روحانی خشمگین شد: رئیس جمهور وعده واکنش سختی نسبت به آمریکا را داد- چه چیزی آمریکا را تهدید می کند؟

11:32:47 1397-01-22

پس از هر دوران دیگری از تنش بین ایران و آمریکا یا پس از تظاهرات دشوار جدید دونالد تروپ، دانشمندان علوم سیاسی معتقدند که این دیگر پایان همه چیز است.

پس از هر دوران دیگری از تنش بین ایران و آمریکا یا پس از تظاهرات دشوار جدید دونالد تروپ، دانشمندان علوم سیاسی معتقدند که این دیگر پایان همه چیز است. یعنی روابط دو کشور بدتر از این دیگر نمی تواند پیش برود. اما متاسفانه ترامپ هر بار مردم ایران را بیشتر از پیش با سخنان حماقت آمیز خود نا امیدتر می کند.  به طور کلی در روند سیاست خارجی رییس جمهور آمریکا، سردرگمی آشکر است. زیرا وی به طور مداوم نظر عوض می کند. اخیرا وی می خواست با کره شمالی جنگ کند و این کشور را تهدید به بمباران می کرد و اکنون آماده دیدار با کیم جونگ نون و انجام مذاکرات در رابطه با تمامی مشکلات است. اما کره شمالی یک کشور توتالیتر بمب اتمی است و بسیاری از متحدان ایالات متحده در آسیا را تهدید می کند. اما ترامپ با این کشور کنار می آید و اما با ایران این کار را نمی کند. 

دلیل این رفتار چیست؟ به نظر می رسد عوامل بسیاری وجود دارد، اول اینکه پیونگ یانگ دارای بمب اتمی و موشک های بالستیک دوربرد است. نه ایالات متحده، نه ژاپن، نه کره جنوبی و نه به طور کلی هر کشور دیگری در منطقه نمی خواهد با تهدید بمب هسته ای روبرو شوند، بنابراین آنها باید با کیم جونگ مذاکره کنند. اما با ایران یک وضعیت پارادوکسی وجود دارد – امتناع ایران از سلاح هسته ای به طور داوطلبانه، اساسا وضعیت کشور ما در عرصه بین المللی و نگرش قدرت های جهانی نسبت به ما را پیچیده کرد.

تا همین اواخر، ایران سعی می کرد در مقابل حملات ترامپ سکوت خود را رعایت کند. اما اخیرا ایران نیز موقع قاطعانه می گیرد. زیرا اخیرا حسن روحانی رئیس جمهور ایران اعلام کرد که ایالات متحده اگر از «توافق هسته ای» خارج شود، سخت پشیمان خواهند شد. روحانی گفت: «ما شرایط توافق هسته ای را نقض نخواهیم کرد، اما ایالات متحده باید بداند که اگر آن را نقض کند، سخت پشیمان خواهد شد... پاسخ ما از آنی که فکر می کنند سخت تر خواهد بود و آنها این را در طی هفته خواهند دید».  وی تاکید کرد که ایران پیشتر گزینه های مختلفی برای این توافق هسته ای بدون مشارکت واشنگتن را بررسی کرده است. 

این بیانیه رئیس جمهور ما بدون شک نقطه عطفی جدید در رویارویی بین ایران و ایالات متحده است. باید گفت که این بالا رفتن با پله ای است که به سوی پایین می رود. اما در این مسئله نباید روحانی را سرزنش کرد-زیرا تنها وی مقصر ایجاد تنش در روابط ایران و آمریکا نیست. خودتان قضاوت کنید- اخیرا نیکی هیلی نماینده دائمی ایالات متحده در سازمان ملل متحد گفت که احتمال دارد واشنگتن از توافق هسته ای عقب نشینی کند و دوباره علیه تهران تحریم هایی را تطبیق دهد. کاخ سفید چه نیازی به این دارد را تنها ترامپ و دوستان عرب او در میان همسایگان ما می دانند.

با این حال، این مسئله حل شده است و جواب آن طول نکشید. به ویژه، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بیان کرد که اگر آمریکا تحریم های جدید را علیه ایران تطبیق کند، ایران از توافق هسته ای خارج خواهد شد. وی گفت: «مهمترین وظیفه طرح مشترک، لغو تحریم ها بود. اگر تحریم هایی علیه ایران تطبیق شود، ایران از این توافق کنارگیری خواهد کرد».  همچنین در این وضعیت ما شاهد موقعیت موذی ایالات متحده هستیم، آنها می خواهند با تطبیق تحریم هایی علیه ایرن، ما را مجبور به عقب نشینی از «توافق هسته ای» کنند.

افسوس اقدامات احمقانه و کوتاه بینی ترامپ، وی و دولت او را از ایران دور می کند. از مشاهدات شخصی و گفتگو با سیاستمداران و آشنایان خود در تهران می توانم بگویم که موضع محافظه کاران و مخالفان توافقنامه هسته ای با آمریکا در ایران با تشکر به اقدامات ترامپ، به طور قابل توجهی تقویت یافته است. اصلاح طلبان، ناامید هستند، زیرا اکثریت می گوید که آنها در نطدیکی با کاخ سفید و اروپا اشبتاه کرده اند و این توافق هسته ای به ایران چیزی نداده است.

اما یک جهت دیگر قابل مشاهده است - همکاری بیشتر بین دولت ما و روسیه. حسن روحانی رئیس جمهور ایران در دیدار با ویاچسلاو ولودین رئیس دومای روسیه گفت: توسعه تدریجی سالانه روابط با روسیه در حال افزایش است. روحانی گفت: «من خوشحالم که روابط ما هر سال در حال توسعه است ... روابط بین دولت های ما بسیار نزدیک است».  همزمان با این میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی گفت که ایالات متحده باید به طور کامل به تعهدات خود در رابطه با توافق هسته ای ایران رعایت کند.  اولیانوف گفت:«تهران به طور کامل به تعهدات خود رعایت می کند، آمریکا نیز باید این چنین رفتار کند».  

این هشدارها کاملا جدی هستند. مقامات ما و هم کرملین به ترامپ پیام هایی می فرستند. آشکار است که ترامپ بطور فعالانه در خاورمیانه تنش ایجاد می کند، زیرا می خواهد از آن سود ببرد. او نیاز به «هرج و مرج» قابل کنترل دارد- این زمانی است که عربستان سعودی، اسرائیل همراه با کشورهای عربی با ایران مخالفت خواهند کرد. ترامپ نیاز به داعش، نابودی سوریه ودرگیری های جزئی و بزرگ ...به این دلیل آنها خواهان لغو توافق هسته ای با ایران هستند. تنها موضع رادیکال روسیه و نگرش متعادل اروپایی ها نسبت به معامله که بر عکس آنهایی آماده همکاری با کشور ما هستند، مانع این است. بنظر من، روحانی و کل مقامات کشور ما با این واقعیت که ترامپ توافق هسته ای لغو خواهد کرد، کنار آمده اند. 

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]