گردشگری خطرناک: با سفر به ارمنستان باید آذربایجان را فراموش کرد

12:54:24 1397-01-16

پس از توسعه وضعیت اقتصادی در کشور ناشی از لغو تحریم ها و افزایش قیمت نفت، مردم ایران سفرهای خارجی خود را بیشتر کردند. برای مثال، عید نوروز امسال- دیدن بهبود قابل توجهی در فرودگاه های کشور که ده ها، صدها هزار نفر از مردم برای استراحت به خارج از کشور می روند، خوشحال کننده بود. کسانی هم که قادر به خرید بلیط هواپیما نبودند، با ماشین یا اتوبوس به خارج سفر می کردند.

پس از توسعه وضعیت اقتصادی در کشور ناشی از لغو تحریم ها و افزایش قیمت نفت، مردم ایران سفرهای خارجی خود را بیشتر کردند. برای مثال، عید نوروز امسال- دیدن بهبود قابل توجهی در فرودگاه های کشور که ده ها، صدها هزار نفر از مردم برای استراحت به خارج از کشور می روند، خوشحال کننده بود. کسانی هم که قادر به خرید بلیط هواپیما نبودند، با ماشین یا اتوبوس به خارج سفر می کردند. 

البته، همه آنها به کشورهای اروپایی سفر نمی کردند، اولا هر کسی هزینه این سفرها را ندارد و دوم هم ما هنوز هنوز در این کشورها محبوب نیستیم و حتی برخی از آنها مردم ما را به چشم تروریست می بینند. به این دلیل اکثر مردم ایران به کشورهای همسایه و نزدیک مانند، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان یا ترکیه سفر می کنند. اما حتی در این کشورها هم شهروندان ما با برخی از خطرات که ما در حال حاضر می خواهیم در رابطه با آن صحبت کنیم، موجه می شوند. 


همه می دانند که در سال های اخیر سفر مردم ما به کشور آذربایجان و ارمنستان افزایش یافته است. این کشورها برای آنها جذابیت دارند- از موزه گرفته تا کلوب های شبانه. این سفر ها را کسانی دارند که از لحاظ مالی در طبقه متوسط قرار گرفته اند. به عنوان مثال، بیش از  20،000 شهروند ایرانی در نوامبر اخیر اخیرا از ارمنستان دیدن کردند. اگر چه، قضاوت توسط بررسی های متعدد  هزار شهروند ایرانی در نوروز امسال به ارمنستان سفر کرده اند. اما بر اساس پیام های مردم سفر کرده بر این کشور، جاده های آن خراب است و ساکنان محلی به ویژه رانندگان تاکسی و کارکنان کلوب ها قیمت را برای مسافرین چند برابر می کنند و اما به دلیل هزینه نسبتا پایین در این کشور مردم ما همچنان به آنجا سفر می کنند. اما آنها بعد ها پشیمان خواهند شد. چرای آن را بیان خواهم کرد. 

همچنین شهروندان ما به جمهوری آذربایجان که از لحاظ جغرافیایی، فرهنگی و مذهبی و همچنین چون کشور بسیار امنی است، توریست های ایرانی را جذب می کند. با این حال، شهروندان ما که پیش از این به ارمنستان رفته بودند هنگام ورود به آذربایجان در گمرک با مشکلاتی روبرو شدند. زیرا هیچکدام آنها توجه نکردند که آذربایجان و ارمنستان 30 سال است که به دلیل اشغال بخشی از خاک آذربایجان توسط ارمنستان، جنگ دارند. هر خارجی که پیش از سفر به آذربایجان به ارمنستان رفته باشد، از سوی مرزبانان آذربایجان مورد بازرسی قرار می گیرد. بر اساس گفته شهروندان ما در مرز آذربایجان از آنها سوال می شود که کی و به چه دلیل به ارمنستان سفر کرده اند؟ چرا تصمیم گرفتند پس از ارمنستان به  آذربایجان سفر کنند؟ 

یکی از دوستان من که سال جاری در طی تعطیلات نوروزی به آذربایجان سفر کرده بود، برای من تعریف کرد که در فرودگاه باکو مسافرانی که با پرواز تهران-باکو آمده بودند چک پاسپورت را به سرعت رد می کردند که یک خانواده 5 نفره، یهنی پدر، مادر و سه کودک را مرزبانان نگه داشتند. زیرا در پاسپورت پدر خانواده مهر ورود به ارمنستان بوده است.از آنجایی که تنها در پاسپورت پدر مهر ورود به ارمنستان بود، مرزبانان تنها وی را نگه داشتند. اما سپس مرزبانان از روی السوزی ورود وی به کشور آذربایجان را اجازه دادند. اما اگر دلسوزی نمی کردند؟ آشکار است که تعطیلات این خانواده خراب می شد. همچنین شهروندان ما هنگام ورود به ترکیه نیز با این مشکل روبرو می شوند. زیرا ترکیه نیز با ارمنستان سال های زیادی است که با ارمنستان جنگ دارد. 

تمامی اینها را من به قلم می آورم که هموطنانمان را از مشکلات احتمالی در آینده خبردار کنم. مقامات آذربایجان را باید درک کرد، زیرا در طی دوران جنگ با صدام حسین، مرزبانان ما نیز با کسانی که در پاسپورتشان مهر ورود به عراق بود با چنین حساسیتی برخورد می کردند که نکنه جاسوس باشد. آذربایجان نیز این حساسیت را نسبت به ارمنستان دارد- مرزبانان این کشور می خواهند از ورود جاسوس ارمنستان به کشورشان جلوگیری کنند و امنیت کشور خود را حفظ کرده باشند. با توجه به این که ورود تروست های ایرانی به آذربایجان بیشتر از ارمنستان است،  کسانی که قبلا به ایروان سفر کرده بودند باید بدانند که هنگام ورود به آذربایجان می توانند با مشکالاتی روبرو شوند. چرا باید ریسک کرد و تعطیلات خود را به خاطره سفر به ارمنستان خراب کرد؟ 

امیر مصتفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]