آمریکایی ها ایرانیان در سوریه را می کشند: جواب مقامات ما چه خواهد بود؟

12:18:47 1397-01-30

ترامپ سخنان خود را به عمل در آورده است- در طی چند روز اخیر آمریکایی ها و اسرائیلی ها در سوریه حدود 50 نظامی ایرانی را کشته اند. «موشک های هوشمند» که رییس جمهور آمریکا در مورد آنها سخن می گفت، پایگاه های نظامی، فرودگاه ها، کارخانه ها و مکان های دیگر ارتش سوریه را مورد حمله قرار داده اند. روسیه و سوریه ادعا می کنند که اکثر موشک ها به هدف خود نرسیده اند و اما این بیشتر شبیه اظهارات تبلیغاتی است، زیرا تعداد کشته شدگان بیش از حد است.

ترامپ سخنان خود را به عمل در آورده است-  در طی چند روز اخیر آمریکایی ها و اسرائیلی ها در سوریه حدود 50 نظامی ایرانی را کشته اند. «موشک های هوشمند» که رییس جمهور آمریکا در مورد آنها سخن می گفت، پایگاه های نظامی، فرودگاه ها، کارخانه ها و مکان های دیگر ارتش سوریه را مورد حمله قرار داده اند. روسیه و سوریه ادعا می کنند که اکثر موشک ها به هدف خود نرسیده اند و اما این بیشتر شبیه اظهارات تبلیغاتی است، زیرا تعداد کشته شدگان بیش از حد است. 

هم اکنون شهروندان ایران نگران چند مسئله هستند، چرا نظامیان ما در سوریه کشته می شوند، چه سودی از این کش.ر ما می برد، مقامات برای حفظ جان نظامیان ما چه اقداماتی را پیش گرفته اند و جواب آمریکا چی خواهد بود؟ تمای اینها سوالات ناخوشایندی برای روحانی و خامنه ای است و اما آنها موظف به جواب دادن آن، هستند. اولا ما باید بپرسیم - آیا سربازان ما در سوریه، شهروندان آن کشور را نجات می دهند؟ یا هدف اصلی آنها حضور و حفظ بشار اسد در قدرت است؟ هرچقدر این جنگ طولانی تر می شود، من شاهد شهادت زیادی از سربازان ایرانی در سوریه برای حفظ قدرت است، می شوم. مقامات را می توان درک کرد – زیرا اسد شاید بهترین نه و اما تنها متحد مطلق ایران در منطقه که برای ما پایگاه های نظامی و امکان استقرار نیروهای نظامی ما را فراهم می کند، است. علاوه بر این، سوریه بهترین مکان برای پاسخ احتمالی ایران به تجاوز یا حتی اقدام نظامی اسرائیل، است.

مقامات ما انتخاب خود را کرده اند- آنها از است حمایت می کنند، زیرا اگر رهبری سوریه تغییر کند، برای مثال یکی از طرفداران غرب در این کشور به قدرت برسد، ایران باید از سوریه خارج شود. اما این رویکرد یک طرفه است – زوری که ما تنها از اسد حمایت می کنیم، نه از مردم ایم کشور، زیرا تمامی مردم سوریه خواهان دولت فعلی نیستند. مقامات ما از ابراز خشم خود، جلوگیری نکردند – طوری که رهبر کشورمان در رابطه با حمله ائتلاف غربی بر سوریه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و امانوئل مارکون رئیس جمهور فرانسه و همچنین نخست وزیر بریتانیا را جنایتگر، نامید.

