چرا دولت از عامل آذربایجان برای اهداف سیاسی کثیف خود استفاده می کند؟

12:10:22 1397-02-05

به نظر می رسد که در چهارچوب مشکلات سیاست خارجی موجود با ایالات متحده، اسرائیل و کشورهای عربی با ایران، افرادی پیدا شده اند که می خواهند قایق را سوراخ کنند.

به نظر می رسد که در چهارچوب مشکلات سیاست خارجی موجود با ایالات متحده، اسرائیل و کشورهای عربی با ایران، افرادی پیدا شده اند که می خواهند قایق را سوراخ کنند. به این نتیجه پس از اظهارات علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در مجلس کشور در رابطه با مردم ترک در کشور، رسیده ام. یونسی به راحتی مردم غربی و شرقی س هایی که به زبان ترکی حرف می زنند، نامید. در این راستا 50 نماینده مجلس که نماینده مردم ترک کشور می باشند، نامه ای اعتراض به رئیس جمهور کشئر نوشته اند. رسوایی جدی شد - حس آگاهی ملی مردم آذربایجان کشور مابه خوبی توسعه یافته است.

مشکل این است که این موضوع هرگز توسط مقامات تهران در نظر گرفته نشده است، همیشه فقط به نفع سیاست از این مورد استفاده می کردند. بنابراین، سال ها است که هر گونه نقض حقوق آذربایجانی ها و یا توهین به آنها به سرعت به انتقاد از سیاست باکو توسط شخصیت های مذهبی، روزنامه نگاران فاسد، تبدیل شد. جمهوری آذربایجان را در این موارد به طور مداوم متهم به تحقیر ارزشهای اسلامی، نقض حقوق مسلمانان، آزار و اذیت مؤمنان و حتی در همکاری با صهیونیستها، یعنی اسرائیل، می کردند. آذربایجانیان ایران را به طور مداوم به جدایی طلبی متهم می کردند و همواره به دنبال یک ردیابی خارجی، بودند. این وضعیت بسیار غلط است، اما سالهاست که در رابطه با استان آذربایجان این مشاهده می شود.

خوشبختانه اکنون ما با یک نگرش متفاوتی روبرو شدیم. اولا، با تمام نگرش انتقادی من نسبت به مقامات ایران، باید صادقانه بپذیریم که حسن روحانی رئیس جمهور کنونی ایران برای توسعه روابط با جمهوری آذربایجان بسیار تلاش کره است. با وجود شماری از مسائل حل نشده، ایران و آذربایجان هم اکنون به طور سیستماتیک همکاری دوجانبه را توسعه می دهند، گردش تجارت و روابط اقتصادی در حال افزایش است. راه آهن مشترک در حال ساخته شدن است. حتی یک مسئله پیچیده مانند تقسیم دریای خزر راه حلش را پیدا کرده اند. چشم انداز پروژه های مشترک انرژی، پروژه حمل و نقل «شمال-جنوب» و غیره بسیار بزرگ است

در حال حاضر، روحانی بر عکس محمود احمدینژاد رئیس جمهور قبلی کشورمان، سعی دارد وضعیت را بهبود دهد. روحانی در طی سفر خود به تبریز، خواستار تبلیغ، زبان ترکیی شده بود. وی تاکید کرد که «ما به زبان ترکی افتخار می کنیم. این یک گل معطر ایرانی است. من از مردم آذربایجانی به دلیل فرهنگ و ادبیات ارزشمند، تشکر می کنم. ما به وعده های خود در رابطه با توسعه زبان آذربایجانی، حل مشکل دریاچه ارومیه، کمک به باشگاه «تراکتورزازی» و غیره، عمل خواهیم کرد. اگر دولت ما از سال 1392 (سال 2013 میلادی) فعالیت نمی کرد، دریاچه ارومیه تا به امروز از نقشه ایران پاک شده بود». 


البته روحانی در پایان سخنرانی خود، موضوع صهیونیست ها، کاخ سفید و غیره را فراموش نکرد. وی گفت: «من به مردم ایران و آذربایجان قول می دهم که آمریکا، صهیونیست ها و برخی کشورهای عربی منطقه نمی توانند مانع پیشرفت ایران شوند. کسانی که در کاخ سفید نشسته اند باید بدانند که مردم ایران از هر نوع برنامه های کثیف آنها جلوگیری خواهذ کرد. ما برای حل مشکلات با کمک مردم ایران آماده هستیم».
همانطور که می بینیم، علیرغم رویکرد صریح نسبت به این مشکل و حمایت از سوی آذربایجان ها، حتی روحانی نمی توانست (یا نمی خواست) از جستجوی یک منبع مشکل در ایالات متحده و اسرائیل جلوگیری کند. واضح است که این موقعیت  برای مقامات ایرانی مناسب است؛ زیرا آنها را از تمامی مسئولیت و مشکلات آذربایجانیان آزاد می کند و رهبران اعتراض کندگان را به عاملان صهیونیست و کاخ سفید تبدیل می کند. اما در عین حال این یک موقعیت کاملا فاسد است و مشکلات آذربایجان را پنهان می کند. چنین نگرشی را می توان با عمل دو پزشک مختلف برای نجات بیمار مثال زد. یک دکتر خوب به بیمار را با تجهیزات موجود نجات می دهد و در رابطه با مشکلات به طور آشکار سخن می گوید. اما دکتر دیگر فقط مسکن به بیمار می دهد و راهی خانه اش می کند. در حالی که بدن این بیمار به تدریج نابود می شود و اما بیمار آن را حس نمی کند، زیرا به وی مسکن تزریق شده است!

