واکنش "هیومن رایتس واچ" به فیلترینگ تلگرام

10:57:59 1397-02-11

سازمان بین المللی "هیومن رایتس واچ" دوشنبه شب فیلترینگ شبکه پیام رسان تلگرام در ایران را محکوم کرد.

پیش تر قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد که دستور مسدود کردن کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه پیام‌رسان تلگرام را به شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتور‌های تلفن و ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطات ثابت ابلاغ کرده است.

این شرکت‌ها مکلف هستند از امروز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت این حکم را اجرا کنند. قوه قضاییه هشدار داده است که تخلف از اجرای دستور مسدود کردن تلگرام مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود.

سارا ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه هیومن رایتس واچ گفت: رژیم ایران دوباره با فیلتر کردن دسترسی به اطلاعات تلاش می‌کند تا مشکلات خود را از میان ببرد، اما سانسور هیچگاه سران حکومت را از انتقاد محافظت نمی‌ کند. فیلتر کردن تلگرام تنها لکه دیگری بر کارنامه آنها در حوزه آزادی بیان است.

کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی نوشتند: آنهایی که از خیزش مردم و به دریا ریخته شدن می هراسند، حکم مسدود شدن تلگرام را صادر کردند.

فیلم زیر: بسیاری از کاربران تلگرام در مسکو در اعتراض به فیلترینگ این شبکه پیام رسان اقدام به پرتاب موشک های کاغذی در سطح شهر کردند. این موشک های کاغذی شبیه به لوگوی تلگرام هستند. پاول دروف، موسس تلگرام از این اقدام کاربران روس در پیامی توییتری حمایت کرده است.

REALIRAN.net