از سازمان های تروریستی ادامه می دهد. دونالد ترامپ از تطبیق تحریم های جدید علیه ایران برای تنظیم اختلافات هسته ای، خودداری کرد. اما این بدان معنا نیست که آمریکا در آینده نیز این کار را تکرار خواه کرد. اشتباه نکنید، این آخرین شانس آنها است. اگر در قرار داد هسته ای ایران در آینده نزدیک تجدید نظر نشود، ایالات متحده فورا از آن خارج خواهد شد».

تمامی این افکار ضد ایرانی توسط ایالات متحده در برابر این واقعیت است که آژانس بین المللی انرژی هسته ای، اعلام کرده است که ایران به تمامی قوانین قرارداد هسته ای  عمل می کند. این بدان معنی است که هیچ دلیل واقعی برای هر گونه اقدام ضد ایرانی موجود نیست. بنابراین، ما می توانیم به طور عادلانه ایالات متحده آمریکا را متهم به تلاش برای نقض قرار داد هسته ای، کند. به ویژه تمامی اینها در پس زمینه
بی سابقه صورت می گیرد. دونالد ترامپ با بزرگ کردن افکارهای ضد ایرانی،
ضد روسیه و ضد کره ای، از کنگره برای تقویت پتانسیل هسته ای پول می گیرد. یس دلسل نبود که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ما بیان کرد که دکترین هسته ای نشانگر وابستگی آمریکا به سلاح های هسته ای بر خلاف پیمان عدم گسترش آن است، این نیز بشریت را به تخریب نزدیکتر می کند. وی گفت: «تعجب آور نیست که روز قیامت در موقعیت خطرناکی از سال 1953 میلادی قرار گرفته است. واضح است که رشد خصومت آمریكا نسبت به کشور ما بر وضعیت سیاسی در سراسر منطقه تاثیر می گزرد. جنگ در عراق و دخالت ایالات متحده در آن در سال 2003 میلادی صورت گرفت، سال  2018 میلادی فرا رسیده و اما این کشور هنوز هم از عواقب منفی این جنگ آزاد نشده است. آشکار است که ترامپ می خواهد این وضعیت برای ایران نیز رخ دهد، زیرا نمی توان تمایلات وی را طور دیگر توضیح داد.

وقتی که رکس تیلورس وزیر امور خارجه آمریکا، ایران را متهم به «تحریک وضعیت در منطقه» می کند و کشور ما را «حامی اصلی تروریسم» می نامد، این گوینده خیلی چیز ها است. در حالی که تیلرسون فراموش کرده است که میان حامیان تروریسم، دوست آمریکایی ها یعنی عربستان سعودی نیز است که میلیاردها دلار برای ایجاد جنگ در سوریه خرج می کرد. تطبیق تحریم های جدید علیه ایران از سوی آمریکا، چیزی جز سیاسیت ریاکارانه نیست. بدیهی است، ما وارد عصر جدیدی از رویارویی بین ایران و ایالات متحده می شویم. این نیز دارای نشانه های جدی است -
برای مثال، تمایل آمریکا به شناختن سپاه پاسداران ایران به عنوان سازمان تروریستی، است. خود من از سپاهی ها خوشم نمی آید، زیرا آنها در سیاست دخالت های بی جا می کنند. اما نمی توان آنها را تروریست نامید، زیرا سپاه یک ارتش است. علاوه بر این - بطور متوسط دست سپاه 50 درصد  تولید ناخالص داخلی ایران است، این نیز صدها میلیارد دلار است. تعجب آور نیست که نکات حمایت از تروریسم بین المللی
باعث چنین واکنشی دردناک می شود - زیرا که این موجود نیست. اما هدر نئورت سخنگوی وزارت امور خارجه بارها تکرار می کند که ایران توافق هسته ای را نقض می کند و یکی از تهدیدات اصلی برای ایالات متحده است. این سخنان هیچ معنای منطقی ندارد. بدیهی است، تمایل ترامپ، دشمنان وی را گرد هم خواهد آورد- ایران، روسیه و کره شمالی! تطبیق تحریم های حدید علیه ایران، مقامات ما را مجبور به انجام اقداماتی شد- در حال حاضر مجلس قانون افزایش تامین مالی برای برنامه موشکی به میزان 300 میلیون دلار را تصویب کرد. علی لارجانی سخنگوی مجلس گفت: «آمریکایی ها باید بدانند که این گام اول ما برای مقابله با اقدامات پرماجرا واشنگتن در منطقه است».

در واقع، آمریکایی ها با گام های خود، مقامات ما را برای لغو «توافق هسته ای» آماده می کنند. مدت زمان طولانی است که در رابطه با این سخن گفته می شود و به این دلیل حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفت که اگر واشنگتن به تطبیق تحریم های علیه ایران ادامه دهد، ایران آماده است در طی چند ساعت توافق هسته ای با آمریکا را لغو کند... اما آیا آمریکا هم اکنون نیاز به این دارد؟  مقابله آمریکا با کره شمالی و مقایسه قدرت ترامپ با  کیم جونگ یون، نشان دهنده فشار در منطقه است. هم اکنون ترامپ از مذاکرات با پیونگ یانگ بین کره یی حمایت می کند. به نظر من در رابطه با کشور ما نیز این اتفاق خواهد افتاد.

محمد شمس

REALIRAN.net
برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]