ایران هر چی بیشتر تحت نفوذ روسیه قرار می گیرد: نتایج آن برای کشور ما چه خواهد بود؟

10:59:18 1396-12-25

به نظر می رسد که همکاری قوی بین ایران و روسیه به زودی به سطح کیفی جدیدی خواهد رسید. به ویژه، در هفته جاری خبر قابل توجهی این بود که ایران در ماه می سال 2018 میلادی به طور رسمی وارد اتحادیه اقتصادی اوراسیا تحت رهبری روسیه، خواهد شد. این خبر را الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه پس از مذاکرات بین ایران و روسیه به خبرنگاران گفته است. علاوه بر این به گفته وی، روند توافق موقت برای ایجاد یک منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا درمرحله نهایی قرار دارد.

به نظر می رسد که همکاری قوی بین ایران و روسیه به زودی به سطح کیفی جدیدی خواهد رسید. به ویژه، در هفته جاری خبر قابل توجهی این بود که ایران در ماه می سال 2018 میلادی به طور رسمی وارد اتحادیه اقتصادی اوراسیا تحت رهبری روسیه، خواهد شد.  این خبر را الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه پس از مذاکرات بین ایران و روسیه به خبرنگاران گفته است. علاوه بر این به گفته وی، روند توافق موقت برای ایجاد یک منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا درمرحله نهایی قرار دارد. 

این نیز نشان می دهد که کشور ما هر چی بیشتر هم از لحاظ سیاسی و هم اقتصادی، تحت نفوذ روسیه قرار می گیرد. آیا این خوب است؟ به خوانندگان پیشنهاد می کنم که یک گشت کوتاه در تاریخ انجام بدن، زیرا همه نمی دانند اتحادیه اقتصادی اوراسیا چیست. این اتحادیه در سال 2015 بر اساس اتحادیه گمرکی روسیه، قزاقستان و بلاروس ایجاد شده است. سپس ارمنستان و قرقیزستان نیز به آن پیوست. روسیه با اعتماد همیشه بیان می کند که بیش از 40 کشور علاقه مند به روابط نزدیک با اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای حرکت آزادانه تر کالاها، خدمات، سرمایه و کار، هستند. اما صادقانه بگویم این بیانات پوپولیسم بیش نیست و از واقعیت دور است. 

واقعیت این است که اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای روسیه یک نوع بلوک در درجه اول برای متحدان سیاسی خود است که کرملین برای متحد کردن آنها از لحاظ اقتصادی تلاش می کند تا بتواند اتحادیه اقتصادی اوراسیا را با اتحادیه اروپا مقایسه کند. در حالی که این مقایسه ی بی جا است، زیرا اتحادیه اروپا با اتحادیه اقتصادی اوراسیا کاملا دو اتحادیه متفاوت تجاری، گردش مالی، تدارکات و روابط اقتصادی، است. به این دلیل تلاش های روسیه برای پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، کاملا قابل درک است. زیرا این بلافاصله به اتحادیه اقتصادی اوراسیا یک امتیاز مثبت از نظر افزایش حجم معاملات و اهمیت سیاسی این اتحاد را بالا خواهد برد. آشکار است که همه اینها به نفع روسیه می باشد.
 
اجتناب ناپذیری روابط نزدیک روسیه و ایران به دلیل نزدیکی جغرافیایی، روابط نزدیک تاریخی، اقدامات سیاسی متحد و هماهنگ، آشکار است. با توجه به سیاست ضد ایرانی ترامپ،  این روابط هر روز بیشتر قویتر می شود. طبیعی است که ایران در سیاست جهانی به سمت روسیه بیشتر کشیده می شود. مقامات ما از این نزدیکی مزایای سیاسی خود را دریافت می کنند. به نوبه خود، همکاری با ایران برای کرملین در زمینه اقتصادی بسیار مفید است: قراردادهای هسته ای، نفت، گاز، اسلحه و تجهیزات و تدارکات و غیره. ایالات متحده در حال حاضر با تمام توان خود تلاش می کند تا روابط اقتصادی ایران با کشورهای دیگر را از بین ببرد و در این وضعیت روسیه برای کالاهای ایرانی نوعی پنجره ای برای بازار جدید است.

