پيام رسان هاي داخلي، حريف تلگرام نشدند

14:45:02 1397-02-18

وزناه آرمان نوشت: از ابتدای بروز اختلاف نظرها درباره فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی تقریبا می‌شد درک کرد که چرا پیام‌رسان‌های داخلی همواره یکی از اجزای بحث بوده‌اند.

روزناه آرمان نوشت: از ابتدای بروز اختلاف نظرها درباره فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی تقریبا می‌شد درک کرد که چرا پیام‌رسان‌های داخلی همواره یکی از اجزای بحث بوده‌اند. مناقشه بر سر فعالیت یا عدم فعالیت تلگرام سرانجام کار را به انسداد این ابزار رساند؛ با این استدلال که تلگرام توسط عده‌ای ابزار جرم می‌شود و دیگر به این نکته توجه نشد که درآن سوی ماجرا، همین تلگرام چگونه و در چه سطحی موجب اشتغال‌ شده‌ است. رئیس‌جمهور در سفر اخیرش از بنزین و آتش زدن مثالی روشن آورد و تاکید کرد به خاطر آتش زدن یک جا با بنزین، پمپ بنزین را نمی‌بندند. آنچه در انسداد تلگرام حضوری ثانوی داشت، پیام‌رسان‌های داخلی بود. قرار هم این بود که پیام‌رسان‌های داخلی در حضور رقبای شناخته شده جهانی فعالیت کنند و با افزایش توانایی‌ها و قابلیت‌ها، در گام اول کاربران داخلی را جذب کنند و در گام‌های بعد به کاربران خارج از ایران نظر داشته باشند. گفتن این که یکی از علت‌های مهم محبوبیت تلگرام سرعت و سهولت انتقال اطلاعات بوده است، زمینه را برای طرح این نکته فراهم می‌کند که پیام‌رسان‌های داخلی از قضا در سه مورد نقطه‌ ضعف دارند.

پیام‌رسان‌های داخلی در انتقال فایل‌های صوتی، تصویری و دانلود و آپلود اسناد بسیار کند عمل می‌کنند و نه تنها تلگرام که قابل رقابت با پیام‌رسان‌هایی مانند واتس‌آپ هم نیستند. به بیان دیگر انسداد تلگرام موجب جذب کاربران تلگرام نشد و پیام‌رسان‌های داخلی نتوانستند تسهیل کننده کوچ کاربران به ابزارهای پیام‌رسانی داخلی شوند. ضعف در فرم و ضعف فنی در ابزارهای داخلی که در ماجرای فاش شدن شماره تلفن وزیر ارتباطات خود را به روشنی نشان داد باید برطرف شود، قابلیت‌های فنی این ابزارهای پیام‌رسانی باید توسعه یافته، خود را به تمامی به همه موارد ممکن تجهیز کرده تا به سطح رقابت با دیگر ابزارهای پیام‌رسان برسند. در این صورت کاربران جذب پیام‌رسان‌های داخلی خواهند شد، بی‌دغذغه‌ای از سوی پیام‌رسان‌هایی مانند تلگرام و قبل از آن وایبر. آنچه از تجربه تلگرام می‌توان گفت این است که در عین حالی که زمینه جذب کاربران به پیام‌رسان‌های داخلی وجود داشت و چه بسا حمایت‌ هم می‌شد، داخلی‌ها حریف تلگرام نشدند. 

REALIRAN.net