آیا پس از این اظهارات، آیا باید در انتظار یک درگیری نظامی بین ایران و ائتلاف ایالات متحده، اسرائیل، انگلیس، فرانسه و عربستان سعودی بود؟ آیا ایران می تواند با جنگ  به این اقدامات پاسخ دهد؟ و یا آیا پاسخی کلا خواهد داد؟ پاسخ به این سوال بسیار مهم است، زیرا رفتار ترامپ با خطرات جدی همراه است. باید گفت که هم اکنون سیاست وی، ضد ایران است- ترامپ پس این که توانست با کیم جونگ یان رهبر کره شمالی کنار بیاید وبرنامه توسعه موشکی و سلاح های هسته ای این کشور را متوقف کند، اعتماد به نفس را بدست آورد. علاوه بر این، وی پس از این اتفاق، وی رکس تیلرسون رئیس وزارت امور خارجه کشئر را اخراج کرد و به جای وی مایک پمپئو که در واقع یک عروسک خیمه شب می باشد را تایین کرد. نتیجه را همه به خوبی می بینند، سیاست ضد روسیه، ایران و اسد و همچنین بمباران کردن سوریه. 

بنظرم ترامپ به موفقیت های ایران حسادت می کند. ایالات متحده می خواهد با کمک متحدانش اسرائیل و عربستان سعودی به طور کامل کنترل وضعیت در خاورمیانه را بدست بگیرد و او نیاز به سوریه و ایران مستقل ندارد. اسد در سوریه قطعا به معنای توسعه موقعیت ایران است. ترامپ از اینکه ایران نفوذ قوی در سیاست عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و تا حدی در قطر و بحرین دارد، ناراضی است. به این دلیل ترامپ خواستار تحریم های جدید علیه ایران است، زیرا خواسته ترامپ تنها توقف توسعه برنامه هسته ای ایران نیست، بلکه وی می خواهد ایران از سوریه خارج شود. در واقع، ترامپ از طریق لغو توافق هسته ای و تطبیق تحریم های جدید، ایران را تهدید می کند و می خواهد با این کار خود ایران را مجبور کند همانطور که کا سفید می خواهد، عمل کند. اما این نگرش به طور جدی تمام خاورمیانه را بی ثبات سازی تهدید می کند. 

رئیس جمهور آمریکا احمق نیست- وی باید بداند که ایران یک سد است که از فعالیت های داعش، القاعده و گروه های دیگر تروریستی و همچنین از جریان بزرگ مواد مخدر از ایران، جلوگیری می کند.  آیا ترامپ جدیت این تهدید ها را متوجه نمی شود و نقش ایران در جلوگیری این تهدید ها را نمی داند؟ 

مشکل وضعیت این است که فرانسه، آلمان و انگلستان با شاهد بودن این وضعیت، اولین کسانی بودند که تطبیق تحریم های جدید اقتصادی علیه ایران را پیشنهاد دادند. نکته در این است که این کشور ها از یک سو، به نظر می رسد که از ترامپ همایت می کنند و اما در عمل وی را فریب می دهند-  زیرا پیشنهاد تظبیق تهریم های جدید علیه ایران یک دروغ است. زیرا تحریم های آنها در مقایسه با تحریم هایی که ترمپ خواستار آن است، ناچیز می باشد. همچنین اگر روابط آمریکا و روسیه بیشتر از این رو به وخامت برود، وضعیت در خاورمیانه بی ثبادتر خواهد شد. علاوه بر این، در این موضوع عامل یهودی نیز اضافه می شود: اسرائیل نگران گسترش حضور نظامیان ایران در سوریه به طور مستقیم در مرزهای این کشور است. 

علاوه بر این، بنظر من اسد حیله گر از نیروهای نظامی ایران تنها برای حفظ قدرت خود استفاده می کند. هنگامی که وی مطمئن شود که خطر از دست دادن قدرت خود وجود ندارد، او نظامیان ایران از این کشور را خارج خواهد کرد. همچنین بعید می دانم که وی کشور ویران شده خود را تبدیل به یک پایگاه نظامی علیه اسرائیل کند. بنابراین، بنظر من نیازی نیست که نشامیان ما در سوریه برای اسد جان خود را بدهند. در چنین وضعیت هرج و مرج در روابط بین المللی و افزایش بی ثباتی در خاورمیانه، دولت ما باید بدنبال متحدان واقعی و حمایتگران قوی مثل روسیه، چین و چند کشور اروپایی باشد و همچنین در مبارزه با ترامپ انعطاف پذیرتر باشد. 

محمد شمس

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]


REALIRAN.net