در اینجا ما شاهد همکاری و همکاری اقتصادی دو جانبه هستیم. این روابط قوای تر است، زیرا روسیه و کشور ما از تحریم های آمریکا رنج می برند. علاوه بر این - احتمال بسیار زیاد این که این تحریم ها تشدید یابند، موجود است. در این وضعیت نیز مقامات ما و روسیه می توانند فرصت های بیشتری در یکدیگر پیدا کنند. روسیه با موقعیت آن در منطقه و جهان برای ایران، بازار سودمند است و کشور ما به نوبه خود به عنوان یک شریک قابل اعتماد در منطقه و یک کشور با بازار بالقوه بزرگ برای کرملین سودآور دارد.

به طور طبیعی، ایالات متحده بسیار ناراضی از وارد شدن احتمالی ایران به است. پس از همه، به این معنی است که تحریم ها اثر خود را از دست می دهند. است وجود دارد یکی دیگر از نقطه - اگر پیش از آن در بخش انرژی جهانی، روسیه و ایران رقبای نظر گرفته شد، اما در حال حاضر همکاری فعال کشورهای ما به منظور بهبود و ایجاد ثبات در بازار نفت است که برای منافع متقابل و مسکو نشان داده است، و کرملین آماده به سازش قابل توجهی به یکدیگر است.

بنابراین، در مورد تعداد فزاینده ای از موافقتنامه های دو جانبه بین ایران و روسیه تحریم، استفاده شده توسط ایالات متحده آمریکا برای اعمال فشار بر ایران را به سرعت قدرت خود را از دست بدهند. و از نظر اثر اقتصاد از سیاست ضد ایرانی توسط آمریکایی ها به طور کلی در دنبال در نهایت ممکن است به هیچ. برای کشور ما، گسترش روابط صلح و امنیت در منطقه است، فرصتی برای آغاز مرحله جدیدی از همکاری میان ایران و روسیه فراهم می کند.

بی تردید، ما درباره همکاری نه تنها در حوزه انرژی و هسته صحبت می کنیم. این برای تشویق همکاری بین بخش های دولتی و خصوصی هر دو کشور به ایجاد سرمایه گذاری مشترک در حمل و نقل هوایی، دفاع، صنعتی، دارویی، تولید اتومبیل، کشاورزی و گردشگری است. علاوه بر این، چشم انداز های بزرگی در بخش حمل و نقل، صنعت برق، همکاری در دریای خزر وجود دارد.

اما، البته، هنگام صحبت در مورد جوانب مثبت، باید معایب احتمالی توافق را در نظر بگیرید. برای مثال اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای قزاقستان ابتدا کاهش صادرات و افزایش واردات را کاهش داد. علاوه بر این، مشکلات مربوط به محصولات غذایی قزاقستان، به ویژه گوشت و محصولات گوشتی، به بازار روسیه ارتقاء پیدا می کند. مشکلات مشابهی با بلاروس با عرضه محصولات لبنی به روسیه داشتند و با آن همکاری دارند.

بنابراین همه چیز خیلی روشن نیست. به طور غیر عادی، همه اعضای اتحادیه باید حقوق برابر داشته باشند - درست مثل زمانی که اتحادیه اروپا ایجاد شد. در غیر این صورت، پیوستن ایران به اتحادیه به سرمایه گذاری های جدید منجر خواهد شد و به نوسازی بخش های مختلف اقتصاد کمک خواهد کرد. این به نوبه خود، تاثیر مثبتی بر کل زندگی ایرانیان عادی خواهد داشت، اگر ما با عقل و با تمایل به رعایت منافع ملی ایران به این موضوع نزدیک شویم.
 

امیر مصتفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]