این نگرش بسیار خطرناک است زیرا این نشان می دهد که مقامات در اولین فرصت از عامل آذربایجان در اهداف سیاسی کثیف خود استفاده می کنند. من نسبت به روحانی امیدوار هستم و باید اعتراف کرد که وی تلاش های بسیاری برای بهبود روابط نسبت به آذری ها کرده است. اما همانطور که میبینیم وی نیز از عادات های سیاسی مقامات ایران نتوانسته دوری کند- میل تبدیل نارضایتی آذربایجانی به بی احترامی و به نارضایتی از خود، نارضایتی از مشکلات اقتصادی و سیاسی را نیز به صهیونیستها، آمریکایی، عربستان سعودی و به غیره، نسبت میدهند.

هیچ روش علمی و متعادل برای این مشکل وجود ندارد. اما آذربایجانی هایی که در ایران زندگی می کنند، فارس نیستند، ترک هستند. آنها قرن ها است که در این سرزمین ها بطور متحد زندگی می کنند و متأسفانه به آذربایجان شرقی و غربی تبدیل شده اند. آذری های ایران یک تاریخ باستانی و باشکوه دارند و باید احترام آنها را حفظ کرد. 

یکی از عوامل مثبت این است که روحانی حداقل تلاش کرد تا کلمات احمقانه یونوسوی را درست کند. بنابراین، وی در طی سفر خود به تبریز گفت که پروژه نجات دریاچه ارومیه در حال توسعه است و دولت 240 میلیون دلار برای اجرای آن اختصاص داده است، و سطح آب در دریاچه تا پایان دوره ریاست جمهوری وی باید به اندازه 1 متر افزایش یابد. یکی از پروژه هایی برای احیای دریاچه ارومیه، آوردن آب به ریاچه از طریق سد ها، افزایش بهره وری از سیستم های آبیاری در منطقه و تغییراتی در کشاورزی، یعنی تولید محصولاتی که به آبیاری کمتری نیاز دارند.  علاوه بر این مقامات قصد دارند 951.6 میلیون دلار برای توسعه شهر تبریز هزینه کنند. روحانی همچنین از 50 درصد آمادگی بزرگراه اهر-تبریز گزارش داد و تا پایان سال جاری وعده راه اندازی قطار بین تبریز و میانه را نیز داد. 

این رویکرد کاملا متفاوت و منطقی است. آذربایجانی های ایران شایسته احترام هستند، آنها همیشه از کشور در لحظات سخت حمایت می کردند. علاوه بر این، روابط ما با همسایه شمال غربی خود - جمهوری آذربایجان - با تشکر از درایت و دوراندیشی رهبران دو کشور، حسن روحانی، و الهام علی اف، در حال توسعه سودمند است. در پرتو این نیاز، به ویژه، باید به استفاده از زبان ترکی در ایران استقبال شود و به استفاده از آن در مدارس، دانشگاه ها، موسسات تحقیقاتی و پزشکی اجازه داده شود. باید به ترک های کشور طوری احترام بگزاریم که سال 1385 (2006 میلادی) زمانی که روزنامه «ایران» یک کارتون که در آن یک سوسکی که به ترکی سخن می گفت کشیده شده بود، منتشر کرد، تکرار نشود. در نتیجه این کاریکاتور، صدها هزار نفر از مردم ارومیه، تبریز، اردبیل، و غیره به خیابان ها ریختند و شعار دادند: «مرگ بر فاشیسم فارس»، «زنده باد آذربایجان». در طی این تظاهرات کشته و زخمی داشتیم. در این موضوغ نیز مقامات اشتباه خود را نپذیرفتند و مقصر واشنگتن و تل آویو را نامیدند. اما مقامات نیازی به جستجو چنین بهانه ها ندارند، آنها باید حقوق قومی و فرهنگی آذربایجانی ها را به طور کامل حفظ کنند و آزادی بیان و زبان به آنها بدهند. 

امیر مصتفوی

REALIRAN.net

برای برقراری ارتباط با نویسنده مقاله میتوانید به این ایمیل مراجعه نمائید: [email protected]