اروپا درگمراهی:روابط آن با ایران روزهای سختی را میگذرانند

14:30:31 1397-01-08

طی چند سال اخیر، پس از به امضاء رسیدن «توافق هسته ای» همه دیدیم که اروپا نسبت به ایران نگرش مثبتی دارد.

طی چند سال اخیر، پس از به امضاء رسیدن «توافق هسته ای» همه دیدیم که اروپا نسبت به ایران نگرش مثبتی دارد.  حذف تدریجی تحریم های مالی و بانکی، امضاء قرارداد جدید با«توتال» و «ایرباس»، به طرز چشم گیری بر اقتصاد ایران تاثیر مثبتی داشته است. علاوه بر این - پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، کشورهای اروپایی از ادامه همکاری با کشور ما حمایت کردند. اما هم اکنون میل اینکه باد منفی تغییرات بر روی روابط ما می وزد- زیرا تمام نشانه های اینکه اروپا نظر خود نسبت به ایران را تغییر داده و آماده برای حمایت از آمریکا است، موجود می باشد. علت این چیست و عواقب آن برای کشور و مردم ما چه خواهد بود؟

با این شروع کنیم که بر اساس گزارش های رسانه های اروپایی، انگلستان، فرانسه و آلمان پیشنهاد تطبیق تحریم های جدید علیه ایران به دلیل برنامه هسته ای را پیشنهاد داده اند. بنا بر گفته این گزارش ها، در چند روز آینده فهرست افراد و سازمان هایی که علیه آنها تحریم ها اعمال خواهند شد، اعلام می شوند. همچنین گفته می شود که این کشورها در حال حاضر با اداره دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده برای توسعه این فهرست در حال انجام مذاکرات هستند. بی شک این برای ایران یک چالش جدید و بسیار غیر منتظره است، همچنین این اقدامات نشان می دهند که تلاش های ترامپ نتایج خود را داده اند. 

موضوع چیست؟ چرا اروپایی ها و به ویژه سیاستمداران اروپایی که تا به امروز کاملا از ایران حمایت می کنند، اکنون موقعیت خود را تغییر داده اند؟ بنظر من، برای پاسخ کامل به این سوال باید به این وضعیت به طور گسترده ای نگاه کنیم و تمام جنبه ها را مورد بررسی قرار دهیم. وضعیت جغرافیای سیاسی در جهان بطور واضح در حال تغییر است – جهان بیشتر و بیشتر دو قطبی می شود و رویارویی روسیه – غرب در حال افزایش است. خودتان نگاه کنید - ایالات متحده و انگلستان، از یک طرف، روسیه از سوی دیگر، دیپلمات ها و کنسولگری های خود را تعطیل می کنند! آخرین باراین در سال های اولیه  «جنگ سرد» بود، سپس از این تشدید، ترشحات آمد - نشست رهبری اتحاد جماهیر شوروی با ریگان، مارگارت تاچر، ... در حال حاضر نشانه ای از این اتفاقات موجود نیست و اما تمامی اینها بر ایران تاثیر می گذرند. 

در واقع ایران هم اکنون تاوان تعهد خود به روسیه را پس می دهد- غرب تصمیم فشار آئردن بر کرملین را گرفته است و  چنین حمله به کشور ما بخشی از این سیاست است. کشورهای غربی علیه روسیه تحریم هایی تطبیق می کنند، دیپلمات های این کشور را از کشورهای خود بیرون می رانند و همه کار را برای تضعیف قدرت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و روسیه، انجام می دهند. آنها تمام تلاش خود را برای انزوا روسیه و تضعیف اقتصاد آن، انجام می دهند و دوست ندارند که روسیه در سوریه، اوکراین و ایران حضور داشته باشد. کشور ما نیز به دلیل حمایت از کرملین در سوریه و روابط اقتصادی آن با روسیه، تا حدودی تبدیل به یک قربانی این سیاست شده است.

همچنین کشور ما خود را به دلیل این وضعیت سرزنش نباید کند- زیرا کشور ما جایگزین ویژه ای نداشت، طوری که با آمریکا دشمن می باشیم و اما روسیه همچنان از ایران حمایت کرده و می کند. به این دلیل در این وضعیت باید به طور جدی فکر کرد که در چنین شرایط باید چگونه عمل کنیم. از یک طرف، در شرایط فعلی با افزایش فشار آمریکا و اروپا بر روسیه، کشور ما باید از این رویارویی دور باشد و همچنین باید سیاست خارجی متعادل داشته باشیم که بتوانیم با هر دو کشور روابط دو جانبه خود را حفظ کنیم. 

باید به اروپا نشان داد که روابط ایران با روسیه علیه کشورهای اروپایی و ایالات متحده نیست. زیرا تهدید ها جدی می باشند- برای اولین بار است که این همه کشورهای جهان به طور همزمان با روسیه مخالفت می کنند. ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، استرالیا، کانادا، فرانسه، آلمان - همه آنها علیه کرملین برخواسته اند. این دور جدیدی از تنش بین روسیه و غرب وعده دوره سختی را برای کرملین دارد، حتی می توان گفت دوره «جنگ سرد» جدید در راه است.

البته نمی توان همه روابط با روسیه را قطع کرد و به هیچ عنوان با آن همکاری نکرد. زیرا این در وضعیت فعلی برای ایران احمقانه می باشد. زیرا هر کاری کنیم ما برای ایالات متحده و اروپا نزدیکترین نخواهیم بود. همچنین با قطع روابط با روسیه، شریک بزرگ خود را که در روزهای سخت کنار ما بوده و از ما حمایت کرده را از دست خواهیم داد. همچنین روسیه در حال حاضر نیز با سلاح، کالا و تکنولوژی کشور ما را تامین می کند. علاوه بر این، نباید پوتین را دست کم گرفت، وی هم اکنون عاقل تر از ترامپ و ترزا مای و سایر رهبران اروپایی است. علاوه بر این، وی و کشورش برای اولین بار نیست که در موقعیت سختی قرار می گیرند، بنظر من این مشکلات را نیز حل خواهند کرد. 

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]